Vijesti

Sattler: Stavovi iz RS o Ustavnom sudu BiH su koraci koji vode daljnjoj eskalaciji

Sattler konferencija

Izrazito visok stepen korupcije i prisustvo organiziranog kriminala u Bosni i Hercegovini zahtijeva snažniji, odgovorniji i efikasniji angažman glavnih tužitelja i tužiteljstava na procesuiranju najsloženijih krivičnih djela, istaknuto je uoči početka Konferencije glavnih tužitelja u BiH, koja se održava danas u Sarajevu.

Skup u organizaciji Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTVBiH), a u saradnji s Delegacijom EU/EUSR i Misijom OSCE-a u BiH, prilika je i da se detaljnije analiziraju i identificiraju konkretne slabosti i 'uska grla' u radu tužiteljstava, uključujući i manjkavosti optužnica u korelaciji s pojavom visokog broja oslobađajućih ili uvjetnih osuda.

Na značaj jačanja bh. pravosuđa u kontekstu općeg napretka, te posebno u pogledu obaveza koje proističu iz kandidatskog statusa BiH ukazao je šef Delegacije Evropske unije (EU) i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini ambasador Johann Sattler.

"Značajan dio tih obaveza upravo jeste u unapređenju pravosuđa, vladavine prava i borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije", izjavio je Sattler prije početka radnog dijela Konferencije.

Istaknuo je kako se u tom dijelu očekuju konkretne aktivnosti na dva nivoa, odnosno s nivoa pravosuđa i političkog nivoa, potcrtavajući kako se upravo od pravosuđa očekuje snažniji angažman i dinamika u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Usvojiti zakone

Ilustracije radi, podsjetio je kako je u prošloj 2022. godini podignuto 18 optužnica u predmetima visoke korupcije, na temelju čega su donesene samo tri osuđujuće presude, a što svjedoči o veoma malom broju i učinku.

Kada se radi o političkom nivou, ambasador Sattler je pozvao nadležne institucije, a prije svih Parlamentarnu skupštinu BiH (PSBiH), koja odražava postojanje političke volje, da usvoji svo potrebno zakonodavstvo koje će unaprijediti rad pravosuđa.

U tom je kontekstu apelirao na Vijeće ministara BiH da danas na sjednici usvoji izmjene i dopune Zakona o VSTV-u BiH, koje se odnose na unapređenje integriteta nositelja pravosudnih funkcija, te da ih uputi u parlamentarnu proceduru.

U osvrtu na aktivnosti planirane za ovu godinu, Sattler je ukazao na značaj postizanja pune operativnosti kontakt-tačke za saradnju s Europolom, kao i kompletiranje aktivnosti u vezi s potpisivanjem sporazuma s Eurojustom i Frontexom, a sve radi dobrobiti bh. građana, odnosno efikasnije borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Na novinarski upit u vezi s pozivom NSRS-a da sudije iz reda srpskog naroda napuste Ustavni sud BiH, ambasador Sattler ocijenio je kako se radi o koracima koji vode daljnjoj eskalaciji i udaljavanju od evropskog puta BiH.

Istovremeno je potcrtao kako je, generalno, PSBiH mjesto za razgovor o institucijama koje su usaglašene i prihvaćene na nivou BiH, te da jednostrani potezi na tom planu nisu pravi put.

Predsjednik VSTV-a BiH Halil Lagumdžija novinarima je kazao kako su u fokusu Konferencije glavnih tužitelja u BiH, koja je uslijedila, dan nakon Konferencije predsjednika sudova u BiH, aktuelne teme i ključni prioriteti na planu borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije.

Referirajući se na glavne pravce djelovanja u operativnoj ravni, ukazao je na važnost poboljšanja kvaliteta optužnica, skraćenja trajanja postupaka, posebno onih koji se tiču organiziranog kriminala i korupcije na visokom nivou.

