Svijet

Rusi pred vratima Ukrajine, a Kijev ne može do oružja: ‘Za sve je kriva – Njemačka!’

Spot cijena, ili trenutačna tržišna cijena plina, kako govore podaci s tržišta ICE, u ponedjeljak je prvi put nakon oktobra premašila 1300 dolara za 1000 kubičnih metara. Kako prenosi Interfax, vjerovatni je to odgovor na dolazak Annalene Baerbock na položaj njemačke ministrice vanjskih poslova i slutnje da bi mogla nastaviti politiku protivljenja plinovodu Nord Stream (Sjeverni tok) 2, piše Jutarnji.

Istodobno, ruska savezna carina objavljuje da je Gazprom ove godine izvezao do kraja novembra plin u iznosu od 39,6 milijardi dolara, dvostruko više nego u istom razdoblju prošle godine. U vrijednosti, ne opsegu.

Energetski projekt

Nastavak rasta cijena plina podržat će visoku stopu inflacije na koju dodatno djeluju uska grla opskrbnih lanaca. U takvim okolnostima Kremlj, dok se novac slijeva, blago svisoka poručje Europi: da ste sklopili terminske ugovore, cijene bi vam bile niže. A posebno Njemačkoj: da odobrite početak djelovanja Sjevernog toka 2, stizale bi i veće količine plina.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki u nedjelju je od njemačkog kancelara Olafa Scholza tražio da ne dopusti protok plina Tokom, argumentirajući da time izlaže Europu i Ukrajinu ruskom pritisku. To ne odgovara činjenicama jer Rusija ove godine nije smanjila količinu isporučenog plina Europi. Problem je u spot aranžmanima. Scholz se nije dao smesti i ponovio je kako je to energetski projekt. Nije rekao, ali znamo da je u njega uloženo oko deset milijardi eura europskih kompanija.

Ključno, njemački kancelar naglasio je da će važnost tog i svih ostalih plinovoda opadati kako bude jačala energetska tranzicija. Oleksij Reznikov, ukrajinski ministar obrane, u razgovoru za The Financial Times optužio je Njemačku - što je očito moderno na istoku - da onemogućava dostavu oružja, "unatoč američkim upozorenjima moguće ruske invazije". Njemačka se drži pravila da je potrebno ocijeniti u koju će svrhu oružje biti upotrijebljeno. I već je odobrila prvu tranšu.

Da bi i Reznikov napao Sjeverni tok 2 riječima "i dalje grade plinovod". Iako je završen i čeka odobrenje regulatora. Svi ukrajinski dužnosnici, kad pričaju o plinskoj prijetnji Rusije, zaboravljaju spomenuti da je Ukrajina dva puta zavrnula ventil Europi usred zime i da je nakon drugog, 2009. godine, Njemačka odlučila da se mora osigurati kako se to ne bi ponovilo.

Kraj svijeta

Ukrajinski ministar poručio je Moskvi da će u slučaju napada na Ukrajinu u Rusiju stizati velik broj mrtvačkih kovčega. I dodao da bi invazija označila "završetak sadašnjeg svijeta" te otvorila "novu eru" bez međunarodnih pravila. Ako je i od ukrajinskog ministra odbrane, previše je. U objavljenom razgovoru niti jednom se riječju nije osvrnuo na obaveze koje Ukrajina ima prema Sporazumu iz Minska, a nije ih ispunila. Umjesto misli globalno, djeluj lokalno, Reznikov misli globalno i prijeti globalno.

Za finale, Reznikov tumači kako Rusija radi protiv NATO-a protiveći se ulasku Ukrajine u članstvo. Kao da je Kijev pred vratima Saveza, a ne miljama daleko. U Kijevu bi trebali uložiti u stratešku skupinu koja bi ih poučila kako se komunicira. Jer, napadati Njemačku nije baš pametno.

Zašto Nijemci ne žele popustiti Ukrajincima...

Priopćenje koje su izdali šefice i šefovi diplomacija članica G7 u nedjelju suštinski odudara od rječnika ukrajinskog ministra obrane Oleksija Reznikova. G7 poziva Rusiju na deeskalaciju i korištenje diplomatskih kanala. Daje podršku pregovorima u normandijskom formatu (Francuska, Njemačka, Rusija, Ukrajina) "kako bi se postigla provedba Sporazuma iz Minska s ciljem rješavanja sukoba u istočnoj Ukrajini".

To je tačka o kojoj Reznikov u objavljenom razgovoru za The Financial Times nije rekao ni slova. Berlin, dok ga je vodila Angela Merkel, nije bio sklon prodaji oružja Ukrajini zbog prijetnje da će krenuti u vojnu akciju prema odmetnutim područjima te tako izazvati krizu širokih razmjera. Može se očekivati da će i nova vlada dijeliti većinu odrednica tog pristupa.

G7 opetuje da nema nasilne promjene granica - u tekstu ni slova o Krimu za koji Moskva tvrdi da je referendumom odlučio u koju zemlju želi, što je šarena laž u koju ni sami ne vjeruju. Prijeti Rusiji "masivnim posljedicama" u slučaju vojne intervencije. I ključna rečenica koju bi Reznikov i njegov šef, predsjednik Volodimir Zelenski, trebali više puta pročitati: "Pohvaljujemo ukrajinsku poziciju suzdržanosti" (We commend Ukraine's posture of restraint).

Momci iz Kijeva, ne ponašajte se kao bivši gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili 2008. godine jer ćete biti ostavljeni Rusima na milost i nemilost. Što god Reznikov pričao o američkom razumijevanju ukrajinske pozicije