Vijesti

SIPA predala izvještaje: Šta su istražitelji izuzeli iz Verlaba, FUCZ-a i KCUS-a

Iz Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegocine (SIPA) 9. aprila predati su izvještaji o poduzetim mjerama i radnjama u vezi sa postupanjem na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), laboratoriji Verlab i Federalnoj upravi civilne zaštite prošle sedmice. Potvrdio je to za Raport glasnogovornik SIPA-e Luka Miladinović.

Jedan izvještaj predat je Tužilaštvu BiH, a drugi sa prilozima predat je Općinskom sudu Sarajevo.

Prema saznanjima Raporta u prilozima je, osim izuzete dokumentacije, i kompletna korespodencija između KCUS-a, Verlaba i FUCZ-a.

Nakon pisma 17 anesteziologa sa KCUS-a, koje je Raport prvi objavio, a u kojem su iznesene tvrdnje za malina respiratori nisu za liječenje teško oboljelih pacijenata od koronavirusa te su opisani izrazito loši uvjeti u kojima rade, s naglaskom na haos i neogranizaciju, pokrenute su istražne radnje. Pripadnici SIPA-e te tužioci Tužilaštva BiH i Tužilaštva Kantona Sarajevo češljali su KCUS, Verlab i FUCZ.

Istraga se vodi zbog respiratora koji su na početku pandemije nabavila firma „Srebrena malina“. Stotinu respiratora iz Kine plaćeno je 10,5 miliona KM. Zbog ove nabavke u toku je proces na Sudu BiH, a osumnjičeni su federalni premijer Fadil Novalić, vlasnik Srebrene maline Fikret Hodžić, suspendirani direktor Civilne zaštite Fahrudin Solak te federalna ministrica finansija Jelka Milićević.

Respiratore je FUCZ distribuirala po bolnicama u Federaciji, a u upotrebu u jedinicama intenzivne njege stavljeni su jedino na KCUS-u. Generalna direktica KCUS-a Sebija Izetbegović kazala je da su respiratori dobri i da se koriste, te da će ih povući jedino kako joj premijer KS Edin Forto i ministar zdravstva KS Haris Vranić to narede.

Ovakva izjava uslijedila je dva dana nakon što su anesteziolozi napisali:

„Ovi aparati ne posjeduju uopšte mogućnost korištenja PEEP, imaju nedovoljan maksimalni protok, ne posjeduju mogućnost kontinuirane oksigenacije i recruitment manevra, ne daju mogućnost praćenja neophodnih parametara ventilacije (compliance, drive pressure, Pplateau itd), te se uzimajući u obzir navedeno ne mogu koristiti za specifično respiratorno patološko stanje Covid-19 pacijenata. Potrebno je obezbijediti respiratore koji će tehnički zadovoljiti navedene osnovne parametre, kao i da se obezbijedi dovoljan broj monitora za kontinuirano praćenje vitalnih parametara, što je jedan od preduslova za tertman pacijenata u Intenzivnoj njezi.“