glasat će se ponovo

Rezolucija o osudi napada na ustavni poredak BiH uprkos općoj većini glasova nije usvojena jer nije bilo glasova iz entiteta RS

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH nije usvojio rezoluciju o osudi napada na ustavni poredak BiH. Iako su rezoluciju podržala 23 poslanika, zbog toga što je 12 poslanika iz entiteta RS glasalo protiv, nije bilo entitetske većine da ova rezolucija bude i usvojena.

O rezoluciji će se ponovo glasati u drugom krugu glasanja.

Prije glasanja o rezoluciji, glasalo se o amandmanima HDZBiH na rezoluciju, koji nisu usvojeni.

Rezoluciju su predložili poslanici SDA i DF-a, a podržale su je i stranke Trojke, NESBiH i Naprijed.

Podsjećamo, u rezoluciji se traži da jasno i nedvosmisleno naglasi da su Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH te Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) kao institucije Bosne i Hercegovine izložene nezakonitim odlukama vlasti entiteta RS donesenim na sjednici Narodne skupštine RS održanoj 27.02.2025. godine.

U rezoluciji se ističe da su te institucije formirane na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine kroz redovnu parlamentarnu proceduru te da zabranu njihovog rada u entitetu RS nije moguće izvršiti na bilo koji drugi način osim isključivo donošenjem zakona kroz propisanu parlamentarnu proceduru u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, te se istovremeno iskazuje podrška u provedbi svih aktivnosti iz nadležnosti rada tih institucija.

"Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine traži od Suda Bosne i Hercegovine, Tužilaštva Bosne i Hercegovine, VSTV-a Bosne i Hercegovine i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA-e) BiH da odgovorno, pravovremeno i u potpunosti izvršavaju svoje zakonske nadležnosti radi procesuiranja svih odgovornih za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine", navodi se u tekstu rezolucije.

Rezolucijom je predviđeno i da Predstavnički dom od Vijeća ministara BiH zatraži sljedeće:

"Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine traži od Vijeća ministara da obezbijedi sve neophodne materijalne i kadrovske pretpostavke da Sud Bosne i Hercegovine, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, VSTV Bosne i Hercegovine i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA- e) BiH mogu pravovremeno izvršavati nadležnosti utvrđene zakonima Bosne i Hercegovine. U potpunosti podržavamo odluke zaposlenika navedenih institucija kao i zaposlenika svih drugih institucija Bosne i Hercegovine da svoj radno - pravni status rješavaju u institucijama BiH, te tražimo od Vijeća ministara BiH da planski rade na poboljšanju statusa zaposlenika institucija BiH“, navodi se u rezoluciji.

U rezoluciji su pozdravljene odluke Ustavnog suda BiH u vezi s stavljanjem van snage neustavnih zakona usvojenih u NSRS.

Rezolucijom se svi nivoi vlasti u BiH, a posebno u entitetu RS podsjećaju da je Parlamentarna skupština BiH jedino mjesto gdje se propisanim procedurama može mijenjati Ustav BiH.

Također, u rezoluciji se navodi da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine pozove i niže nivoe vlasti u BiH da se pri donošenju propisa striktno pridržavaju ustavnih i zakonskih nadležnosti, te da se posebno posvete donošenju mjera na provođenju neophodnih socioekonomskih reformi koje imaju za cilj poboljšanja standarda građana i ispunjavanje prioriteta na evropskom putu Bosne i Hercegovine.

U rezoluciji su ispostavljeni i zahtjevi prema međunarodnoj zajednici u vezi s rješavanjem aktuelne krize.

"Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine očekuje od Vijeća za implementaciju mira, Ureda visokog predstavnika, EUFOR-a i država svjedoka Daytonskog mirovnog sporazuma da zajedno sa institucijama Bosne i Hercegovine ispune obaveze proizašle iz Daytonskog mirovnog sporazuma, te odlučno reaguju s ciljem očuvanja mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini", navodi se u rezoluciji.