Svijet

Sad se mnog pitaju šta će sljedeće uraditi Kina? Čini se da je njihov stav izazvao nervozu Rusiji

Ukrajina i Tajvan, dvije teme koje ujedinjuju Xija i Putina

Odluka Kine da bude suzdržana u petak navečer na kraju glasanja u Vijeću sigurnosti UN-a kojim se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu mogla bi biti izvor duboke frustracije na zapadu, ali će također izazvati nervozni potres u ruskom ministarstvu vanjskih poslova, jer očigledno kineska zaštita nije bezuslovna, piše Guardian.

Diplomate sa sjedištem u Velikoj Britaniji, gledajući na stav koji je Kina zauzela sredinom sedmice, očekivali su da će se Peking pridružiti Rusiji u glasanju protiv prijedloga kojeg su predložile SAD, ali je, kao i Ujedinjeni Arapski Emirati i Indija, bio uzdržan, ostavljajući Rusiju izolovanu u primjeni prava veta kao stalne članice Vijeća sigurnosti.

Na jednom nivou, glasanje predstavlja liniju najmanjeg otpora za Kinu i može se posmatrati kao vraćanje sigurnosti kineske dugogodišnje podrške nepovredivosti granica i zagovaranja nemiješanja u poslove suverenih država. Ali postoje očigledni znaci da je Kini neugodno jer se smatra da brani Putinove metode i potencijalni poremećaj svjetske ekonomije.

Putin je možda pokazao poštovanje prema Kini tako što je odložio invaziju do kraja Zimskih olimpijskih igara, ali Kina nije konsultirana o invaziji. Kineske diplomate ismijale su prognoze invazije i ostavile mnoge građane na licu mjesta. Dublji sporazum o partnerstvu potpisan sa Rusijom 4. februara, na dan otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, zasnovan je na tome da nema invazije. Kina ima koristi od postojećeg svjetskog poretka i smatra da je nestabilnost uznemirujuća. Mogućnost da Rusija bude isključena iz platnog sistema Swift može biti od koristi kineskim naporima da izgrade alternativu, ali kratkoročni poremećaji su zabrinjavajući.

Bilo je primjetno, na primjer, u petak da je Rusija ponudila razgovore na visokom nivou s Ukrajinom u Minsku, iako pod neprihvatljivim uslovima, nakon razgovora Putina i predsjednika Xi Jinpinga.

Prije glasanja, kineski ministar vanjskih poslova primio je tri poziva od ministrice vanjskih poslova Liz Truss, visokog predstavnika EU za vanjsku politiku Josepa Borrela i Emmanuela Bonnea, diplomatskog savjetnika predsjednika Emmanuela Macrona. Kina je u tim pozivima rekla da je ponovila svoju podršku nemiješanju i povelji UN-a, ali je također izrazila saosjećanje s ruskim osjećajem da joj prijeti pet uzastopnih rundi proširenja NATO-a.

Ali čak i ako se Kina izobliči tvrdoglavo odbijajući da opiše Putinove akcije kao invaziju, ona se približila uključivanju Rusije u svoje kritike.

Kina je u petak naglasila da je „apsolutni imperativ da sve strane pokažu neophodnu suzdržanost kako bi spriječile da se situacija u Ukrajini pogorša ili čak izmakne kontroli. Sigurnost života i imovine običnih ljudi treba biti djelotvorno zaštićena, a posebno se moraju spriječiti humanitarne krize velikih razmjera.”

Ukrajina bi, kako se navodi, trebala biti most komunikacije između istoka i zapada, a ne linija fronta sukoba između velikih zemalja. To, implicirano, sugerira da bi Kina favorizirala da Ukrajina bude neutralna država.

Rizik za Rusiju je da će biti ostavljena kao molilac, a ne kao budući partner Kini. U roku od 10 godina, Evropa će se osloboditi zavisnosti od ruskog gasa i nafte – to je postalo pitanje hitnog imperativa u Rimu i Berlinu. Rusija će se oslanjati na Kinu kao kupca.

Postoji još jedna opasnost za Rusiju. Kina se ponosi svojim uticajem u Africi. Svi afrički predstavnici u Vijeću sigurnosti glasali su protiv Rusije. Kenijski ambasador je to učinio insistirajući da se protivio prethodnim zapadnim vojnim intervencijama.

Daljnji širi testovi afričkog mišljenja su neizbježni.

Washington želi da se krivica Rusije dodatno ispita prije Generalne skupštine od 193 člana na kojoj glasaju sve članice. Iza Ukrajine se formira širok savez. U debati u srijedu, zemlje od Gvatemale preko Turske do Japana osudile su rusko prihvatanje separatističkih samoproglašenih republika ili su izrazile podršku Ukrajini.

2014. godine, nakon ruskog zauzimanja Krima, generalna skupština usvojila je rezoluciju kojom se ruski referendum na Krimu proglašava nevažećim. Dobio je 100 glasova za, 11 protiv i 58 uzdržanih, dok dvadesetak zemalja nije glasalo. Pitanja će biti malo drugačija ako dođe do daljnjeg glasanja, ali invazija je bila očiglednija od 2014., društveni mediji sve više rasprostranjeni, a Kina, čiji status raste na svjetskoj sceni, smatra da je teže sakriti. Sa većom moći će možda doći i veća odgovornost.