Politika

Šarović upozorava pred sjednicu NSRS: Pozicija RS se drastično pogoršala, Dodikov plan je poguban

Кomentarajući zakazivanje posebne sjednice Narodne skupštine RS sa namjerom člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika da ospori davanje agremana njemačkom ambasadoru u BiH, Mirko Šarović, predsjednik SDS-a, kaže da ova posebna sjednica Narodne skupštine će po svemu biti neproduktivna i nepotrebna kao i mnoge prethodne.

"Кao što je vlast sama derogirala sve svoje zaključke sa posebnih sjednica tokom ove godine (Briselski dogovor) tako će kad prođe vrijeme da ova stvar bude izvan fokusa politike sama derogirati i ovu odluku što joj i jeste krajnji cilj", kazao je Šarović.

Prema njegovim riječima, uskraćivanje agremana u diplomatskoj praksi se uvijek odnosi na ličnost.

"Mi nismo čuli prigovore na ponašanje kandidata za njemačkog ambasadora prema Republici Srpskoj, iako je to trebala biti najvažnija stvar. Zbog toga se može smatrati da je ovo klasično vještačko fabrikovanje slučaja i pravljenje važne izborne teme i manipulacija osjećanjima građana", kazao je Šarović.

On naglašava da je pažljivo pročitao Dodikovo obrazloženje odbijanja agremana u kom su kao dio razloga istaknuti rezolucija njemačkog parlamenta o BiH i postupci njemačkog sudije u Ustavnom sudu BiH.

"U cilju izbjegavanja mogućih manipulacija jasno ističem da je ova rezolucija antidejtonska i destruktivna za političke procese u BiH, kao i da SDS dijeli nezadovoljstvo postupcima stranih sudija uključujući i njemačkog sudiju, koji u svom radu umjesto ustavnih normi prevashodno slijede politiku svojih zemalja, što je nedopustivo", kazao je Šarović.

Međutim, kaže on, ovaj slučaj nije takve prirode i smatram da je način reakcije člana Predsjedništva ne samo neadekvatan nego i štetan i opasan za Republiku Srpsku.

"Okolnost koju posebno treba imati u vidu je da je međunarodni položaj Republike Srpske zbog ukrajinske krize osjetno pogoršan i protivnici Republike Srpske sada vide šansu da ostvare svoje ciljeve koje nisu mogli ni u ratu, a ni poslije rata tokom provođenja mirovnog sporazuma u BiH. Najveće greške možemo napraviti sami a naši protivnici će te greške maksimalno iskoristiti. Logika stvari i odgovorna politika nalaže da se trebamo suzdržavati svih radikalnih poteza i maksimalno raditi na deskaliciji političkih i svih drugih tenzija u BiH. Stara poslovica kaže "dok traje bura spusti jedra".

Šarović ističe da kao važan orijentir i lekciju u ovome slučaju treba imati politiku Srbije.

"Srbija nije prekinula diplomatske odnose sa državama koje su priznale nezavisnost Кosova niti je prema njima preduzela jače diplomatske mjere iako bi takvi postupci sa stanovišta uobičajene diplomatske prakse ne bi bili neočekivani. Umjesto toga Srbija je ušla u konstruktivan dijalog sa ovim državama jer je procijenila da je to najracionalniji način zaštite nacionalnih interesa".

On dalje upozorava da treba imati u vidu da ova godina predstavlja prekretnicu i novu etapu međunarodnih odnosa u svijetu a naročito u Evropi koju karakteriše ekonomski rat, kao i rat sankcijama.

"Evidentno je da su ekonomske mjere i sankcije unilateralne i da nemaju osnovu u odlukama Vijeća sigurnosti UN koji je po povelji UN ovlašten da u cilju održavanja međunaodnog mira i bezbjednosti donosi rezolucije o sankcijama", navodi Šarović i dodaje da ta činjenica sa stanovišta pozicije Republike Srpske nema praktični značaj.

"Naročito treba imati u vidu da je jednom uvedene sankcije vrlo teško skinuti. Ovakve sankcije kojima se prijeti Republici Srpskoj i koje se već uvode bi trajale godinama što bi između ostalih štetnih posljedica dovele Republiku Srpsku u izuzetno podređen ekonomski polažaj", kazao je Šarović.

Konstatujući da je Njemačka svjetska sila koja u BiH ima uticaj ne samo putem bilateralnih odnosa već i učešćem u kreiranju politike regionalnih organizacija kao što je OSCE, Vijeće Evrope, a naročito EU gdje je njen uticaj de-fakto dominantan.

Pored toga, naglašava Šarović, Njemačka je pokrovitelj političke inicijative Berlinski proces koja je uz Otvoreni Balkan najvažnija politička inicijativa na Zapadnom Balkanu.

"Zbog toga ne treba podcijeniti sposobnost Njemačke da u svakoj prilici pa i u ovoj ukoliko uskratimo agreman njenom ambasadoru u BiH osmisli i realizuje mjere koje će teško pogoditi naročito Republiku Srpsku i dovesti do diplomatske, ekonomske i svake druge izolacije i Republike Srpske, ali i građana", upozorava Šarović.

On dalje navodi da najteža posljedica po Republiku Srpsku može biti odgovor Njemačke u vidu obustavljanja ekonomskih projekata i saradnje.

"Pri tome, između ostalog, naročito treba imati u vidu da u njemačkim proizvodnim pogonima rade desetine hiljade radnika iz Republike Srpske, a mnoge naše kompanije izvode radove u Njemačkoj. U opasnost će doći i izvoz naših proizvoda što će drastično uticati na pad našeg BDP-a", kazao je Šarović.

On je mišljenja da zbog svih ovih a i mnogih drugih razloga ova politika, uključujući i ovu posljednju oko uskraćivanja agremana njemačkom ambasadoru je pogubna po interese Republike Srpske i treba je odlučno odbaciti.

Posebna sjednica NSRS zakazana je za srijedu na zahtjev člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je odbio da da saglasnost na agreman njemačkom ambasadoru, pozivajući se na vitalni nacionalni interes.