Rukometaši BiH pobijedili Estoniju, ali to neće biti dovoljno

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je selekciju Estonije rezultatom 21:19 i slavila prvu pobjedu u kvalifikacijama za naredno Evropsko prvenstvo, javlja Anadolu Agency (AA).

Izabranici bh. selektora Bilala Šumana večeras su u Bugojnu ugostili selekciju Estonije u četvrtom kolu Kvalifikacija za rukometni EUR0 2022.

Estonci su prije četiri dana na domaćem terenu u Polvi slavili pobjedu 24:21 i najboljim rukometašima BiH je bila potrebna pobjeda sa više od tri gola razlike da bi začelje tabele prepustili rivalima iz Estonije.

Nacionalni tim BiH bolje je otvorio meč i sredinom prvog poluvremena došao do željene prednosti od četiri gola, a prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 12:9.

Estonci su bolje otvorili drugo poluvrijeme i brzo stižu do izjednačenja 13:13, ali prvenstveno su to uspjeli zbog problema u realizaciji napada koji u toj fazi utakmice Šumanove rukometaše prate već nekoliko mečeva.

Međutim, bh. rukometni tim, predvođen kapitenom Mirsadom Terziće, iskusnim Nikolom Prceom i golgeterski raspoloženim Alenom Ovčinom, Josipom Perićem i Markom Panićem, pokazao je više volje i ponovo preuzeo dominaciju na terenu.

Meč je završen pobjedom BiH rezultatom 21:19, ali to nije bilo dovoljno za bolji omjer u dvomeču. Ostaje žal zbog tri neiskorištena sedmerca u drugom poluvremenu.

U drugom meču iz Grupe “2“ Njemačka je rezultatom 34:20 savladala selekciju Austrije i sa maksimalnih osam bodova iz četiri utakmice osigurala je prvo mjesto u grupi i plasman na EURO. Austrija, Estonija i BiH imaju po dva boda.

Selekcija BiH u narednom meču 8. Marta dočekuje Austriju, a potom će 28. aprila ponovo biti domaćin i u duelu protiv Njemačke. Početkom maja BiH igra posljednji meč kvalifikacija u gostima protiv Austrije.

Plasman na rukometni EURO izborit će po dvije prvoplasirane selekcije te četiri najbolje trećeplasirane iz ukupno osam kvalifikacionih grupa.