Sport

Skoro svi to rade: Znate li zašto igrači pljuju vodu po terenu?

Kapiten engleske nogometne reprezentacije Harry Kane (27), kao i brojni drugi nogometaši, često na terenu, umjesto da popiju tekućinu, njome samo isperu usnu šupljinu te je ispljunu.

I Cristiano Ronaldo (35), velika nogometna zvijezda, tokom utakmice više pljuje no što pije. Neki igrači, piše New York Times, ne žele patiti od nadutosti i samo se žele osvježiti radi vrućina, dok se kod drugih to "pljuvanje" čini gotovo namjerno i planski. Igrači preziru otkrivati tajne svojih fitness režima, ali neki nutricionisti smatraju da koriste tehniku ispiranja ustiju otopinom ugljikohidrata.

Više od decenije rezultati u sportovima kod kojih je krucijalna izdržljivost pokazuju da sportisti mogu imati bolje performanse ako tokom takmičenja (ili treninga) isperu usta otopinom koja sadrži ugljikohidrate. Tajna je u tome, kažu, što receptori u ustima šalju signale centru za ugodu u mozgu, a mozak to shvati kao znak da je još energije na putu pa mišići mogu još malo "pogurati" i nema razloga da se osjećamo iscrpljeno.

"Na neki način varamo mozak, to je taj mehanizam", kaže Asker Jeukendrup, sportski nutricionist i psiholog koji je, s kolegama sa sveučilišta u Birminghamu, 2004. detektirao da je ispiranje otopinom ugljikohidrata pomoglo biciklistima da minutu ranije završe 40-kilometarsku etapu.

Jedan fizioterapeut u Premiershipu kaže kako se taktika koristi za podizanje energije kako bi se izbjegao osjećaj težine u želucu i izbjeglo grčeve. Jedan naučnik kaže kako nije nemoguće da se od gutanja te tekućine jako nadraži želudac pa ju je bolje "progrgljati" i ispljunuti.

Desetak sekundi grgljanja je dovoljno

Istraživanja pokazuju kako je "idealan" scenarij grgljati tekućinu desetak sekundi kako bi svi receptori na jeziku bili potpuno "uvjereni" da slijedi unos ugljikohidrata.

"Nadam se da ne umišljamo i da je to sve stvarno i namjerno jer to znači da je prava nauka ušla u sport", kaže Jeukendrup koji je sada profesor metaboličkih procesa na sveučilištu Loughborough u Engleskoj.

"Naravno, i to je samo svojevrsno zavlačenje jer ne može održati igrače neograničeno dugo. Ugljikohidrati se u nekom trenutku moraju zaista unijeti kako mišići tijela ostaju bez glikogena, zaliha glukoze iz koje se "izvlači" energija tokom  fizičkih napora.

Jedno istraživanje pokazuje kako je samo ispiranje tekućinom idealno za aktivnosti između 30 minuta i sat vremena, no s obzirom da nogometne utakmice traju od 90 minuta do dva sata, ta bi tehnika mogla, zapravo, biti pogrešna", kaže Lindsay Bottoms, fiziologinja sa sveučilišta Hertfordshire u Engleskoj.

"Trebali bi popiti malo te otopine, a ne pljuvati je. Da se mene pita, idealno je deset sekundi držati je u ustima, a onda i progutati kako bi se postigao najbolji učinak", kaže Bottoms.

Istraživanja na ovu temu tek su u začecima, a nogometašima dodatni problem stvara i to što nemaju mnogo vremena tokom utakmice za konzumiranje tekućine. Neka istraživanja kažu da je idealna količina otopine ugljikohidrata koja se mora konzumirati veća od količine tekućine koja se popije tokom cijele utakmice.

Dele Alli na utakmici protiv Kolumbije 2018. godine

Iako je jasno da mišići dobiju ekstra "šut" energije pitanje je, kaže Jeukendrup, utječe li to na tehniku igre, dodavanje, pucanje, taktiziranje i druge stvari. Je li dodatna količina ugljikohidrata zaslužna za penale koje su odradili u utakmici s Kolumbijom ili je to ipak malo nategnuto?

"Ne bih baš išao tako daleko, ne želimo preuzeti taj uspjeh", kaže uz smijeh Ian Rollo, glavni naučnik za Gatorade Sports Science Institute u Velikoj Britaniji.

"No ispiranje ili unošenje ugljikohidrata ne može škoditi, a ne treba zanemariti niti placebo efekt, pa zašto si onda ne pomoći na svaki mogući način", kaže Rollo.

Neće donijeti čarobne udarce, ali...

Njujorška kompanija imena Unit Nutrition na tržište je izbacila glukoznu otopinu. Preliminarni rezultati istraživanja o njenoj učinkovitosti pokazuju kako ispiranje usta poboljšava performans 15 minuta, smanjuje umor i povećava razinu koncentracije.

"Za igrače koji su već iscrpljeni dugotrajnim utakmicama to ne donosi čarobne udarce ili ne znam kakve sposobnosti, ali im maksimizira fokus da ne pokleknu pred umorom", kaže David Ferguson, profesor psihologije sporta na Michigan Stateu.

"Koristit ćete svaki mogući trik koji možete da pojačate kognitivni fokus nakon dva sata intenzivne utakmice. Ima li nauke iza toga, nema da sam ja svjestan toga. Može li škoditi? Apsolutno ne, posebno ako sportisti vjeruju u to i misle da je to vitalni dio njihova uspjeha", kaže Ferguson.