Vijesti

Sarajevo će iduću Novu godinu dočekati bez organizovanog vatrometa

Sarajevo će se od iduće godine pridružiti gradovima koji neće imati organizovan veliki novogodišnji vatromet. Ovu vijest je potvrdila na svom zvaničnom Facebook profilu, Benjamina Karić. Objasnila je zbog čega neće biti organizovanog vatrometa.

"Grad Sarajevo će se od iduće godine pridružiti gradovima koji neće imati organizovan novogodišnji vatromet. Brojni evropski gradovi donose odluku o zabrani vatrometa zbog negativnih posljedica po životinje i okoliš. Pirotehnički spektakl na nebu zamijenit će svjetlosni vizuelni efekti i konfete", navela je Karić.

Podsjetimo, jučer je i Zagreb zvanično odustao od vatrometa za doček Nove godine.

Vatromet se tradicionalno koristi u mnogim zemljama. Iako neki takvu praksu cijene (uglavnom u svečane sezone), ona može nanijeti nepovratnu štetu životinjama, okolišu i ljudima. Može se shvatiti i kao oblik onečišćenja zraka i buke. Mnogo se govori o šteti koju je prouzročila buka vatrometa. No, ono što svi ne zamišljaju jest da, uz zagađenje bukom, izgaranje vatrometa u atmosferu emitira i onečišćujuće tvari, što ga također karakterizira kao oblik zagađenja zraka.

Arapi su vatromet odnijeli u Evropu, a koristio se u Italiji krajem 14. stoljeća u svečanostima građanskog i / ili vjerskog karaktera. Od tada postoje izvještaji o njegovoj upotrebi u razne svrhe, uglavnom tokom proslava.

Glavni problemi koje životinje uzrokuju zbog buke vatrometa su reakcije u ponašanju poput stresa i tjeskobe. Postoje slučajevi koji se rješavaju samo upotrebom sedativa ili mogu rezultirati fizičkim oštećenjima, pa čak i smrću.

Međutim, budući da se najčešće koriste noću, učinci na životinje (posebno na divlje životinje) teško su uočljivi i kvantificirani. Što ukazuje na to da su štetni utjecaji ove aktivnosti na životinje podcijenjeni.