Svijet

Rizik od 3. svjetskog rata je stvaran: ‘Morate biti jako oprezni kako govorite o diktatoru koji drži prst na nuklearnoj tipki’

Zasad je to još uvijek ruski rat protiv Ukrajine. Ali treći svjetski rat nikad nije bio bliže, piše list Politico.

Dok ruske snage tuku po Kijevu i drugim gradovima, zapadne sile krajnje oprezno manevriraju kako bi izbjegle izravan sukob s predsjednikom Vladimirom Putinom, čovjekom koji kontrolira najveći nuklearni arsenal na svijetu i nema problem to isticati.

Zapadni saveznici Ukrajinu opskrbljuju oružjem i drugim materijalom, ali su odbacili ideju o nametanju zone zabrane leta. Zemlje EU osiguravaju sustave protuzračne obrane, ali su se odbile zahtjev Ukrajine za borbenim zrakoplovima.

Nijedna država nije ponudila slanje vojske.

SAD i NATO mogli bi biti uvučeni u rat

Ipak, visoki dužnosnici zapadnih vlada, diplomati i vojni analitičari priznaju da postoji velika opasnost kako bi Sjedinjene Američke Države i drugi saveznici u NATO-u mogli biti uvučeni u rat, i to praktički u bilo kojem trenutku.

"Provođenje zona zabrane leta znači ubijanje Rusa. A sve što rezultira ubijanjem Rusa vodi nas u treći svjetski rat”, izjavio je analitičar iz Washingtona pod uvjetom da ostane anoniman zbog osjetljivosti situacije.

Granatiranje i požar u nuklearnoj elektrani Zaporožje još je jedan zastrašujući primjer vanrednog scenarija koji bi mogao dovesti do šire međunarodne koalicije u Putinovu ratu; do potrebe da se hitno spriječi globalna katastrofa.

Međutim, tu je i mnogo drugih zabrinjavajućih scenarija.

Već su u srijedu ruski avioni više puta narušili švedski zračni prostor. Estonski teretni brod potonuo je uz obalu Odese prema svemu sudeći nakon što je udario u minu. Svaki takav naredni incident mogao bi lako dovesti do eskalacije.

Američki predsjednik Joe Biden bio je nepokolebljiv u tvrdnji da se američke snage neće uključiti u borbe. "Nastavit ćemo pomagati ukrajinskom narodu dok brani svoju zemlju", rekao je Biden i dodao:

"Ali da budem jasan: naše snage nisu angažirane i neće se upuštati u sukob s ruskim snagama u Ukrajini. Naše snage ne idu u Evropu kako bi se borile u Ukrajini, već kako bi branile naše saveznike u NATO-u u slučaju da se Putin odluči nastaviti kretati prema zapadu."

Rusija spremna upotrijebiti termonuklearnu bombu

Jedan ebropski dužnosnik, koji je bio dobro upoznat s obavještajnim brifinzima, rekao je da su analitičari u Washingtonu došli do zastrašujućeg zaključka, da je Rusija spremna upotrijebiti termonuklearnu bombu u Ukrajini.

Taj dužnosnik je rekao da je rat u Ukrajini daleko opasniji od svega što je Evropa vidjela od kraja Drugog svjetskog rata, što uključuje i balkanske ratove devedesetih godina prošlog stoljeća.

“Koliko god ti ratovi bili užasni, ovo je još gore jer ima potencijal da se jako brzo pretvori u pravi evropski ili svjetski rat", naglasio je.

U petak je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg ponovio želju saveza da izbjegne sukob i nespremnost da se nametne zona zabranjenog leta.

"Jedini način za implementaciju zone zabranjenog leta je slanje NATO-ovih aviona - borbenih zrakoplova - u ukrajinski zračni prostor, a zatim nametanje te zone zabrane leta obaranjem ruskih aviona", rekao je Stoltenberg nakon sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu.

"Ako to učinimo, moglo bi voditi u potpuni rat u Evropi koji uključuje mnogo više zemalja i uzrokuje mnogo veće ljudske patnje."

Prilikom posjeta Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije koji su preplavile ukrajinske izbjeglice, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, Josep Borrell, rekao je: "Nije problem samo Donbas, nije problem samo Ukrajina, u pitanju je stabilnost Evrope i cijeli međunarodni poredak.

Dužnosnici i diplomati, inače stručni po pitanju Rusije, ističu da nastojanje da se sukob prikaže kao rat u Ukrajini promašuje ključnu poantu: Putin je napao Ukrajinu upravo zato što je odabrala put prema EU i NATO-u. Borba protiv Ukrajine, naglašavaju, predstavlja zamjenu za borbu protiv Zapada.

