Životni stil

Savjeti za hronične bolesnike: Evo što se ljeti događa u organizmu i na šta morate paziti

U normalnim okolnostima dnevno nam treba oko 1,5 litar tekućine. Kako se ljeti znatno više znojimo, gubimo veći postotak vode. Da bi se uspostavila ravnoteža vode, bubrezi počinju štedjeti vodu i upijaju je natrag u cirkulaciju, zbog čega stolica postaje čvršća te može doći do opstipacije. Ljeti nam je potrebno oko 2-3 litre vode na dan, ali treba paziti da u njoj nema soli.

Krvne žile i tlak

Kada je toplo, krvne žile u koži se šire, više krvi odlazi u kožu, a manje krvi ostaje za unutrašnje organe te krvni pritisak opada. Kako manje krvi ostaje na raspolaganju vitalnim organima, može doći do infarkta srca ili mozga, zatajivanja bubrega i jetre.

Lagana hrana, malo soli

Oboljeli od bolesti krvnih žila i srca ljeti moraju posebno paziti na prehranu. Prehrana mora biti lagana, većinom kuhana, uz obilje laganih salata te svježeg voća i povrća, a obroci trebaju biti manji i češći. Poželjno je i da hrana bude hladna ili barem mlaka, pića mogu biti malo ohlađena, ali ne puna leda. Bolesnicima treba od 1,5 do 2 grama soli na dan, a to je količina koja stane navrh noža.

Terapija

Bilo bi dobro da se hronični bolesnici konzultiraju sa svojim doktorom o provođenju terapije tokom ljeta. Svaka promjena, nejasnoća ili pogoršanje dovoljno je dobar razlog da se javite doktoru.

Izlasci ujutro i navečer

Bolesnici kojima je krvni pritisak dobro reguliran mogu se kupati, ali trebaju pripaziti da temperatura mora ili vode nije preniska. Ulazak u more mora biti polagan. Plivanje ne treba izbjegavati jer je to odlična rekreacija i fizikalna terapija, ali na plažu treba ići ranije ujutro ili navečer.

Pažljivo s klimom

Za one koji boluju od bolesti srca i krvnih žila klima-uređaji su korisni. No, pazite da temperatura u rashlađenoj prostoriji ne bude više od 4 do 5 stepeni niža od vanjske temperature. Smjer puhanja treba biti paralelno uz strop i suprotno od osobe u prostoriji.

Lijekovi

Na ljetovanje treba ponijeti dovoljne rezerve lijekova i sa svojim doktorom dogovoriti kako postupiti u slučaju pogoršanja tegoba.