Svijet

Rusi ne pitaju koliko košta da pobjegnu od mobilizacije: Plaćaju skoro 30.000 eura za privatne letove

Vladimir Putin je naredio prvu mobilizaciju od Drugog svjetskog rata, a bogati Rusi traže izlaz iz zemlje nakon izvještaja da vlasti planiraju da zatvore granice za muškarce uzrasta za mobilizaciju.

Navodi se da putnici uglavnom idu u Armeniju, Tursku i Azerbejdžan, koji Rusima dozvoljavaju ulazak bez viza. Oni plaćaju između 22.000 i 28.000 eura za mjesto u privatnom avionu, dok se cijena iznajmljivanja aviona sa osam sjedišta kreće od 90.000 do 157.000 eura, što je višestruko skuplje od uobičajene karte.

"Situacija je apsolutno luda u ovom trenutku. Imali smo 50 zahtjeva dnevno. Sada je oko 5.000", rekao je Jevgenij Bikov, direktor mlazne kompanije Your Charter.

Odluka Кremlja da objavi djelomičnu mobilizaciju dovela je do žurbe među vojno sposobnim muškarcima da napuste zemlju, što je izazvalo novi, vjerovatno do sada neviđeni odliv mozgova. Na ruskim graničnim prijelazima stvorile su se kilometarske gužve, dok je većina komercijalnih avionskih karata u jednom pravcu rasprodata za naredne dane.

Bikov je rekao da je njegova firma počela da iznajmljuje veće komercijalne avione u nastojanju da zadovolji potražnju i snizi cijene.

"Ali jednostavno ne možemo da nađemo dovoljno mjesta za sve", rekao je on, dodajući da je najjeftinije mjesto u čarterskom komercijalnom avionu za Jerevan koštalo oko 200.000 rubalja (3.000 funti).

FlighrWhite, koji nudi letove privatnih aviona, saopštio je da primjećuje ogroman porast zahtjeva za jednosmjerne letove za Armeniju, Tursku, Кazahstan i Dubai.

"Potražnja je porasla 50 puta", rekao je Eduard Simonov, direktor kompanije.

On je rekao da je dostupnost mlaznjaka za iznajmljivanje ozbiljno ograničena nakon što su EU i Velika Britanija uvele sankcije Rusiji ubrzo nakon početka sukoba koji je zabranio lizing ili osiguranje aviona za upotrebu u Rusiji.

"Sve evropske kompanije za privatne avione napustile su tržište. Sada je potražnja veća nego ponuda, a cijene su visoke u odnosu na prije šest mjeseci", rekao je Simonov.

Također, neke kompanije iznajmljuju avione da njima izvedu iz zemlje svoje muško osoblje. Prema ruskom poslovnom listu Кomersant, jedna kompanija za dizajn video igara u Moskvi iznajmila je cijeli let kako bi izvela zaposlene iz zemlje.

"Dobijamo potpuno novu bazu klijenata, kompanije kao i ljude koji nikada ranije nisu letjeli privatno. Mnogo je onih kojima je ostalo nešto viška novca i žele da pobjegnu", rekao je Simonov.

U Rusiji postoji bojazan da Кremlj ove sedmice planira da zatvori svoje granice.

Nezavisne grupe za ljudska prava saopštile su da od nedjelje graničari na jedinom operativnom prijelazu Rusije sa Gruzijom sprečavaju neke ljude da izađu, pozivajući se na zakon o mobilizaciji.

Upitan o mogućnosti zatvaranja granica u razgovoru sa novinarima u ponedjeljak, portparol Кremlja Dmitrij Peskov je rekao: "Ne znam ništa o ovome. U ovom trenutku nije donesena nikakva odluka o ovome".

Rusija je ove godine već izgubila 15 posto svojih milionera, prema jednoj studiji, jer se njeni najbogatiji građani sele u inostranstvo. Mobilizacija će vjerovatno produbiti ovaj odliv, potencijalno pogoršavajući štetu nanijetu ruskoj ekonomiji.

"Većina naših mlađih muških klijenata otišla je kada je Putin najavio mobilizaciju prošle sedmice. Nekada sam zvao skupe restorane i barove da im rezervišem mjesto. Sada samo skrolujem kroz agregatore letova da bih dobio posljednje sjedište u avionu za Jerevan", rekao je jedan od zaposlenih u luksuznoj kompaniji za usluge konsijerža u Moskvi.

Egzodus ruskih bogatih i moćnih mogao bi da podstakne još veći gnjev u siromašnijim dijelovima zemlje za koje se čini da su nesrazmjerno pogođeni regrutacijom. Nedavna šala u kojoj je nasamaren Peskovljev sin pokazala je uvjerenje da visoki ruski zvaničnici i njihova djeca neće biti pozvani da se bore u Ukrajini.

U pozivu koji su organizovala dvojica aktivista povezanih sa zatvorenim opozicionim liderom Aleksejem Navaljnim, Nikolaj Peskov se čuje kako kaže da se "očigledno neće" prijaviti u vojsku kada bude zatraženo da se javi vojnom komesarijatu sljedećeg dana u 10 sati.

"Morate shvatiti da nije u redu da budem tamo. Ja to rješavam na drugom nivou", čuje se Nikolaj Peskov.

Guardian je vidio dokaze da je sin jednog istaknutog člana Dume, zvaničnika koji često daje antizapadne i patriotske izjave, napustio zemlju u subotu letom za Istanbul. Prema tekstualnim porukama koje je pregledao Guardian, poslanik Dume je otpratio svog sina do aerodroma u Moskvi kako bi se uvjerio da će biti pušten iz zemlje.

Pošto je dobijanje evropskih viza neizvjesno, postoji svega još nekoliko zemalja u koje Rusi mogu da odu bez papira, kopnenim putem ili direktnim letovima, kao što su Armenija, Bjelorusija, Gruzija, Mongolija, Kazahstan, Finska, Turska i Srbija.

Rusima je omogućen i ulazak u Dubai, koji Rusi uglavnom koriste za tranzit, pa pokušavaju da odatle stignu do izabrane destinacije.

Prema Guardianu, Rusi mogu da odu kopnenim putem do Finske, Gruzije i Mongolije, a letovima do Orenburga u Kazahstanu, Biškeka u Kirgistanu, Taškenta u Uzbekistanu, Istanbula i Antalije u Turskoj, Dubaija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Jerevana u Armeniji.

Srbija i Turska su Rusima posljednjih mejseci omiljene, ali i najlakše dostupne destinacije. Za razliku od Dubaija i nekih drugih destinacija, Rusi Beograd i Istanbul ne vide kao tačku presjedanja, već tu uglavnom pokušavaju da nastave život. Još u februaru je zabilježen val ruskih putnika u Beogradu i Istanbulu, dok su mediji unazad pisali da Rusi na tim destinacijama otvaraju biznise i kupuju stanove.