Vijesti

Škrijelj o ambicijama Hajriza Bećirovića i izjavi Krivića: To je degradacija visokog obrazovanja

Informacija da SDA-ovac Hajriz Bećirović, koji je nepravomoćno osuđen na 2,5 godine zatvora zbog teškog krivičnog djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i zloupotrebe položaja ili ovlasti, planira u Sarajevu osnovati privatni univerzitet kojeg je nazvao Progress, izazvala je šok i buru u javnosti, a posebno među akedemskom zajednicom.

Uz pitanja ko zaista stoji iza ambicioznog Bećirovićevog plana da otvori visokoškolsku ustanovu sa četiri fakulteta s ukupno 15 smjerova, ko će biti predavači, kakav će biti kvalitet studija, ko će na kraju sve to platiti, i opozicija u KS imala je mnogo primjedbi na ovu ideju.

Opasna izjava 

Lider Naroda i Pravde te zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Elmedin Konaković reagirao je na Raportov tekst, napomenuvši da u članu 13. Zakona o visokom obrazovanju piše kako Vlada KS utvrđuje da li postoji društveno-ekonomska opravdanost za otvaranje fakulteta ili univerziteta.

„Izjava ministra Krivića kako mogu “svi koji ispunjavaju uslove” je jedna od najopasnijih izjava koje nam stizu iz ove horor Vlade KS. A bilo ih je mnogo opasnih. Krivić smatra da postoji opravdanost za otvaranje fakultet. Malo razmišljanja i analiza tržišta rada, kao i analiza stanja na UNSA, tjeraju na potpuno suprotan zaključak. Prestrašna je koalicija Petak 13!“, stav je Konakovića.

O tome treba li Sarajevu Bećirovićev univerzitet razgovarali smo i sa rektorom Univerzitetat u Sarajevu Rifatom Škrijeljom. On za Raport kaže kako se UNSA nije bavila ovim pitanjima, ali je njegov stav kao rektora da je takav privatni univerzitet nepotreban u Kantonu Sarajevo koji ima veliki javni univerzitet.

„Improvizaciju visokog obrazovanja koja se počinje nametati kroz ambicije privatnog sektora da ovlada visokim obrazovanjem, a na štetu kvaliteta, Skupštine i Vlada KS ne bi trebale odobriti. Vrlo pomno treba razmotriti takve zahtjeve i to samo one koji ispunjavaju sve, apsolutno sve, zakonske propise i uslove.

Kanton Sarajevo, koji je preuzeo ulogu osnivača UNSA-e, prvo treba osigurati sve uvjete za njegovo normalno funkcioniranje. Moj stav je da u Kantonu nema potrebe za odobravanjem formiranja novih visokoškolskih ustanova“, decidan je Škrijelj.

On smatra da bi, pored 25 fakulteta, tri akademije i pet naučnih instituta u sklopu UNSA-e te postojećih privatnih univerziteta, otvranje novih samo degradiralo visoko školstvo u KS.

Vlada i Ministarstvo znaju sve

„Kanton ima svoju strategiju razvoja u kojoj je obrađeno i pitanje visokog obrazovanja i u kojoj je UNSA dala svoj doprinos. Vlada i Skupština su tu strategiju usvojili i sve mimo nje bilo bi pogubno po visoko obrazovanje.

Mi smo mali grad i znamo kakvim resursima raspolažu ti predlagači, a to znaju i Vlada i Ministarstvo. Mnogo uslova i preduslova mora ispuniti svako ko ima ambiciju pokrenutu univerzitet i Vlada i Ministarstvo obrazovanja ne bi trebali razmatrati niti jedan zahtjev koji to u startu ne ispunjava. Imamo zakon i on jasno definira kako se može formirati univerzitet“, poručuje Škrijelj.