Politika

Saša Magazinović: “Dodik ima taj ruski mentalitet, ruski čip, razumije samo jezik sile”

Milorad Dodik ima taj „ruski mentalitet, ruski čip“, razumije samo jezik sile. Sve što je lijepo obraćanje, poziv za dijalogom on doživljava kao nečiju slabost i onda nastavlja još žešće, kaže za Danas Saša Magazinović, zastupnik SDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

"Sazrela je svijest da je to čovjek sa kojim se ne može razgovarati na način ‘ajmo sjesti kao ljudi, porazgovarati argumentima’ nego jednostavno, on je čovjek koji osjeti samo ono što i on drugima daje a to je sila", dodaje Magazinović, komentarišući poteze lidera SNSD.

Dodaje da nema nikakve dileme te da ovo nije samo dio Dodikove strategije već je, kako kaže, ovo „stvarno djelovanje u pravcu kojem najavljuje tako da svako čekanje zapravo njemu pomaže“.

Magazinovićeva stranka je istupila iz pregovora o Izbornom zakonu, a kako je objasnio za Danas izborni zakon u ovom trenutku je tema od tercijarnog značaja.

„Primarne teme, koje su i razlog našeg istupanja iz ovih razgovora su – deblokada institucija BiH, poništavanje odluka Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) i rad Tužilaštva u smislu procesuiranja svih onih koji atakuju na ustavno-pravno uređenje države“.

Ističe da je za njih potpuno besmisleno učestvovati u pregovorima o izbornom zakonu jer time samo „kupujemo vrijeme za Dodika i njegove nove poteze“ a istovremeno, kaže, stvaramo privid da je sve u zemlji normalno a zapravo ništa nije normalno, država je na korak od eskalacije.
„Dakle, ne pregovarati o nijednoj drugoj temi osim o normalizaciji u državi BiH – deblokada instutucija, povlačenje zaključaka NSRS i probati da se zadrži situacija mirnom kakva je trenutno ali opet, kažem, ona može eskalirati svaki dan uz ovako antiustavno ponašanje prije svega Dodika, a i Dragana Čovića, koji ga prati u tome, samo on to malo drugačije radi“.

Činjenica koja se često zaboravlja, ukazuje sagovornik Danasa, jeste da da BiH ima izborni zakon. „Dakle, nismo sada na livadi i idemo ispočetka. Kakav je taj zakon, pa nije najbolji prije svega u smislu fer i poštenih izbora koje onemogućava odnosno omogućava niz mahinacija koje uglavnom nacional-etnički lideri obilato koriste i njihove stranke. Za nas recimo u ovom procesu nije bilo primarno pitanje izbor članova Predsedništva nego upravo ispravljanje tih segmenata zakona odnosno tih anomalija koje su uočene kroz praksu“, zaključuje Magazinović.