Šef Formule 1 upozorio Verstappena: Ako samo okrzne Hamiltona, diskvalificirat će ga!

Već dugo nismo gledali ovako napetu sezonu Formule 1. Aktuelni prvak Lewis Hamilton (36) i mladi Nizozemac Max Verstappen (24) u posljednjoj utrci sezone, onoj za VN Abu Dhabija, borit će se izravno za naslov najboljeg ove sezone. Naime, i vozač Mercedesa i vozač Red Bulla imaju isti broj bodova uoči posljednje utrke, 369,5.

Ako ih malo usporedimo, vidimo da Hamilton ima osam pobjeda ove sezone, ali i sedam naslova svjetskog prvaka, koliko ima i Michael Schumacher. Osvoji li ga ponovno, bit će mu to rekordni, osmi. A koeficijent na taj ishod je 1,37. S druge pak strane Verstappen ima devet pobjeda ove sezone, koeficijent za slavlje 2,88 i, pobijedi li, bit će mu to prvi svjetski naslov. A žarko ga želi.

"Obojica smo ovdje da pobijedimo i učinit ćemo sve za to, a u konačnici sve što je potrebno da osvojimo prvenstvo. Mislim da smo se jako dobro utrkivali zajedno cijelu godinu, mislim da smo na kraju dana priredili sjajnu predstavu za sve pa se nadamo da ćemo, naravno, moći učiniti isto ovdje", rekao je Nizozemac koji u Formuli 1 vozi od 2015. godine i ima ukupno 19 pobjeda u karijeri.

Zanimljivo, on je i prošle sezone slavio na posljednjoj postaji prvenstva u Abu Dhabiju, ali ne ukupnu pobjedu. Iskusni Hamilton u ovom elitnom natjecanju debitirao je 2007. i ima 103 pobjede u karijeri.

"Trenutno mi se sve ovo čini kao još jedno prvenstvo, ne gledam na to kao na još jedno višestruko osvojeno prvenstvo. Svake sezone počinjem ispočetka, lovac si i boriš se za to nešto od trenutka kada počneš trenirati", rekao je Hamilton.

S obzirom na njihovo rivalstvo, ove sezone pred samu utrku čiji je start na rasporedu u nedjelju od 14 sati, trkaći direktor FIA-e Michael Masi upozorio je vozače i ekipe da će bilo kakvo nesportsko ponašanje na posljednjoj utrci sezone u Abu Dhabiju biti strogo kažnjeno, potencijalno i oduzimanjem bodova. Naime, pošto Verstappen ima jednu pobjedu više ove sezone (9-8), dogodi li se da obojica ostanu bez bodova u Abu Dhabiju, prvak će biti Verstappen. Neki predviđaju da bi se zato mogao namjerno zabiti u Hamiltona i tako ga izbaciti iz utrke. Međutim, Masi je upozorio da će takva stvar biti sankcionirana oduzimanjem bodova.

Nizozemac Max Verstappen u bolidu Red Bulla ostvario je "pole position" za Veliku nagradu Abu Dhabija, koja će u nedjelju odlučiti o F1 prvaku.

Verstappen je u kvalifikacijama za 0,371 sekundi bio brži od jedinog rivala za naslov, sedmostrukog svjetskog prvaka Lewisa Hamiltona (Mercedes). Britanac Lando Norris (McLaren) bio je treći.