Naš pravosudni sistem je toliko jak da se može odgovoriti svakom pojedincu i kolektivitetu na odgovarajući način. Tužilaštvo će ovaj predmet dovesti do kraja, a država će doći po svakoga, ne sumnjajte u to, rekao je sinoć u intervjuu za Mrežu Sanin Bogunić, predsjednik VSTV-a.
Gospodine Boguniću, ko je jači, država ili oni koji su ustali protiv države?
Historija nas tome uči - država je uvijek jača od svakog pojedinca i manjih kolektiviteta. Država u konačnici uvijek pobjeđuje, odnosno sistem.
Ovo je moment kada država onima koji je ruše mora odgovoriti jasno direktno i konkretno. Šta pravosudni sistem naše zemlje radi u ovom momentu kada imamo državni udar na djelu?
Pravosudni sistem, bar ovaj krivično-pravni dio, djeluje reaktivno. Kao sistem djelujemo tek kada se nešto dogodi.
A dogodilo se…
Očigledno da se događa. Ta vam je konstatacija potpuno na mjestu. Budite uvjereni da je naš pravosudni sistem toliko dovoljno jak da se može suprotstaviti svakom pojedinicu i kolektivitetu na odgovarajući način, potpuno poštujući njegova ljudska prava koja su u ovoj zemlji zagarantovana Evropskom konvencijom i drugim propisima.
Šta Tužilaštvo radi? Kakva imate saznanja, da li je tačno da devet tužitelja radi na tom predmetu?
Očito je da je otvorna istraga protiv gospode koju ste nabrojali Tužilaštvo naravno postupa u skladu sa zakonom o krivičnim postupku i u skladu sa propisanim procedurama. Prvo idu procedure koje su javnosti objašnjenje, pozivanje i tako dalje i tako dalje, sve one procedure koje mogu konačno se dovesti do raspisivanja potjernice protiv određenih lica.
Koliko vidimo i iz medija, tužilaštvo vrlo intenzivno radi, ja sam u stalnom kontaktu i sa glavnim tužiocem, njegovim zamjenikom sa predsjednicom Suda Bosne i Hercegovine, v.d. predsjednicom Suda Bosne i Hercegovine i ljudi vrlo intenzivno i aktivno rade svoj posao.
Stevandić i Višković se na prvi poziv Tužilaštva nisu odazvali. Dodik je najavio da se neće odazvati Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Šta ako se Stevandić i Višković drugi put ne odazovu Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, odnosno ako se Dodik ne odazove?
Ja zaista ne znam u kojoj su fazi te radnje pozivanja prvog, drugog…
Ali postoje zakonom propisane procedure, ako se neko ne odazove, a uredno svoj pozivi ne opravda, postoji mogućnost da ga sudska policija uz eventualno…
Vi ste bili tužitelj. Koliko oni puta mogu opravdati svoj nedolazak u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine?
Ako su opravdani razlozi, mogu više puta.
A ako govorimo o ovoj situaciji gdje je hitnost situacije i gdje se radi o državi BiH?
Nije tu stvar hitnosti stvari nego da li su ti razlozi opravdani ili ne. Ako su opravdani, hipotetički mogu se pozivati više puta. Ako je neko, recimo bolestan. Ako su neopravdani, sudska policija može otići uz asistenciju drugih agencija ili sama realizovati naredbu za dovođenje. To je neka naredna faza, u normalnim uslovima, odnosno poštujući zakon o krivičnosti.
Dobro, ovo nisu normalni uslovi, a vidimo da su sva trojica jako zdrava, jako aktivna.
Ja ne znam zdravstveni bilten određenih lica. Ja govorim kao predsjednik Visokog sudskog tužilačkog vijeća, kao neko ko nema direktan upliv u sam predmet. Ja ne znam šta se trenutno i konkretno događa danas u tom predmetu.
Ako nisu opravdani razlozi, sljedeća faza bi bila nečije dovođenje. Ili u nekoj fazi raspisivanja potjernice za nekim ko nije dostupan.
Da li se Tužilaštvo i da li se pravosudne institucije boje ove situacije i da malo odugovlače sa hapšenjem Stevandića, Viškovića i Dodika ukoliko se ne odazovu sudu?
