Sjajni Zmajevi savladali Austriju: Ponovo u igri za Evropsko prvenstvo

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je pobjedu na debiju selektora Ivice Obrvana, a u Bugojnu su Zmajevi sa 27:21 savladali Austrijance.

Tako su se donekle iskupili za neočekivan poraz od Estonije i ostali u igri za plasman na EP jer su ovom pobjedom na tabeli preskočili upravo Austriju, javlja Sport centar.

Sada su Zmajevi na omjeru od dvije pobjede i dva poraza, dok je Austrija treća s jednom pobjedom i tri poraza.

Obje ekipe su na startu igrale dobru odbranu i nismo vidjeli gol u prve tri minute. Led ubrzo probija Dejan Malinović golom za vodstvo Zmajeva. Potom Janko BOžović poravnava, a na plus četiri (5:1) BiH onda vode svojim golovima Josip Perić, Vladimir Vranješ s dva gola i Alen Ovčina.

Treba istaknuti i da je Burić branio fenomenalno na startu utakmice i omogučio ovu seriju svojim saigračima.

Austrija do svog drugog gola dolazi tek u 11. minuti igre, te prekida dugi golgeterski post. Označilo je to i početak serije Austrijanaca, koji prave 3-0 i dolaze na gol zaostatka jako brzo.

U 20. minuti Austrijanci stižu do poravnanja (6:6), a nedugo zatim i do preokreta i vodstva od 9:7 preko Lukasa Huteceka i Sebastiana Frimmela.

Nekako se Zmajevi vraćaju i u posljednja dva minuta poluvremena se ušlo s rezultatom 10:10. U posljednjim sekundama Haseljić pogađa za 11:10.

Drugo poluvrijeme opet dobro otvaraju izabranici Ivice Obrvana koji brzo dolaze do +2 i vode 15:13, a onda dodatno dodaju gas i na krilima večeras izvrsnog Haseljića i Ovčine stižu do vodstva od 18:14, te su primorali selektora gostiju da traži time-out.

Austriju potom u igru vraća Weber, koji je u prvih petnaestak minuta drugog dijela bio jedini strijelac golova za goste.

Sredinom drugog dijela dvije veoma važne odbrane bilježi Burić, a Zmajevi održavajju prednost od četiri gola i stižu do 21:17 u 48. minuti meča.

Potom s klupe šansu na golu dobija i Ahmetašević i deset minuta prije kraja pravi ključnu odbranu sedmerca Weberu. Skinuo mu je šut s penala, a nakon toga i popravni jer mu se lopta odbila pravo u ruke.

Tako je dao dodatnu snagu Zmajevima, koji u finišu nisu dozvolili da se Austrijanci približe. Od 53. minute smo imali vodstvo 24:18, a Austrija nije imala snage za preokret.

Do kraja su momci Ivice Obrvana održavali prednost i slavili sa konačnih 27:21.

Josip Perić je postigao pet golova za Zmajeve, a po četiri su dodali Vladimir Vranješ, Nikola Prce i Ibrahim Haseljić. Kod gostiju je šest golova imao Robert Weber.