Svijet

Rat se pomjerio na istok Ukrajine: Gdje će se voditi ključne bitke i čime će Rusija napadati?

Sukob u Ukrajini se pomjerio na istok zemlje gdje su ukrajinske snage dobro pripremljene, piše BBC.

Analitičari smatraju da su najbolje jedinice Ukrajine na istoku i da su ukopane u sisteme rovova i druge utvrđene položaje.

Do sada su se ukrajinske trupe snažno opirali ruskom napredovanju, ali bi mogle biti znatno nadmašene od strane ruskih snaga koje napreduju u nekim područjima.

Gdje će se voditi ključne bitke?

Ruski zvaničnici su rekli da je fokus njenih snaga sada "potpuno oslobođenje" Donbasa, uglavnom misleći na istočne ukrajinske regije Lugansk i Donjeck.

Mapa borbi

Teren na istoku predstavljat će veliki izazov za Ruse dok budu napadali.

Sa manje pošumljenog zemljišta nego na sjeveru zemlje, analitičari kažu da bi otvorene površine mogle favorizirati ukrajinske branioce.

Bitka za Slavjansk vjerovatno će biti sljedeća ključna bitka u ratu, prema Institutu za proučavanje rata (ISW).

Ako ruske trupe koje napreduju iz Izjuma budu u stanju da zauzmu grad, onda bi mogle izabrati napredovanje na istok prema Sjeverodonjecku kako bi opkolile relativno malu grupu ukrajinskih snaga, ili krenuti dalje na jug kako bi opkolile veći ukrajinski kontingent.

Ako Mariupolj padne u ruke Rusa, možda će biti na raspolaganju i više trupa za guranje na sjever u područje zapadno od Donjecka.

Kako se Ukrajinci pripremaju?

Brigadir Ben Barry (u penziji), iz Međunarodnog instituta za strateške studije, kaže da su ukrajinske snage imale godine da pripreme svoju odbranu i da bi se ruske trupe mogle žestoko boriti da ih protjeraju.

„Ne radi se samo o rovovima u stilu Prvog svjetskog rata na ukrajinskoj strani, oni će također imati utvrđene ključne gradove i sela koja žele da brane“, kaže on.

Ukrajinska oklopna vozila i druga oprema pozicionirani su u ograde, odnosno zemljane nasipe, radi zaštite, kaže on.

Mnoge ukrajinske trupe na istoku su veoma iskusne - sputavale su ruske separatiste od sukoba 2014.

Njihov broj bi se također mogao povećati ako ukrajinski vojni šefovi prerasporede jedinice koje više nisu potrebne za odbranu Kijeva nakon povlačenja Rusije sa sjevera.

Kako će Rusija napasti?

Brigadir Barry kaže da će Rusija vjerovatno intenzivno koristiti artiljeriju, kako bi srušila jaku ukrajinsku odbranu iz zraka prije nego što krene naprijed na zemlji.

Oklopna vozila

Artiljerija je teško oružje dizajnirano da ispaljuje municiju mnogo dalje od malokalibarskog oružja,

Napad na ukrajinske trupe direktno pešadijom, bez prethodnog snažnog artiljerijskog bombardovanja, rizikuje ogromne ruske žrtve i uveliko povećava rizik od poraza.

Rusija ima niz oružja na koje se može oslanjati. Posebno će samohodna artiljerija, u kojoj dominira Rusija, biti "veoma značajan faktor", kaže brigadir Barry.

Samohodna artiljerija ima izgled tenka, ali ispaljuje municiju prema gore da bi potom pala na metu, umjesto da puca direktno na nju.

Jače je zaštićen od vučene puške i može brzo napredovati kada se neprijateljska odbrana raznese.

Te prilike da se krene naprijed mogu biti rijetke, međutim, jer linije fronta postaju polufiksne u mnogim područjima.

"Mogao bi poprimiti prilično krvav i iscrpljen osjećaj", kaže brigadir Barry.

Da bi gađala ukrajinske položaje sa veće udaljenosti, Rusija ima sisteme višecjevnog bacača raketa i vjerovatno će ih u velikoj mjeri koristiti.