Ja smatram da se Tužilaštvo ne boji nikoga niti se ti tužioci ne boje nikoga već žele da ispoštuju zakonom propisane procedure kao i prema svim drugim građanima ove zemlje i to je, vjerujte jako bitno. Dakle, pravo odnosno zakoni moraju vrijediti isto i za sve ljudi. Ja ne znam kakav zdravstveni bilten bilo koga od lica koja nabrajate, ali potpuno vjerujem našim tužnostima.
Samo sam konstatovala da bolesni nisu s obzirom da ih gledamo svaki pet minuta na TV-u, pa ne znam čime pravdaju svoj nedolazak.
Ne znam ni ja, vjerujte.
A bili ste tužitelj koliko može trajati ova pravna procedura pozivanja jednom drugi put, treći put?
Ono što vidim iz postupaka tužilaštva BH, da je ta procedura zaista brza. Mislim da su neki od tih lica bili pozvani već za protekli petak. Ponedjeljak su ponovo pozvani, dakle, tužilaštvo radi vrlo aktivno na tom predmetu. Procedura može trajati nekoliko dana sve po procjeni postupajućih tužilaca i pustimo ih da rade svoj posao na zakonit način.
Ja sam uvjeren da tu nije nikakvo odugovlačenje bar sa strane institucije da će institucija sigurno buditi uvjereni raditi svoj posao na zakonit način.
Šta ako u konačnici ova trojka se ne odazove ove Tužilaštvu BiH? I kažu i dalje da ne priznaju ni Tužilaštvo, ni Sud, ni SIPA-u, da im je zabranjeno djelovanje na teritoriji Republike Srpske.
Imate procedure koje sam opisao. Oni su vrlo jasne i sigurno će Tužilaštvo, odnosno agencija za provođenje zakona, postupiti po njima. Ja shvatam tu određenu nestrpljivost pojedinih struktura, ali pustimo Tužilaštvo i Sud da radi svoj posao na zakonu propisan način.
Hoće li tužilaštvo tražiti od SIPA-e da reaguje ukoliko se ovi ne odazovu pozivu?
SIPA prema Zakonu o krivičnom postupku je jedna od agencija koje poduzimaju radnje dokazivanja po naredbama Tužilaštava.
Tu postoji i druge agencije, a zaista ne znam koga će Tužilaštvo izabrati i na koji način će realizovati svoje zahtjeve i naredbe u ovom predmetu.
A koga može sve izabrati osim sudske policije? To je SIPA?
Imate agencije na državnom, Granična policija, hipotetički i entitetske agencije su jasno pobrojane u samom Zakonu o krivičnom postupku.
Zna se ko su ovlaštena službena lica. Imate više agencija, imate Direkciju za koordinaciju policijskih dijel… Postoji više agencija koje realizuju naredbe Tužilaštava.
Zbog čega mnogi govore, ukoliko se Stevandić, Višković i Dodik ne odazovu sudu, da je opasno u ovom momentu ih hapsiti, da je opasno duge cijevi upotrebljavati, a imamo primjere da su se i prije duge cijevi pa nikakvog problema nije bilo. Imamo primjere Fahrudina Radončića, kad se on hapsio kao ministar sigurnosti, duge cijevi, pa imamo predsjednika Federacije. Zašto se bojati sad da SIPA sa dugim cijevima krene i hapsi ljude koje ruše ovu državu secesioniste?
Iz ovih do sadašnjih radnji agencija za provođenje zakona i tužlaštvo u ovom predmetu ja zaista ne mogu steći dojam da se neko nekoga hapsi.
Ja ne znam da postoji jedna naredba od osnivanja SIP-e da nije realizovana na ovaj način i da je došla do upotrebe sile sa suprotne strane, a bilo je tu visokoprofilnih i teških hapšenja kako kažete. S druge staje, ne znam da su uvijek potrebne duge cijevi prilikom rješenja slobode određenih lica. Tako da ja vjerujem da će se i te radnje, ako do njih dođe, provesti u najboljem redu.
Da li je po vama krivično djelo ono što je uradio Kostrešević ono što je uradio Ćulum kada su pripadnike SIP-e izbacili iz regionalnog ureda u Banja Luci? Je li to bilo krivično djelo? I hoće li neko odgovarati za to što je ugrađeno?
Ja govorim iz uloge predsjednika vijeće. Zaista bi nezahvalno bilo da ja cijenim u ovoj fazi da li su to konkretna krivična djela ili nisu.
