Rukometaši BiH u sjajnoj atmosferi u Mejdanu savladali Kosovo

Rukometaši Bosne i Hercegovine drugi put u tri dana su savladali selekciju Kosova. Ovaj put su slavili u tuzlanskom Mejdanu rezultatom 25:18

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u 4. kolu grupe 7 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine u Njemačkoj u dvorani Mejdan savladala je Kosovo rezultatom 25:18 (10:7), javlja Anadolija.

Utakmica je otvorena golom Marka Panića, a reprezentacija BiH prvi put ima dva gola prednosti u devetoj minuti kada gol postiže Senjamin Burić.

Golom Panića bh. tim ide na plus tri (6:3), ali se Kosovo preko Valona Dedaja u 23. minuti vraća u utakmicu i stiže do 6:7. U završnim minutama prvog dijela BiH je zaigrala bolje i na odmor otišla sa 10:7. Fenomenalan učinak u prvih 30 minuta imao je golman Admir Ahmetašević sa 13 intervencija.

U nastavku preko Panića reprezentacija BiH prvi put ima plus četiri (11:7), a nešto kasnije preko Drenita Tahirukaja Kosovo je prepolovilo zaostatak i stiglo do 12:10.

Golom Rrona Ramadanija u 40. minuti Kosovo se u potpunosti vraća u utakmicu i dolaze na gol zaostatka 12:13, ali je Mirko Herceg u narednom napadu pogodio za 14:12. Isti igrač je pogodio za 15:12 i nalet Kosova je bio odbijen.

Međutim, uslijedio je novi pad u igri reprezentacije BiH, pa gosti preko Dedaja ponovo dolaze na samo gol zaostatka 16:17. Vrlo brzo na krilima golmana Ahmetaševića bh. tim ponovo bježi na plus tri.

Do kraja utakmice BiH je iskontrolisala događanja na terenu i došla do druge pobjede nad Kosovom u pet dana. Prva je ostvarena u Prištini rezultatom 25:22.

Najbolji u pobjedničkom sastavu bio je golman Ahmetašević sa 22 odbrane, Burić je postigao sedam, a Panić i Herceg po četiri gola. U reprezentaciji Kosova najefikasniji su bili Dedaj sa pet, Tahirukaj je postigao četiri, a Egzon Gjuka tri.

Poredak u grupi 7: Slovenija 6 bodova, Crna Gora 4, BiH 4, Kosovo 0.

Plasman na EURO 2024. godine osiguraće po dvije prvoplasirane reprezentacije iz svake od osam kvalifikacionih grupa te četiri najbolje trećeplasirane selekcije. Mjesto su već osigurali domaćin Njemačka, te Švedska, Španija i Danska, tri najbolje plasirane selekcije sa posljednje Evropskog prvenstva