Bacač raketa

Gradovi imaju 40 raketa koje se mogu ispaliti za samo 20 sekundi, a već su nanijeli katastrofalan danak civilnom stanovništvu u nekim područjima, pretvarajući stambene četvrti Harkova, Mariupolja i drugih gradova u ruševine.

Izvještaji ukazuju na to da su ruske snage također koristile termobarično oružje u dijelovima Ukrajine, uključujući Mariupolj u Donjecku i Izjum u Harkovu.

TOS 1 - termobaričko oružje

Oni su mnogo razorniji od konvencionalnih eksploziva slične veličine, raspršuju mješavinu goriva kao oblak, koji zatim detonira, stvarajući ogromnu vatrenu loptu i masivni eksplozijski val.

Samuel Cranny-Evans, iz Royal United Services Instituta, kaže da su oni "primarno dizajnirani za urbano ratovanje" jer oblak mješavine goriva koji se rasprši nakon početnog udara može prodrijeti kroz rupe u zgradama prije detonacije.

Ako ruska artiljerija bude uspješna u uništavanju ključne ukrajinske odbrane, Rusija će vjerovatno koristiti pješadiju sa malokalibarskim oružjem i nizom vozila na točkovima i gusjenicama, zajedno s tenkovima s teškom vatrenom snagom, da predvodi napredovanje preko terena zahvaćenog ukrajinskom vatrom.

Zračna snaga kao podrška mogla bi uključivati borbene bombardere i jurišne helikoptere.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba kaže da će borbe "podsjetiti na Drugi svjetski rat".

Šta bi moglo da zadrži Rusiju?

Analitičari kažu da je nejasno da li su ruske snage riješile ozbiljne logističke probleme na koje su naišle u prvim sedmicama ovog rata.

Trupe su se borile sa nedostatkom goriva, hrane, vode i osnovne opreme, kao što su radio-veze i odjeća za hladno vrijeme.

"Ključ će također biti obuka, motivacija i vodstvo. Rusi se nisu dobro ponašali oko Kijeva i jednostavno ne znamo da li su naučili lekcije", kaže brigadir Barry.

Izvještaji također pokazuju da je Rusija u dosadašnjem ratu izgubila više od tri puta više vojne opreme od Ukrajine.

Grafika koja prikazuje omjer uništenog oružja na dvije strane

Kako bi to moglo uticati na rat na istoku nije jasno, ali zamjena izgubljene opreme mogla bi predstavljati ozbiljne izazove.

Oryx, web stranica za vojnu analizu otvorenog koda, prati gubitke vojne opreme i uključuje samo uništena vozila i opremu za koju su dostupni fotografski ili video dokazi.

Procjenjuje se da je Rusija izgubila više od 400 tenkova, 20 aviona i 32 helikoptera, kao i stotine oklopnih vozila i druge opreme.

Manji ukrajinski gubici mogu odražavati veličinu ukrajinskih oružanih snaga, ali također mogu signalizirati taktički uspjeh.

Ukrajina je zauzela značajne količine ruske opreme, ali nije jasno koliko će ona biti korisna.

Michael Kofman, iz američkog Centra za pomorske analize (CNA), kaže: "Proći će neko vrijeme prije nego ovaj komplet bude upotrebljiv, sa posadom i raspoređen tamo gdje čini opipljivu razliku. Nekoliko zarobljenih tenkova ili IFV-a [pješadijska borbena vozila] ne pravi oklopnu brigadu."

Dugoročno gledano, Rusija također može imati ključnu prednost, posebno ako zapadne isporuke Ukrajini budu i dalje ograničene na odbrambenu opremu.

Cranny-Evans kaže: "Za svaki uništeni ukrajinski gradski raketni bacač ili haubicu, u većini slučajeva nema zamjene, nema ih. Ali Rusija još uvijek ima proizvodne kapacitete - tako da za ruske trupe ove stvari nisu nezamjenjive. Kako rat traje, vrijeme se počinje pomicati u korist Rusije."