Sport

Rishi Sunak već na udaru: Golemo bogatstvo novog britanskog premijera sve se više dovodi u pitanje

Rishi Sunak već je na udaru.

U trenutku kada je britanska politika na rubu, ekonomija u haosu zbog rastuće inflacije, a nejednakost sve veća, javnost sve više u pitanje dovodi vjerodostojnost i porijeklo bogatstva novog premijera Rishija Sunaka.

On i njegova supruga, prema navodima Sunday Timesa, imaju neto vrijednost od 845 miliona dolara.

Za razliku od Sjedinjenih Američkih Država, Velika Britanija nema povijest ultrabogatih premijera.

Rishi Sunak: Osnovali start-up investicijski fond

Njegovi prihodi većinski proizlaze iz softverske tvrtke koja pripada njegovu svekru.

Infosys je indijski informatički div koji nije na dobrom glasu u Sjedinjenim Američkim Državama, kaže Jutarnji list.

On pomaže kompanijama u outsourcingu radnika, odnosno da svoje radnike zamijene hiljadama indijskih imigranata ili da presele svoja radna mjesta u prostrani kompleks tvrtke u Bangaloreu, izvijestio je New York Times.

Times piše da je kompanija, čija je tržišna vrijednost gotovo 80 milijardi dolara, također plaćala rekordne kazne i suočavala se s optužbama za kršenje zakona o imigraciji te je pomogla tvrtkama da diskriminiraju američke radnike.

U 2013. kompanija je platila rekordna 34 miliona dolara za nagodbu zbog tužbe Ministarstva pravosuđa koja se odnosi na "sistemske prijevare s vizom".

U 2019. kompanija se nagodila zbog porezne i useljeničke istrage koja se vodila u Kaliforniji. Infosys je negirao bilo kakvu krivicu u tim slučajevima.

Iako članovi Sunakove porodice nisu više angažirani kao direktori Infosysa, oni su i dalje glavni dioničari. Udio njegove supruge Akshate Murty u kompaniji vrijedi 800 miliona dolara.

Sunak i njegova supruga su 2013. novcem od ulaganja u Infosys osnovali start-up investicijski fond Catamaran Ventures U.K. Sunak je prenio svoj udio u Catamaranu na suprugu neposredno prije nego što je izabran u parlament 2015. godine.

Porezni status bez prebivališta

Tako se oslobodio dužnosti da otkrije pojedinosti o svojim finansijskim interesima u kompaniji.

U aprilu je The Independent otkrio da je Murty koristila takozvani porezni status bez prebivališta.

To ljudima omogućava izbjegavanje plaćanja britanskih poreza na novac zarađen u inozemstvu. Zahvaljujući tom statusu, uštedjela je 23 miliona dolara poreza.

Murty je branila strategiju, ali je brzo obećala da će ubuduće plaćati porez na svoj svjetski prihod. Nije željela da to pitanje "smeta njezinu suprugu".

Guardianov izvještaj pokazao je da Rishi Sunak nije javno otkrio niz finansijskih interesa svoje porodice dok je bio ministar finansija u vladi Borisa Johnsona, uključujući Infosys i zajedničko ulaganje s Amazonom u Indiji vrijedno milijardu dolara.

Nezavisna istraga zaključila je da Sunak nije prekršio pravila.