Vijesti

Šta se dešava s vodopadom u Jajcu? Ekolozi tvrde da se uništava, nadležni tvrde da se uređuje

Grupa ekoloških aktivista i građana Jajca su poslali otvoreno pismo Agenciji za vodno područje rijeke Save jer su zabrinuti za životinjski i biljni svijet vodopada na rijeci Plivi usljed smanjenog protoka vode.

Naime, oni su u svom otvorenom pismu naveli kako je smanjenje protoka uzrokovano građevinskim radovima na koritu rijeke Plive, za koje je nadležna Agencija za vodno područje rijeke Save sa sjedištem u Sarajevu.

Smanjen protok vode

Između ostalog, oni su istaknuli da javnost raspolaže šturim informacija o ovom projektu, koji kako oni tvrde štetan po biljni i životinjski svijet rijeke plive, kao i turistički ambijent u Jajcu je već napravljena i ireverzibilna.

"Pišemo Vam kao grupa ekoloških aktivista i građana Jajca koja aktivnih u nekoliko nevladinih organizacija i sportskih udruženja posebno vezanih za problematiku i pitanje voda. U Jajcu, na području Mračaja, su nedavno počeli građevinski radovi na rijeci Plivi. Kako Općina Jajce nema direktnu nadležnost nad ovim projektom, već Agencija za vodno područje rijeke Save, od Vas tražimo da nam ustupite informacije o planiranom trajanju radova, razlogu smanjenog protoka vode i načinu na koji će šteta načinjena prema ribljem fondu, sedrenim naslagama, te
turističkoj ponudi grada Jajca biti nadoknađena", navodi se u pismu.

U pismu su također naveli kako protok vode koritom Plive, kao i na vodopadu je drastično smanjen, te je trenutno daleko ispod biološkog minimuma od 3 m 3 /s, što predstavlja nepogodne uslove za razvoj sedre koja
je karakteristična za rijeku Plivu.

Kako bi provjerili da li je stigao odgovor iz Agencije pozvali smo i Željku Marušić Ladan iz Eko pokreta Jajce. Ona je za naš portal kazala da odgovor još uvijek nisu dobili ali da imaju informacije o čemu se radi.

"Narušena je turistička ponuda grada Jajca. Tu ima jedno kupalište koje je sada uništeno. Trenutni protok vode također ugrožava biljni i životinjski svijet. Općina nema nekih posebnih informacija jer nije nadležna. Rekli su nam da iz 1996. godine postoji projekat u kojem se navodi koliko treba biti kaskada uz Plivu", pojasnila nam je Marušić Ladan, dodavši:

"Šta nam znači vodopad bez vode", zaključila je ona.

Na samom kraju pisma su naveli kako su u proteklim mjesecima smo svjedočili pokušajima gradnje malih hidroelektrana na rijeci Plivi, što je aktivizmom nevladinih organizacija i pritiskom sugrađana osujećeno.

Tehnologija izvođenja radova

Kako bi saznali detaljen informacije o čemu se radi kontaktirali smo i Agenciju za vodno područje rijeke Save. Naime oni su za Raport kazali da dugoračnim planom AVP Save, predviđena je izgradnja regulacionih pragova kako bi se zaštitilo korito rijeke Plive od erozionih procesa, sanirale štetne posljedice izazvane uticajem velikih voda (1996, 2004, 2007, 2012. i 2014. godine) te spriječila dalja devastacija korita i osigurala efikasna zaštita materijalnih dobara i ljudskih života od štetnog djelovanja voda, naročito pri pojavi velikih voda.

Reagirali i građani

"Za ukupnu sanaciju nastalih šteta na koritu i obalama rijeke Plive kao i regulaciju, predviđena je izgradnja 13 regulacionih pragova s elementima zaštite obala. Do sada je na terenu izvedeno njih osam (8). Pragovi stabiliziraju korito, osiguravaju obale kao i sve objekte u obalnom pojasu i reguliraju brzinu protoka vode. To je višemilionski projekat koji je izvođen u više faza. Aktuelni radovi predstavljaju nastavak tih aktivnosti", pojasnili su nam iz Agencije.

Također, kazali su da je razlog za smanjenje dotoka rijeke Plive je vrsta radova u samom koritu, pogotovo kako kažu kada je riječ o ovako kompleksnim i složenim hidrotehničkim objektima.

Smanjen protok vode

"Tehnologija izvođenja radova na većim dubinama u koritu vodotoka kao što je iskop i betoniranje temeljnih jama, podrazumijeva, ukoliko je to tehnički moguće, smanjenje/preusmjeravanje dotoka uz konstantnu evakuaciju preostalih količina voda iz temeljnih jama pomoću pumpi. Prema navodima rukovodioca Ureda Agencije u Jajcu, smanjenje proticaja bi trebalo trajati do srijede 27.10.2021. godine, a radovi bi trebalo da budu okončani do polovine 11. mjeseca.
Napominjemo da za ove aktivnosti, Agencija za vodno područje rijeke Save posjeduje svu neophodnu dokumentaciju, a radovi se izvode po Rješenju o odobrenju za građenje izdatom od strane Federalnog ministarstva za prostorno uređenje", zaključili su odgovoru na upit Raporta.