Region

Rusi masovno kupuju stanove u Beogradu: Ne pitaju za cijenu i plaćaju gotovinom

Rat u Ukrajini u regiji je donio neke promjene koje su se odrazile više ili manje i na tržište nekretnina. Dok u Hrvatskoj od početka rata Ukrajinci iznajmljuju stanove, a neki su ih i kupili, u Srbiji, kako izvještava Nova.rs, broj Rusa koji je došao u Beograd stalno raste.

Mnoge evropske IT firme koje su radile u Rusiji preselile su dio zaposlenika u Beograd. To je bila inicijalna kap koja je povukla i ostale da dođu u Srbiju, kaže agent Miloš Mitić

Prvo su tamo Rusi bili zainteresirani za uglavnom skuplje nekretnine i to najam, ali situacija se, kažu, promijenila. Sad su Rusi u Beogradu počeli kupovati stanove, za koje izdvajaju i više od 200,000 eura. Iako je Beograd i ranije bio zanimljiv kupcima iz inozemstva, sad prednjače Rusi.

Izvršni direktor agencije za nekretnine City Expert Miloš Mitić kaže da se trenutno u okviru te potražnje posebno izdvajaju ruski državljani koji su stanove, nakon velike potražnje za najam u Beogradu i Novom Sadu, počeli sada i kupovati te je potražnja na piku. Mitić je za Nova.rs rekao i da su predviđanja da će se interes Rusa za kupovinu stanova u glavnom gradu Srbije nastaviti. Stanove uglavnom plaćaju gotovinom.

Potražnja je najviša za stanovima manje kvadrature, a neki i za većim i luksuzno uređenim nekretninama. Prije rata u Ukrajini broj ruskih građana koji su tražili stanove u Beogradu bio je minoran. Sad su dominantni u odnosu na ostale strane državljane.

I to u dvije kategorije. Prva traži manje stanove u dijelovima koji nisu centar grada, do 100.000 eura. Druga grupa su oni koji mogu izdvojiti znatno više i traže najbolje dijelove za stanovanje, od 3000 eura po kvadratu i više. Sve to navodno je manjim dijelom utjecalo i na povećanje cijena nekretnina u Beogradu.

Dio kupaca traži manje stanove u kvartovima koji nisu u centru grada, do 100.000 eura. Druga grupa su oni koji mogu izdvojiti znatno više i traže najbolje dijelove za stanovanje, od 3000 eura po kvadratnom metru i više. Sve to navodno je manjim dijelom utjecalo i na povećanje cijena nekretnina u Beogradu

Novinari su Milošu Mitiću, direktorom agencije za nekretnine City Expert postavili pitanje koji je razlog zašto su se u početku državljani Rusije odlučili za najam, a sad ipak za kupovinu. Znači li to da se odlučuju i za trajni boravak u Beogradu ili im je adresa u Beogradu "second home"?

"Mnoge evropske kompanije, koje su radile u Rusiji, u trenutku rusko-ukrajinske krize brzo su odlučile relocirati svoje poslovanje na teritorij Srbije. Tada su ruski državljani privremeno zakupili smještaj u Srbiji, jer nisu bili sigurni kako će se njihove obitelji, a i oni sami uklopiti u novo okruženje.

Nakon određenog perioda neki su se odlučili za kupovinu stana u gradovima gdje su do tada iznajmljivali stanove, a odluka je pala na veće i razvijenije gradove zbog bogatog sadržaja i tradicionalne povezanosti", odgovorio je M. Mitić.

Neki su ruski državljani došli s kapitalom, a Beograd su, dodaje on, prepoznali kao dobru investiciju za ulaganje, među ostalim jer im je kapital, uslijed velike inflacije, bio ugrožen, tako da su kupnju kvadrata u Beogradu prepoznali kao dobar način da održe i uvećaju svoj novac. Tu je, kaže, i treća grupa onih koji su odlučili uložiti u nekretninu jer im je tako olakšano dobivanje trajnijeg boravka.

Vezano uz preseljenje kompanija u Beograd, prvenstveno se to, kaže Mitić, odnosi na IT kompanije koje su promijenile lokaciju u prosjeku oko 300 zaposlenih po kompaniji. Ovo je bila inicijalna kap koja je povukla i ostale da dođu u Srbiju.

Broj ruskih građana koji su tražili stanove u Beogradu, prije rata u Ukrajini, bio je minoran. Sad su dominantni u odnosu na ostale strane državljane. Uglavnom plaćaju gotovinom, a za stanove izdvajaju i više od 200.000 eura