Svijet

Rusi mijenjaju taktiku i postaju sve brutalniji. Ukrajinci pred najtežim ratnim ispitom

Počelo je teškim granatiranjem tokom noći koje je sa zemljom sravnilo blokove trokatnih stambenih zgrada, pogodilo gradski starački dom i na cesti ostavilo kratere duboke četiri metra.

Zatim su stigli teški oklopnjaci, piše "Financial Times".

Deseci ruskih tenkova, topova i oklopnih transportera približavali su se Kremini iz tri smjera, dok su stanovnici pokušavali pobjeći. Nakon čitavog vikenda nastojanja da zadrže grad, ukrajinske su se trupe prošlog ponedjeljka povukle.

Taktičke pogreške

Mali gradić s manje od 20.000 stanovnika na istoku Ukrajine nije neka velika pobjeda ruske vojske, koja je prije dva mjeseca pokrenula invaziju s ciljem zauzimanja Kijeva i rušenja prozapadne vlade te zemlje, za što su mislili da će im biti dovoljno svega nekoliko dana, prenosi "Jutarnji list".

No uspješno zauzimanje tog grada, smještenog na ključnom mjestu glavnog autoputa sjever-jug, predstavlja prvi uspjeh nove strategije ruske vojske da snage usmjeri na borbama razoreni istok Ukrajine, kao i tradicionalniji oblik ratovanja nakon nekoliko neuspješnih sedmica ispunjenih taktičkim pogreškama.

"Kremina je pod kontrolom orka. Ušli su u grad", rekao je u utorak Serhij Haidai, guverner Luganske oblasti u kojoj se nalazi Kreminna, koristeći pritom uvredljivi izraz kojim Ukrajinci opisuju ruske snage.

"Za svaki naš vod poslali su po 40 oklopnih jedinica".

U onome što će vjerojatno biti brutalni i krvavi napad na istok Ukrajine, cilj Kremlja je osigurati cijeli Lugansk i susjedni Donjeck.

Ta su područja zajedno poznata kao Donbas, a njegovu trećinu, nakon ruske pobune koja je uslijedila poslije aneksije Krima 2014. godine, već kontroliraju prokremaljski separatisti.

Na putu ruskim snagama stoje trupe Operacije združenih snaga (JFO), koje čine neki od najbolje obučenih i najotpornijih vojnika u Ukrajini i koji su ukopani na odbrambenim položajima već skoro osam godina.

Prije nego što je sukob u februaru eksplodirao, tamo je bilo stacionirano blizu 40.000 vojnika, što je otprilike četvrtina ukrajinske vojske. Od tada su trupe pojačane novim snagama.

"Vidjet ćemo kako Rusija pokreće snažniju akciju. Neki ljudi govore da bi to moglo biti kao u Drugom svjetskom ratu", kaže visoki zvaničnik NATO-a.

"To bi također moglo biti i kao Prvi svjetski rat, s obzirom na obrambene rovove i bunkere izgrađene nakon 2014."

Težište na Donbasu

Odluka Rusije da većinu od svojih 190.000 vojnika uključenih u invaziju na Ukrajinu, premjesti na istok zemlje, donesena je nakon što početna strategija munjevitog napada na glavni grad Kijev, u kombinaciji s nekoordiniranim napadima na jug i sjeveroistok zemlje, nije uspjela dovesti do neke veće pobjede.

Ukrajinske snage, bolje naoružane, bolje obučene i odlučnije u pružanju otpora nego što je Moskva očekivala, sedam su sedmica odbijale napad na Kijev i spriječile rusku vojsku da zauzme ključne gradove kao što su Harkiv na sjeveroistoku i Mikolajiv na južnoj obali, nanoseći Rusima veće gubitke od predviđenih.

Ruska vojska službeno odbija priznati neuspjeh i tvrdi da je novi pristup dio plana.

U petak je visoki ruski komandant rekao da su jedinice usmjerene na "uspostavljanje potpune kontrole nad Donbasom i južnom Ukrajinom".

To bi nam "omogućilo da uspostavimo kopneni koridor do Krima i utječemo na vitalne dijelove ukrajinske privrede", rekao je Rustam Minekajev, vršitelj dužnosti komandanta ruske centralne vojne oblasti.

Kako će se odvijati bitka za Donbas vjerojatno će odrediti tok cijele invazije i sudbinu poslijeratnog postojanja Ukrajine.

Ako Rusija ostvari velike pomake na sjeveru i jugu Donbasa, mogla bi odsjeći ukrajinske snage od zapadnih vojnih pojačanja i potencijalno okružiti i uhvatiti u zamku značajan dio ukrajinske vojske.

Razvoj događaja

Takav bi razvoj događaja osujetio napore Kijeva da spriječi eventualni ponovni ruski napad na zapad Ukrajine.

Donbas pod ruskom kontrolom, kao i zauzimanje istočne obale Ukrajine i kopneni most prema Krimu, donio bi ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu neku opipljivu pobjedu u njegovoj invaziji, kao i veliku prednost u eventualnim mirovnim pregovorima s Volodimirom Zelenskim.

Vojni uspjesi Ukrajine u prva dva mjeseca rata proizašli su iz upotrebe taktike gerilskog ratovanja i inovativne upotrebe protutenkovskog i protuzračnog oružja kratkog dometa koje je isporučio Zapad.

No, manje je vjerovatno da će taj pristup djelovati u složenijim bitkama koje mnogi očekuju u Donbasu.

"Pravi test sposobnosti Ukrajine da izdrži ruski napad, dolazi sada, kada se Moskva konačno organizirala i postrojila svoje snage na istoku na način koji su uvježbavali", kaže viši zapadni zvaničnik odbrane.

"Čvrsta linija oklopljene pješadije, a zatim iza njih, sigurno i zaštićeno, sva artiljerija, rakete i sve čime žele nekažnjeno nasrnuti na ukrajinsku odbranu - to je vrlo, vrlo različito od onoga sa čime su Ukrajinci do sada imali posla".