Svijet

Rasulo na Krimu: Vlada sve veća panika, bogataši već bježe!

rasulo na Krimu ruska vojska na krimu

Nakon niza neuspjeha ruskih trupa na bojnom polju, Moskva je sve više zabrinuta da bi Ukrajina mogla pokrenuti ofanzivu na Krim. Ruski zastupnik Andrej Guruljov pozvao je u nedjelju Kremlj da odredi nivo rizika od napada Ukrajine i NATO-a na Krim. Navodno vlada rasulo na Krimu. Rusija je nezakonito anektirala Krim 2014. godine i otad je to područje pod ruskom okupacijom.

U pokušaju da ublaži strahove od potencijalnog napada na južni ukrajinski poluotok čelnik Odbora za obranu i sigurnost Vijeća Ruske Federacije, Viktor Bondarev, rekao je u ponedjeljak da Ukrajina nema moć vratiti Krim.

Tajna mobilizacija

"Ukrajina nema ni resurse, ni vojnu silu, ni podršku stanovnika Krima za ofanzivu na poluotok. ‘Krim je naš‘ nije samo slogan i hashtag. To je nepokolebljiva stvarnost", izjavio je Bondarev.

Unatoč tome, isti dan pojavile su se informacije kako Rusija priprema tajnu regrutaciju vojnika na Krimu. Prema izvještaju Glavnog stožera oružanih snaga Ukrajine, tokom vikenda je uprava Krima, koju je postavio Kremlj, vodila razgovore o slabostima i nedostacima "djelomične mobilizacije". Odlučili su početi slati pozive za regrutaciju muškarcima koji žive na Krimu.

"Na privremeno okupiranom području Autonomne Republike Krim u toku je tajna mobilizacija u redove ruskih okupacijskih snaga", saopćeno je iz Glavnog stožera oružanih snaga Ukrajine.

Istovremeno, u strahu od ukrajinske ofanzive, bogatiji sloj već je počeo bježati s poluotoka. Pojedini građani bježe u susjednu rusku pokrajinu Krasnodar kako bi izbjegli mobilizaciju.

"Postoji trend bijega i možemo zaključiti da se tu radi o strahu i panici da će ukrajinske oružane snage osloboditi Krim u bliskoj budućnosti", objašnjava Emil Ibragimov, voditelj obrazovne platforme Q-Hub. Bježanje civila s Krima pokazuje da Moskva više ne može uvjeriti stanovnike u narativ da će na poluotoku zavladati mir.

Kopneni most

Ruski dužnosnici sve više dovode u pitanje rasuđivanje i ratne planove ruskog predsjednika Vladimira Putina. Protuofanzive ukrajinskih snaga prisilile su Rusiju na povlačenje iz više ključnih gradova. Te gradove je zauzela tokom sukoba ranije ove godine. Početkom novembra ruske su trupe otišle iz Hersona, grada koji je bio posljednje rusko uporište zapadno od rijeke Dnjipro. Herson se nalazi sjeverno od Krima. Poraz u Hersonskoj oblasti predstavlja veliku prepreku Putinovu snu o stvaranju kopnenog mosta od Rusije do Krima te o daljnjim prodorima na ukrajinski teritorij.

Potaknuti pobjedama, Ukrajinci su počeli otvorenije govoriti o povratku Krima. Savjetnica Volodimira Zelenskog za Krim, Tamila Taševa, rekla je u intervjuu za The Daily Beast da bi Ukrajina mogla vratiti Krim do proljeća ili ljeta sljedeće godine, iako smatra da bi se to moglo dogoditi i ranije. Zamjenik ukrajinskog ministra odbrane Volodimir Havrilov izjavio je za Sky News kako predviđa da bi ukrajinske snage mogle biti na Krimu do kraja ove godine