Sarajevo vratilo Željezničar na fabričke postavke

Da je neko ponudio fudbalerima Sarajeva da sami napišu scenario za izlazak iz krize, teško da bi ga sami mogli bolje sastaviti od ovoga što se dogodilo danas na njihovom Koševu, prenosi SCSport.

Aktuelni prvak savladao je u gradskom derbiju ljutog rivala, ekipu Željezničara, te se tako vratio i na vrh tabele, s kojeg je odsustvovao, kako se ispostavilo, tek jedno kolo.

Sarajevo nešto agresivnije ulazi u susret i vrši pritisak, a dobru šansu propušta iskoristiti Fanimo u devetoj minuti, koji šutira iskosa na tri metra od gola Plavih, ali uklizao je Ikić i blokirao udarac. Potom je Velkoski bio u solidnoj situaciji nakon centaršuta Fanima, ali loše je zahvatio loptu.

Najbolju priliku za Željezničar u prvih 45 minuta nije iskoristio Semir Štilić. Okliznuo se Miličević kao zadnji čovjek odbrane domaćina, loptu mu oduzima Lendrić i lansira Štilića u kontru, ali Željinog kapitena sustiže Đokanović i blokira njegov udarac.

Bordo tim do vodstva dolazi u 38. minuti. Bila je to lijepa akcija aktuelnog prvaka. Mešanović je pružio dobar pas u šesnaesterac za Matthiasa Fanima, a brzonogi Englez rutinski, nakon što se izvukao iz sendviča dvojice čuvara, matira Erića za vodstvo Sarajeva.

Pred sami kraj poluvremena, prvak je udvostručio prednost. Velika greška Blaževića, koji gubi loptu na sredini terena, nakon čega Mustedanagić pruža pas Pejoviću na krilo, a srbijanski vezista zatim šalje loptu Mešanoviću koji usamljen pred Erićem poentira za 2:0. Njegov prvi premijerligaški pogodak ove sezone.

Početkom drugog poluvremena, tačnije u 54. minuti, Željezničar dolazi u veliku priliku da prepolovi razliku. Mujezinović je pao u šesnaestercu domaćina, sudija Haris Kaljanac bez puno razmišljanja pokazao na bijelu tačku. Međutim, Štilića je “pročitao” Kovačević i odbranio njegov udarac iz jedanaesterca.

Kazna Plave stiže u 60. minuti. Junak bordo tima Matthias Fanima postiže prelijep pogodak iz slobodnog udarca, bila je to prava raketa u dalji kut Željine mreže za ubjedljivih 3:0.

Devet minuta kasnije Pejović je imao veliku šansu da dodatno poveća prednost izabranika Vinka Marinovića, ali šutira pored gola nakon obećavajućeg kontranapada.

Tračak nade za Željezničar pojavio se u 72. minuti,. Sve je sjajno uradio rezervista Juričić i izvrsnim udarcem zakucao loptu u gornji ugao gola Sarajeva za 3:1.

No, to je bilo sve. Poslije još nekoliko poluprilika na obje strane, susret je zaključen sigurnom pobjedom domaćina za povratak na lidersku poziciju Premijer lige BiH, a agonija Željezničara, koji još uvijek traga za prvom proljetnom pobjedom, nastavljena je i nakon derbija.

Sarajevo – Željezničar 3:1 (Fanimo 38′ i 60′, Mešanović 45+1′ – Juričić 72′)

Stadion Asim Ferhatović Hase. Glavni sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo). Žuti kartoni: Dupovac, Oremuš (Sarajevo), Kosorić, Ikić, Alispahić, Bekrić (Željezničar).

SARAJEVO: Kovačević, Oremuš, Pidro, Dupovac, Miličević, Pejović (Sušić 77′), Đokanović, Mustedanagić (Jukić 57′), Velkoski, Fanimo (Hebibović 64′), Mešanović (Handžić 64′).

ŽELJEZNIČAR: Erić, Kosorić (Juričić 65′), Ikić, Blažević, Šehić, Čeliković, Bojo (Mujezinović 46′), Gasal (Subašić 46′), Alispahić (Bekrić 71′), Štilić, Lendrić.