Opet kažem pustite agencije odnosno tužilaštvo da radi svoj posao. Oni utvrđuju da li se u radnjama određenih lica stiču elemente određenih krivičnih djela. Meni bi bilo vrlo nezahvalno iz ove pozicije da ne bi bio pogrešno svaćen s jedne druge treće stvari da kažem, da li su te radnje koje ste sada naveli krivično djelo ili nisu?
Ja vas pitam iz razloga ja znam da ste vi predsjednik VSTV-a, ali ste bili i tužitelj. Pitam vas sad kao tužitelja da li je to bilo krivično djelo i da li se treba procesuirati?
Ja sam sada predsjednik VSTV-a iako sam i formalni tužilac taj posao već dugi niz godina ne radim operativno. Ali da sam vam tužilac kantonalnog tužilaštva, u stvari evo ja bih javno, vrlo to teško komentarisao na ovaj način.
Ja moram imati određena saznanja iz konkretnog predmeta da bi mogao iznostiti određenje stavove. Dakle, bilo bi vrlo teško procijentiti šta je tu konkretno poduzimao i šta nije da bih da vam dao neki svud.
A ima li osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo?
Pa osnovana sumnja bi bila već viši stepen sumnje i trebala bi se istraga protiv određenih lica otvoriti.
I to vam ne mogu. Razumit ćete me komentarisat iz ove pozicije vrlo bi to nezahvalno i teško bilo. Da neko ne kaže, evo vidite, predsjednik VSTV kaže da su ove radnje određeno krivično djelo, ja to nemam ni u vlasti da komentaršim na takav način, vjerujte.
Međunarodna zajednica nikada kao sada, nije dala jaču i snažniju podršku pravosuđu i sigurnosnim agencijama Bosne i Hercegovine.
Ovo je moment kada su vam date odriješene ruke da djelujete, a ne kako da se odugovlači. Šta će pravosudne institucije izabrati? Da djeluju odmah ili da odugovlače da se malo spuste tenzije?
Stoje vaši komentari da međunarodna zajednica daje podršku i pravosuđu kako je to i ranije u ostalom radila, možda evo danas već malo oštrije, kao i Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine ja opet vam kažem da ne mogu iz radnji postupajućih tužlaca primijeti da se radi u nekom odugovlačenju.
Potpuno shvatam određeni dio javnosti koji smatra da se nešto odugovlači i da predugo traje. Ali opet vam kažem ja potpuno vjerujem Tužilaštvu Bosne i Hercegovine u ovom predmetu i sigurno će ga dovesti do kraja. To da li je nekom dugo, da li je nekom predugo, da li je dan gore dan dole, sjednica i tako da je, mislim da na stvari nema ništa sa aspekta utvrđivanja ili neutvrđivanja krivične odgovornosti.
Moramo nekada biti i strpljivi i provesti radnje na način kako to zakon propisuje.
Ali svjesni ste situacije da je sad u pitanju država Bosne i Hercegovine?
Apsolutno. Potpuno sam svjestan situacije.
I da na ovome predmetu se grade i pokazuje snaga institucija Bosne i Hercegovine?
Ako je iko toga svjestan ja sam, vjerujte. Jako sam dugo u sistemu i znam što znači…
I kad govorim o tom odugovlačenju ne mislim da se to desi danas. Ali da to ne bude za godinu, znači da se mora djelovati čim prije i da se secesionisti i svi oni koji su udarili na državu zaustave.
Kažem vam moramo nekada biti strpljivi i pustiti agencije i tužilašto da radi na način kako to jedino zakon propisuje.
Jedino na takav način se, znate pokazuje pravna država. Za razliku od, ne ove samo situacije, u mnogim drugim predmetima država reaguje u skladu sa svojim propisima I toga da se mi moramo pridržavati. Možda je to nekom, opet kažem sporo, nekom je brzo, ali po onome što vidim tužilaštvo BH radi zaista efikasno do sada.
Kako radi VSTV? Kako radi Tužilaštvo? Kako radi Sud? Da li je neko od tužitelja sudija uposlenih ovdje, a dolazi iz entiteta RS, otvorio bolovanje, ne dolazi na posao, nije se odazvao? Znamo kakav pritisak su imali od gospodina Dodika, Viškovića, Stevandića i cijele te garniture.
Što se tiče samog VSTV-a, naravno ja sam i u petak i u ponedjeljak provjeravao stanje ljudi na poslu i mogu vam kazati da niko nije otišao ni na bolovanje, ni na godišnje odmore.
