Region

Rastu tenzije zbog ustoličenja crnogorskog mitropolita SPC-a Joanikija na Cetinju. Đukanović: ‘Izmjestite ga!‘, Krivokapić odgovara: ‘Ti stojiš iza nereda!‘

Sve više rastu tenzije zbog ustoličenja poglavara Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija koje će se održati u nedjelju, za sedam dana u cetinjskom manastiru.

Mitropolit crnogorsko primorski Joanikije potvrdio je da će njegovo ustoličenje biti 5. septembra na Cetinju, uprkos pozivima da zbog povećane napetosti ono bude izmješteno. On smatra kako niko nema pravo tražiti od Srpske pravoslavne crkve preseljenje ustoličenja na drugo mjesto, a da je protest naroda ispolitiziran.

Na svečanosti ustoličenja će biti patrijarh SPC-a Porfirije koji dan ranije stiže u glavni grad Podgoricu, a srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić još nije potvrdio hoće li se odazvati pozivu SPC-a. Crnogorski predsjednik Milo Đukanović to vidi kao provokaciju Srpske pravoslavne crkve te je i jučer pozvao SPC da premjesti ustoličenje mitropolita sa Cetinja.

Ako se ne premjesti, najavio je da će biti među demonstrantima koji će se okupiti ispred samostana u historijskoj i vjerskoj prijestolnici Crne Gore.

“Nije pametno inaististirati na ustoličenju mitropolita SPC-a na Cetinju, trebalo bi ga izmjestiti. Mislim da je ustoličenju mitropolita Joanikija dat prevelik značaj u Crnoj Gori, državi koja je multivjerska, sekularna i evropska” komentirao je u subotu Đukanović.

On ponavlja kako Srbija i beogradska patrijaršija već dugo vremena falsificiraju historijske činjenice i šalju neprimjerene poruke koje u Crnoj Gori doživljavaju kao vrijeđanje. Istakao je da je nemoguće ustoličenje održati na silu, naročito ne na Cetinju i da to moraju razumjeti i novi mitropolit, beogradska patrijaršija te državni autoriteti u Srbiji i Crnoj Gori.

Rekao je kako bi "crkveni dostojanstvenici trebali znati i poštivati ​​da se njihova misija ne može ostvariti ako ne pokažu dužno poštovanje prema stanju u kojem žele izvršiti tu misiju, kako svojoj crkvi, tako i njima pojedinačno".

Kao što je poznato, prošlu nedjelju protestvovalo je na Cetinju hiljade Crnogoraca koji su poručili kako ne brane srpskom patrijarhu da ustoliči svojeg namjesnika, ali ne dopuštaju 'taj okupatorski čin u stolici Svetoga Petra u Cetinjskom manastiru kao viševjekovnome i vječitome simbolu crnogorske duhovne, državne i nacionalne samobitnosti i slobode'.

Predrag Vušurović, nekadašnji predsjednik omladine liberalnog saveza Crne Gore – Slavka Perovića na demonstracijama je pročitao Deklaraciji u kojoj je navedeno da druge domovine do Crne Gore nemaju i da neće dozvoliti njenu klerikalizaciju, fašizaciju, asimilaciju i utapanje u "srpski svijet". Pokušaj ustoličenja SPC-ovog mitropolita na Cetinju vide kao simbolički dokaz pristanka na okupaciju.

“Okupaciju onih što Crnogorce ne priznaju ni kao pravoslavce, ni kao muslimane, ni katolike, što nas ne priznaju kao naciju, što nam ne priznaju ni jezik ni državu, ni crkvu ni kulturu”, naveo je Vušurović te dodao da je najveća vrijednost savremene Crne Gore njena multietnička harmonija.

Srbijanski mediji zgražaju se nad Đukanovićevim porukama i prenose izjavu jednog od čelnika Demokratske fronte (DF) Andrije Mandića koji ocjenjuje da je Đukanovićeva izjava najbolja potvrda da stoji iza 'ekstremističkog pokreta u Crnoj Gori, kao i iza svih dosadašnjih okupljanja i organizacija'.

Mandić naglašava kako bi bilo hrabro i viteški da Đukanović, ako već želi organizirati demonstracije, osobno prijavi skup i preuzme odgovornost za sve što bi se toga dana moglo dogoditi na Cetinju.

Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić poručuje kako je Đukanovićeva izjava “potpuno ogolila inspiratora i inicijatora tenzija u Crnoj Gori”.

”Apsolutno je pravo Mitropolije da ustoličenje obavi u vjekovnom sjedištu svoje mitropolije na Cetinju. Država će osigurati sve neophodne uvjete da SPC, kao najdominantija vjerska zajednica u Crnoj Gori, po broju svojih vjernika, ostvari svoje Ustavom zajamčeno pravo. Gdje će tog dana biti Đukanović - najmanje je važno. Ali važno je pozvati ga da prestane da izaziva i podgrijava sukobe, podjele i tenzije, i to sve, očigledno, s ciljem da spriječi ili stavi u drugi plan borbu protiv organiziranog kriminala, koja iz dana u dan napreduje”, konstatirao je Krivokapić, piše Slobodna Dalmacija.