Svijet

Republikanci pritišću Trumpa: Što prije ukinuti mjere zabrane

Republikanska stranka zabrinuta je da bi mjere zabrane, uvedene i u Sjedinjenim Američkim Državama s ciljem suzbijanja pandemije koronavirua, mogle koštate ovu stranku vlasti a Ameriku ogromnih para. Uz to, oni smatraju da bi zastoj ekonomije uzelo i psihološki danak. Besposleni Amerikanci mogli bi imati – u najboljem slučaju – psihološke traume koje se skupo liječe.

Kako piše američko izdanje lista Politico, desetine istaknutih republikanskih poslanika oba doma američkog parlamenta, zainteresirano je da se mjere, uvedene prošlog mjeseca, kojima je praktično zaustavljena američka ekonomija, ukinu što prije.

„To je trebalo biti urađeno već jučer", kaže Andy Biggs, republikanski poslanik Predstavničkog doma. On pripada grupaciji Republikanaca koji smatraju da je „lijek" – mjere zabrane – skuplji od zaraze, te da se one odmah moraju ukinuti.

Stručnjaci su kategorički protiv, ali i Demokrate koje „jedva čekaju da zarate s administracijom", navodi Politico.

Oni su svjesni da je ekonomija ključni adut Republikanaca za predstojeću predsjedničku kampanju, ukoliko se izbori planirani za 3. novembar održe. No, nije samo predsjednički mandat u pitanju. Nakon predsjedničkih slijede izbori za upražnjena mjesta u oba doma. Ukoliko Demokrate pobijede u predsjedničkoj, otvorena su im vrata i za preotimanje Senata, gornjeg doma američkog parlamenta, od Republikanaca.

Toga su svjesni i u ovoj stranci, pa je ona praktično podijeljena na one koji traže ukidanje mjera i otvaranje fabrika odmah i one koji bi to uradili postepeno, strogo se konsultirajući i koordinirajući poteze s zdravstvenim stručnjacima.

Trump se, tako, pojavljuje između dvije ili više vatri. S jedne strane „jastrebovi" Republikanaca ga pritišću da ukine mjere i zaustavi stotine miliona dolara gubitaka na dnevnoj bazi, a s druge svjestan je da bi ishitrena odluka o tome i ponovno izbijanje pandemije s novim hiljadama mrtvih, definitivno zapečatilo njegovu političku sudbinu.

Kako bi bili sigurni da se što manje premišlja, „jastrebovi" Republikanaca poslali su mu tokom Uskrsa pismo u kojem su naveli da su „zabrinuti da su ograničenja okupljanja u suprotnosti s temeljnim ustavnim slobodama, posebno onom o neometanom ispovijedanju vjere, ali i okupljanju". Ako i nije pročitao to pismo, onda će mu od iste grupe uskoro stići nov u kojem upozoravaju na ekonomske posljedice mjera zabrane i tvrde da Amerika još dugo ne može izdržati takav pritisak.

Stoga Republikanci traže da se mjere socijalne distance ukinu 24. aprila, a da se firme otvore već 1. maja.