"Bit će razgovora i o komunikaciji, odnosima s javnošću", kazao je Lagumdžija, izražavajući uvjerenje da skupovi poput aktuelne konferencije mogu doprinijeti pokretanju s 'mrtve tačke'.

Ocijenio je kako se slabosti u radu tužiteljstava ogledaju u nedovoljnom broju optužnica kada se radi o organiziranom kriminalu i korupciji visokog nivoa, te nedovoljnom procentu osuđujućih presuda, što ukazuje da optužnice nisu na potrebnom nivou.

Stoga, kako je kazao, određeni broj postupaka završava oslobađajućim presudama, a kako pokazuje stručna procjena Evropske komisije, postoji veliki broj presuda koje su prvostepeno osuđujuće, a koje u drugostepenom postupku prerastaju u oslobađajuće uz argumentaciju kako su prvostepene zasnovane na nezakonitim dokazima.

Odgovarajući na novinarski upit u vezi s pozivom iz RS da se iz Ustavnog suda BiH povuku kadrovi/sudije iz tog entiteta, Lagumdžija je ponovio kako nerado komentira bilo šta što može imati političke konotacije.

"Kao čovjek i sudija takav poziv smatram neprimjerenim", kazao je, ponavljajući kvalifikaciju izrečenu dan ranije u odgovoru na identično pitanje.

Održavanje Konferencije pozdravio je šef Misije OSCE-a u BiH, ambasador Brian Aggeler, akcentirajući nužnost provođenja sistematskih reformi, koje će biti usmjerene na odgovornost, kvalitet i integritet te rezultirati uvažavanjem i provedbom preporuka međunarodnih institucija, a time i efikasnijim funkcioniranjem sektora pravde u BiH.

"Sve pravosudne institucije u BiH se suočavaju s problemom vezanim za pravilno i efikasno postupanje u složenim predmetima, a što neminovno utječe na stabilnost, sigurnost i napredak u BiH i što se posebno, ali ne i isključivo, odnosi na predmete ratnih zločina i korupcije", izjavio je Aggeler.

Istaknuo je kako Misiju OSCE-a u BiH posebno zabrinjava sporost u rješavanju krivičnih predmeta i mali broj osuđujućih presuda.

Sporo rješavanje predmeta

"Ono što nas u OSCE-ovoj misiji najviše zabrinjavaju i koje doprinose nekažnjivosti uključuju sporost u procesuiranju predmeta i nedosljedna praksa, posebno kada se radi o dokaznom postupku, kao i mali broj osuđujućih presuda te blaga krivična politika i nepružanje podrške i nedosuđivanje naknade žrtvama krivičnih djela", upozorio je ambasador Aggeler.

Istovremeno, potcrtao je kako je uloga tužitelja ključna u očuvanju zaštiti vladavine prava i osnovnih prava svih građana BiH.

OSCE-ova misija, stoga, poziva tužitelje u BiH da prihvate odgovornost i uhvate se ukoštac s borbom protiv nekažnjivosti, demonstrirajući pritom - hrabrost, posvećenost i integritet.

Na iznenađenje brojnih predstavnika medija koji su se odazvali na poziv organizatora, niko od tužitelja nije se obratio novinarima uoči početka Konferencije, odnosno u terminu predviđenom za izjave.

Inače, Konferenciji, pored glavnih tužitelja iz Bosne i Hercegovine, prisustvuju i članovi VSTV-a BiH, predstavnici zakonodavne vlasti, strukovnih udruženja, medija i nevladinog sektora te gosti iz međunarodnih organizacija.

Osim spomenutih, na Konferenciji će, kako je najavljeno, biti elaborirane teme posvećene efikasnijem procesuiranju organiziranog kriminala i korupcije, transparentnosti rada pravosudnih institucija u BiH i revidiranoj metodologiji EU za evidenciju krivičnih predmeta visokog nivoa, te nalazima i preporukama Misije OSCE-a u BiH koji se odnose na upravljanje postupkom u složenim predmetima.