Politika

Revizori iskasapili Parlament FBiH: Neopravdano povećavali plaće u pandemiji, naknade dijele bez pokrića, plaćaju prostor koji ne koriste…

Ured za revoziju institucija Federacije BiH objavio je danas prvio dio izvještaja o finansijskoj reviziji za prošlu godinu.

U svakom od izvještaja, za svaku instituciju reviziri su otkrili bahato trošenje javnog novca, nepravilnosti prilikom prebacivanja i dijeljenja šakom i kapom budžetskih para.

Raport je za početak uzeo izvještaj koji se odnosi na Parlament Federacije BiH. Izvukli smo najzanimljivije dijelove.

Prvo što su revizori utvrdili je isplata plaća.

"Izdaci za bruto plaće i naknade troškova zaposlenih sa 31. 12. 2020. godine iskazani su u iznosu od 11.440.469 KM,što je 87% ukupnih rashoda i izdataka KM", navodi se u izvještaju.

Revizori su dalje utvrdili da su se plaće službenicima povećavale za 20 posto i to neopravdano.

U toku 2020. godine doneseni su novi pravilnici o plaćama, naknadama plaća i drugim materijalnim pravima državnih službenika i namještenika u stručnim službama. U odabranom uzorku koji smo uzeli za plaće (mart, april, septembar i decembar) konstatovano je da su donesena rješenja o privremenom obavljanju poslova za pojedine zaposlenike na različitim poslovima i pozicijama (Dom naroda, Predstavnički dom i Zajednička služba Parlamenta FBiH) u 2020. godini, kojima se osnovna plaća uvećava za 20% jer, pored poslova svog radnog mjesta, obavljaju i poslove drugog upražnjenog radnog mjesta. Uvidom u odabrani uzorak za više radnih mjesta na različitim pozicijama, uvećanje plaće obračunato je i isplaćeno i za mart i za april 2020. godine, kada je bilo proglašeno stanje prirodne nesreće zbog pandemije COVID-19 i ograničen rad i kretanje stanovništva, ili je rad vršen u smjenama i od kuće. Ukupno obračunata i isplaćena uvećana plaća za 20 posto za 2020. godinu iznosila je 14.403 KM, i to Dom naroda: 8.306 KM, Predstavnički dom: 2.197 KM i Zajednička služba: 3.900 KM. Ne možemo potvrditi opravdanost isplaćenih uvećanih plaća za obavljanje poslova drugog upražnjenog radnog mjesta tokom cijele godine s obzirom na obim poslova i način rada u 2020. godini", navodi se u izvještaju.

Osim plaća, sporne su i isplate raznoraznih nakada na koje zastupnici i delegati imaju pravo. Uglavno se tu radi o naknadi za odvojen život kao i naknadama za zakup stanova.

Evo kako su to revizori posložili:

"Naknada za odvojeni život od porodice, zakup stana za službene potrebe i troškovi smještaja za službene potrebe za izabrane dužnosnike koji su profesionalizirali rad u Parlamentu FBiH regulisana je Zakonom o plaćama i naknadama organima vlasti FBiH i odlukama oba doma Parlamenta FBiH. U skladu s odlukama administrativne komisije, iznos naknade je 800 KM za izabrane dužnosnike ukoliko borave izvan mjesta prebivališta svoje porodice koje je udaljeno više od 70 km od sjedišta Parlamenta FBiH u kojem su zaposleni. U taj iznos uključena je i naknada za zakup stana, koja se žiralno plaća zakupodavcu na osnovu zaključenih ugovora između Administrativnih komisija oba doma Parlamenta FBiH i zakupodavca. Naknada za zakup stana zavisi od visine ugovorenog zakupa stana za službene potrebe i ne može biti veća od 400 KM. Troškovi smještaja odobreni su u iznosu od 100 KM mjesečno i isplaćuju se sa plaćom, kao i naknada za odvojeniživot. U Odluci je navedeno da se visina naknade za odvojeni život od porodice delegatima (u najvećem broju slučajeva iznosi 300 KM mjesečno) utvrđuje u iznosu koji preostane nakon podmirenja troškova zakupa stana i troškova smještaja. Uvidom u dokumentaciju uočili smo da se razlika u cijeni zakupa stana (ukoliko je niži od 400 KM) isplaćuje neopravdano izabranim dužnosnicima, jer se naknada za trošak zakupa stana za službene potrebe može isplatiti samo zakupodavcu u skladu s potpisanim ugovorom. Savjetnicima je na ime naknade za odvojeni život odobreno 300 KM (zakup stana do 100 KM, režijski troškovi 100 KM i naknada za odvojeni život 100 KM). Tokom godine koristilo ju je 88 izabranih dužnosnika, i to 51 u Predstavničkom domu i 37 u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Dužnosnici Doma naroda koji su profesionalizirali rad u Parlamentu FBiH ostvaruju naknadu za
odvojeni život od porodice, zakup stana i troškove smještaja u Parlamentu FBiH, dok u kantonalnim
skupštinama ostvaruju pravo na stalno mjesečno novčano primanje (paušal). Paušal predstavlja naknadu na ime povećanih materijalnih troškova u obavljanju dužnosti. Članom 8. Zakona o plaćama i naknadama organima vlasti FBiH predviđeno je da se on može ostvariti samo po jednom osnovu, odnosno na jednom nivou zakonodavne vlasti. Kako pojedini izabrani dužnosnici, koji su dužnost obavljali profesionalno u Domu naroda, pored obaveza u federalnom Parlamentu, imaju obaveze i u kantonalnim skupštinama, te kako ne postoje evidencije o radnom vremenu, ne možemo u potpunosti potvrditi ispunjenost potrebnih uslova za isplatu i opravdanost isplata navedenih naknada.

Nije prezentirana dokumentacija da je obračun plaća i naknada za izabrane dužnosnike koji su dužnost
obavljali profesionalno vršen na osnovu evidencija o radnom vremenu koje su osnov za obračun plaća,
kao i ostalih naknada koje nemaju karakter plaća (topli obrok i odvojeni život)", ističe se u izvještaju.

Revizori su obrađivali i ugovore o djelu. Kako se navodi iz budžeta je na to skršeno 46.743 KM. Međutim, kako su naveli revizori, ovo nije opravdano jer poslovi za koje su angažirani ljudi na ugovor o djelu redovni su poslovi službenika koji su već zaposleni u Parlamentu FBiH.

Na kraju, revizori su utvrdili da Parlament FBiH plaća parking i zakup prostorija u Skenderiji za održavanje sjednica, iako sjednice najviše održava online ili čak na drugoj lokaciji.

Kompletan izvještaj pogledajte OVDJE.