moćno oružje

Sateliti snimili misteriozni brod vrijedan 9 milijardi dolara. Kina je izgleda spremna za rat

Kineski tajni ratni brod vrijedan 9 milijardi dolara primijećen je u Tihom oceanu iz svemira.

CNS Liaoning, koji je prvi operativni nosač aviona u zemlji, snimio je NASA-in satelit Landsat 8 dok je bio usidren u Bohajskom moru i provodio ispitivanja na moru.

Satelitske slike pokazale su ratni brod Liaoning usidren među ostalim nosačima aviona u brodogradilištu, dok je druga slika pokazala isplovljavanje prema moru.

Manji od ostalih nosača aviona

Dužnosnici američke mornarice nadzirali su ratni brod i ustanovili da je njegova paluba dugačka oko 300 metara i široka oko 60 metara, što ga čini manjim od ostalih kineskih nosača.

Slike su snimljene nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Biden dopustio Ukrajini da upotrijebi američke projektile za napad na kineskog saveznika Rusiju, što je dovelo do straha da je svjetski rat na pomolu.

Kina je postala najveći trgovački partner Rusije nakon zapadnih sankcija i sada uživa ogromne popuste na izvoz energije dok opskrbljuje osnovnom tehnologijom i robom široke potrošnje.

A u septembru su se pojavila izvješća da dvije nacije pojačavaju zajedničke vojne vježbe.

Kineska vojska ima više od 370 ratnih brodova i podmornica u svojoj floti, što je čini najvećom pomorskom silom stvorenom u cijelom svijetu, i radila je na brzom povećanju svoje flote držeći korak s američkom tehnologijom nosača.

CNS Liaoning je djelovao u blizini Japana prošle godine, opremljen krstaricama s navođenim projektilima i razaračem s navođenim projektilima, kada je izveo letačke operacije s oko 20 lansiranja i vraćanja lovaca.

Izvještaji također tvrde da je bilo oko 40 polijetanja i slijetanja helikoptera s nosača.

Sateliti prate sve

U novije vrijeme, od 20. septembra do 1. oktobra, CNS Liaoning izvodio je letačke operacije s borbenim avionima i helikopterima na nosaču u vodama istočno od Filipina i zapadno od Guama.

Nejasno je koja su letenje održana ove sedmice.

Mornarica Narodne oslobodilačke vojske također je prošle sedmice rasporedila svoj nosač aviona CNS Shandong, koji je uplovio u Južno kinesko more oko 500 kilometara južno od otoka Miyako, prema Američkom pomorskom institutu.

Plovilo je praćeno korištenjem satelitskih snimaka i objavljeno je da je izvelo 10 lansiranja i 10 polijetanja i slijetanja helikoptera.

SAD je rasporedio vlastitu flotu ratnih brodova na sjeverozapadnu obalu Luzona kako bi promatrao tekuće operacije Kine i izvijestio da bi se Oslobodilačka vojska mogla spremati za napad na Japan.

Kineske napetosti s Japanom nastavile su rasti zbog zabrinutosti oko njezinih bliskih odnosa sa SAD-om.

Kineska vlada također je tvrdila da je Tajvan njezin teritorij, iako zemlja nije izravno izjavila da planira invaziju na Japan.

Ranije ovog mjeseca, japansko Ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je zahvalno što SAD raspoređuje brodove u regiju dok se izvještaji o kineskim ratnim brodovima povećavaju.

U saopćenju za javnost stoji: 'Kako sigurnosno okruženje u regiji postaje sve ozbiljnije, održavanje snažne prisutnosti američke mornarice kroz prednje raspoređivanje USS George Washington i Carrier Air Wing (CVW) 5 ključno je za sigurnost Japana te održavanje regionalnog mira i stabilnosti.'