Simeone šokirao: Nepravedno smo izbacili Liverpool, to nije pošteno

“Ovo što ću sada reći, reći ću i na sljedećem sastanku trenera UEFA-e. Mislim da je nepravedno to što smo imali 30 minuta produžetaka da zabijemo tri gola u gostima. Liverpool to uopće nije imao. Imali smo još 30 minuta da zabijemo gol, a Liverpool nije. To nije pošteno”, rekao je Diego Simeone nakon što se njegova momčad plasirala u četvrtfinale Lige prvaka pa dodao:

“Pravilo nam je bilo naklonjeno, ali nas može koštati u budućnosti. Liverpool je imao 30 minuta manje za postizanje gostujućeg gola. To je pogrešno”, zaključio je trener Atletica.

Pravilo datira u sami početak europskih natjecanja 1965. godine kada ga je UEFA inicijalno uvela u Kup pobjednika kupova, a u sljedećim godinama i u druga natjecanja pod njezinom ingerencijom.

Razlog uvođenja pravila bio je prilično jednostavan; prevelika prednost domaćeg terena. U to je doba samo 16 posto svih utakmica u europskim kupovima završavalo pobjedom gostujuće momčadi.

Kako bi gostujuće ekipe stimulirala na bilo kakvu taktiku koja ne bi bila čisti bunker, UEFA se odlučila na pravilo gola u gostima.

Danas, Liga prvaka igra se sve redom na savršenim poluhibridnim travnjacima, dužine 105 i širine 68 metara. Uvjeti za igru su svugdje gotovo pa identični, a i metode transporta postale su puno udobnije i sigurnije. U takvim uvjetima, omjer ostvarenih bodova kod kuće i u gostima na gotovo svim razinama vrhunskog nogometa je otprilike 58-42, slično kao i u drugim profesionalnim sportovima.

Zašto onda pravilo opstaje?

Ukidanje tog pravila dovelo bi dosta utakmica do faze produžetka, pri čemu bi domaćin imao doista 30 minuta više kod kuće i time dobio nepravednu prednost. Alternativno, mogli bi se odmah pucati i 11-erci, što bi vjerojatno ionako bila najbolja opcija.

Vjerojatno će se u budućnosti stvari i promijeniti upravo na taj način, treba samo pričekati i pravu reakciju UEFA-e.