Situacija će se pogoršati

Neki vjeruju da se sukob može riješiti samo ako se riješe Putinove pritužbe na SAD i NATO. Do tada će Putin nastaviti rat, nastojati osvojiti ili uništiti Ukrajinu, a mirovne pregovore s ukrajinskim dužnosnicima učinit će potpuno beznačajnim. Drugim riječima, Zapad će na kraju biti još direktnije uključen, politički, a možda i čak vojno, nego što je to sada.

Tačna priroda te veće uloge stvar je rasprave, ali mnogi vjeruju da dolazi, na ovaj ili onaj način. Neki tvrde i to da što se prije do toga dođe, rat će brže završiti. Taj izračun, naravno, pretpostavlja da Putin neće izabrati nuklearni Armagedon.

Nažalost, svi znakovi upućuju na to da će se situacija u Ukrajini u narednim danima znatno pogoršati, a na što je u četvrtak upozorio francuski predsjednik Emmanuel Macron.

Kako će Putin shvaćati da bijes među ukrajinskim stanovništvom znači da će politički izgubiti, bez obzira na konačni vojni ishod, postoji povećani rizik da će jednostavno nastojati uništiti Ukrajinu i sravniti ukrajinske gradove i mjesta baš kao što su ruske snage svojedobno uništile čečenski glavni grad Grozni.

Putin je odabrao rat u potpunosti svjestan da će biti ozbiljnih ekonomskih posljedica.

Jedan visoki dužnosnik Evropske unije rekao je da će Ukrajinci platiti užasnu cijenu zbog toga što Zapad insistira da se ne nalazi u ratu i odgađa direktno učešće.

Molly McKew, neovisna sigurnosna analitičarka sa sjedištem u Washingtonu, koja objavljuje bilten pod nazivom Velika sila, rekla je da zapadne sile nisu uspjele iskoristiti priliku da ujedine tri slavenske nacije o kojima Putin često govori - Ukrajinu, Rusija i Bjelorusija — ali protiv ruskog autokrata, u prilog demokraciji.

“Kao da ne razumijemo da smo već učesnici ovog rata. Ne zato što smo tražili ovaj rat, ne zbog bilo koje odluke koju je donio NATO ili bilo koji pojedinačni bilateralni partner Ukrajine, već zato što Vladimir Putin vodi rat protiv nas”, rekla je McKew.

"A ako krenemo u rat, on će završiti prije i brže s manje mrtvih, a to je odluka koju sada moramo donijeti."

Putin bi mogao odlučiti proširiti sukob

Rekla je da postoji šansa da će Putin odlučiti proširiti sukob.

“Mislim da se upravo sada odvija izuzetno oprezna pravna mikroanaliza: Je li borbeni avion previše? Učestvuje li NATO u ratu? Je li dronova previše? Je li NATO taj koji naoružava Ukrajinu u ratu? Znate šta? Vladimiru Putinu nije stalo do vaše pravne mikroanalize od 40 stranica koju ste upravo poslali Vijeću za nacionalnu sigurnost”, ustvrdila je.

Inače, sve češći razgovori o nužnosti da se Putina ubije ili smijeni također bi mogli pretvoriti borbu u Ukrajini u svjetski rat, kažu stručnjaci.

Mnogi zapadni dužnosnici i diplomati ovih dana više i ne šapuću kada izražavaju nadu da će ga ubiti ruski oligarh ili neko drugi njemu blizak.

Američka senatorica Lindsey Graham u četvrtak je javno sugerirala da bi Putina trebalo ubiti: “Postoji li Brutus u Rusiji? Postoji li uspješniji pukovnik Stauffenberg u ruskoj vojsci?” Graham je pritom mislila na rimskoga političara koji je bio među ubicama Julija Cezara, odnosno na oficira njemačke vojske koji je pokušao atentat na Adolfa Hitlera.

Poznato je da Putin gaji dubok bijes zbog smrti libijskog čelnika Muamera Gaddafija, koji je zarobljen, ponižen, premlaćen i ubijen dok je svoje otmičare molio za milost. Te scene su snimane mobitelom.

Analitičar sa sjedištem u Washingtonu rekao je da će ruski predsjednik učiniti sve kako bi izbjegao Gadafijevu sudbinu.

"Još strašniji" od scenarija koji bi NATO uvukli u sukob "su razgovori o suđenju Putinu pred Međunarodnim krivičnim sudom", rekao je analitičar. "Morate biti jako oprezni kada tako govorite o diktatoru koji još uvijek drži prst na nuklearnoj tipki.”