Magazin

Rezultati nove studije: Moguće je da se “sakrijete” od komaraca ukoliko izbjegavate ovu boju

Ako ste se ikada osjećali poput ulične svjetiljke po vlažnom danu, ugroženi komarcima koji izgledaju opsjednuti vama, možda biste željeli preispitati svoju garderobu.

Prema članku objavljenom u petak u časopisu Nature Communications, nakon što uhvate dašak ljudskog daha, dosadne krvopije skeniraju okolinu u potrazi za žrtvama određujući boje: crvenu, narandžastu, crnu i cijan. Stoga vam je vjerovatno vam bolje da se ogrnete nijansama zelene, ljubičaste, plave i bijele, piše Cnet.

"Zamislite da ste na pločniku i osjetite miris kore od pite i cimeta", rekao je Jeffrey Riffell, biolog sa Univerziteta Washington i viši autor studije. "To je vjerovatno znak da je u blizini pekara i možda biste je počeli tražiti. Ovdje smo počeli učiti koje vizualne elemente traže komarci nakon što pomirišu vlastitu verziju pekare."

Riffell i drugi istraživači testirali su kako komarci reagiraju na različite tonove nakon što su izloženi ugljičnom dioksidu – što izdišemo svaki put kad izdahnemo. Tim je prvo u male komore smjestio ženke komaraca Aedes aegypti, za koje je poznato da prenose dengu, žutu groznicu i Zika virus. Ženke su odabrane zato što su, za razliku od mužjaka, one vampirske krvopije koje uništavaju tropske odmore guštajući se našom krvlju.

Za početak, istraživači su promatralikako komarci reagiraju na podražaje poput obojenih tačkica, u nedostatku mirisa. Uglavnom, nisu reagovali. Zatim su istraživači ponovili postupak s ubacivanjem CO2. U toj iteraciji, sa sintetičkim ljudskim dahom, komarce su jako privlačile crvena, narandžasta, crna i cijan, ali nisu ni trepnuli kada je u pitanju zelena, ljubičasta, plava i bijela boja.

No, komarci možda ne analiziraju boje na način na koji biste mogli pretpostaviti. Naučnici nisu sigurni da insekti mogu "vidjeti" boju na način na koji je vidimo - slično tome kako mi ne možemo "nanjušiti" CO2 na način na koji oni mogu. Međutim, sve boje kojih se treba paziti imaju jednu zajedničku karaktristiku: veće valne dužine u vidljivom spektru.

To nas dovodi do loših vijesti.

Ljudska koža, bez obzira na pigment, daje duge valne dužine slične onima crveno-narandžastih nijansi. “Jedno od najčešćih pitanja koje mi postavljaju je 'Šta mogu učiniti da spriječim komarce da me grizu?'”, rekao je Riffell. "Nekoć sam govorio da postoje tri glavna znaka koji privlače komarce: vaš dah, vaš znoj i temperatura vaše kože. U ovoj studiji pronašli smo četvrti znak: crvenu boju, koja se ne može naći samo na vašoj odjeći, ali se također nalazi u svačijoj koži."

Zapravo, Riffell je eksperimentirao i s tim komadom stavljajući ljudsku ruku u eksperiment sa komarcima koji sadrži CO2 sa zelenom rukavicom i bez nje. Naravno, zelena rukavica je bila dovoljna da služi kao maska, ostavljajući bube nezainteresirane.

Tu su i pomalo gorko-slatke vijesti. Ženke komaraca mogu biti "slijepe za boje" u prisutnosti CO2 ako je u njihovoj genetici kodirana takva karakteristika. Na primjer, tim kaže da postoji mutirana vrsta insekata koja ne može "vidjeti" ukusne, duge valne dužine.