Mi radimo, da tako kažem sasvim normalno mada bi se to isto trebalo podrazumijevati. U poslanici tu članovi vijeća dolaze i redovno obavljaju svoje… Zadatke iz oba entiteta, iz Brčkog distrikta. Što se tiče suda Bosne i Hercegovine i Tužilaštva Bosne i Hercegovine, čujem da je situacija otprilike ista. Mislim nemam zvanične podatke, ali znam da te institucije rade potpuno normalno.
Ustavni sud je donio privrednu mjeru, ti su zakoni trenutno stavljeni van snage, tako da ne vidim načina zašto bi neko izbjegavao svoje radne obaveze koje su zakonom propisane.
Da li imate informacije da se na sudije, tužitelje i uposlene vrši pritisak I koja vrsta pritiska?
Moram biti iskren, da do sada takvih informacija nema.
Nije mi se niko konkretno obratio i rekao da ima određene pritiske od strane nekih ili institucija ili pojedinaca koji insistiraju na tome da oni ne dolaze na posao. Obavili smo jedan sastanak u visokom sudskom tužilačkom već prošle sedmice i rekli ljudima da mogu slobodno obavljati svoj posao, naravno da sami procijene kakva im je situacija, zna to često biti pojedinačna situacija, ali za sada nema nekih turbulencija.
Da li se ročišta odvijaju redovno i po planu kako je to Sud i Tužilaštvo, kako su predvidjeli i da li osobe kojima se sudi u ovim institucijama, a dolaze sa područja RS-a, dolaze redovno na ročište?
Do danas nisam čuo ni jednu situaciju da je bilo koje ročište odložene zbog aktuelnih dešavanja. Sud radi sasvim normalno, ročišta su zakazana, održavaju se, i Tužilaštvo isto tako. Uposlenici i optuženi dolaze sasvim normalno na ročište i na Sud Bosne i Hercegovine i odazivaju se pozivima Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine stavio je van snage zakone koje je usvojila Narodna skupština. Zakon o sudu, zakon o Tužilaštvu, SIPA-i i zakon o VSTV-u. Zbog čega je VSTV bio prva meta na NSRS-a?
Jedno od prvih meta je bilo Visoko sudsko tužilačko vijeće, kako je to viđeno kroz ta četiri zakona. Nekome je očigledno smeta funkcionisanje pravosudnih institucija na nivou državi. Prvi je udar bio naravno na VSTV, kako na VSTV, tako i na Tužilaštvo i na Sud Bosne i Hercegovine. Na nama je da se odupremo tim udarima. U petak je Ustavni sud donio privrednu mjeru. Zakoni su privremeno stavljeni van snage do konačne odluke. Mi smo dužni da se povinujemo odlukama Ustavnog suda. Zašto je bila meta VSTV? Iz očitih razloga - u prošlosti su postojale određene inicijative da se osnuje visoko sudsko tužilačko vijeće RS-a. One su čak došle do Narodne skupštine Republike Srpske. Tu su stopirane. Danas vidimo da je ponovo ta inicijativa aktuelna. Ne mogu se oteti dojmu da nije baš tako teško primijetiti da se radi o stvari o rastakanju pravosuđa na nivou države Bosne i Hercegovine, pravosuđa koja je zakonom uspostavljeno.
A može VSTV da uradi ukoliko zaista oni ne budu poštovali odluku Ustavnog suda i krenu sa formiranjem paradržavnog VSTV-a?
VSTV samo, bojim se da ne može puno toga uraditi.
Mi ćemo nastojati čuvati sistem na nivou Bosne Hercegovine i mi ćemo nastojati, funkcionisati i raditi kako smo i do sada funkcionisali i radili. Međutim tim stvarima se trebaju pozabaviti nadležne institucije prije svega evo kako vidite radi tužilaštvo BiH.
Tužilaštvo radi, Sud radi, SIPA radi.
SIPA radi, kao što vidite.
Bilo je nekih moram reći polo informacija u prošli petak međutim one informacije koje su dolazile do mene bile su poprilično i umirujući zaista ni jednom trenutku taj sistem, odnosno lanac odgovornosti komandovanja nije u potpunosti stavljen van snage, dakle čitavo vrijeme i Tužilaštvo BiH ima komunikaciju sa SIP-om i radi svoj posao.