Sport

Slučaj bez presedana: Proslavljeni ruski sportista zauvijek okrenuo leđa Putinu

Sportisti u Rusiji služe kao oružje propagande. Ne razmišljaju o tome kakav učinak njihovi postupci mogu imati na živote drugih. Niko ne misli da će njegovi postupci dovesti do smrti dječaka i djevojčica, muškaraca i žena, te starijih ljudi.

Riječi su to 33-godišnjeg Aleksandera Lesuna, bivšeg olimpijskog prvaka u modernom petoboju, koji je odlučio kako nikad više neće nastupati za Rusku Federaciju.

Rusija se, zbog rata s Ukrajinom, našla pod brojnim sankcijama Zapada, od kojih su posebno odjeknule one u sportu. Fifa i Uefa izbacile su rusku reprezentaciju i klubove iz svih natjecanja, krovna odbojkaška organizacija oduzela je Rusiji domaćinstvo svjetskog prvenstva i izbacila je s turnira, Formula 1 izbacila je iz kalendara utrku u Sočiju, suspendirani su ruski atletičari, a teniska reprezentacija izbačena iz Davis Cupa. Sankcije su pogodile i hokejaše, plivače, skijaše, ragbijaše, kanuiste i badmintonaše.

Lesun je, međutim, među vrlo rijetkim sportašima koji su odlučili samoinicijativno prestati nastupati za Rusiju, i to zauvijek. Osim što je bio zlatni u Riju, osvojio je i 14 medalja na svjetskim prvenstvima, a sada se otvoreno suprotstavlja ruskom režimu, i to tako da je prestao nastupati u sportu kojim se bavi.

Biranje riječi

U razgovoru za BBC, svojedobno najbolji petobojac svijeta, ispričao je da u trenutku donošenja odluke nije imao plan B te kako je moderni petoboj zamijenio poslom koji nije povezan sa sportom. Kaže da se osjeća nemoćno i izolirano te sumnja da će drugi ruski sportaši slijediti njegov primjer. Također, osvrnuo se i na društveno-političke prilike u Rusiji.

- Situacija u Rusiji postaje iznimno teška. Prije ste zbog sudjelovanja u antiratnom protestu bili možda 15 dana u pritvoru, a sada možete dobiti do tri godine zatvora. U nekim slučajevima čak i do 15 godina - kaže Lesun.

Tokom intervjua pažljivo je birao riječi. "Malo je reći da sam bio šokiran", odgovorio je na pitanje o svojim osjećajima nakon početka rata. Većina ruskih sportaša, uvjeren je, ne iznosi svoje iskrene stavove o ratu u Ukrajini.

Pogodba s vlašću

Teniseri Daniil Medvedev i Andrej Rubljov slali su na početku ruske agresije antiratne poruke, ali s tom su praksom brzo prestali zbog novog kaznenog zakona, koji predviđa i do 15 godina zatvora za širenje informacija koje ruske vlasti ocijene lažnima.

Taj zakon zabranjuje i upotrebu riječi "invazija" i "rat" u kontekstu događanja u Ukrajini, pa mnogi ruski sportisti pažljivo biraju šta će reći u javnom prostoru. Marija Šarapova je nakon više od dvije sedmice ruske agresije na Ukrajinu na Instagramu objavila da moli za mir i poslala podršku svima koji su pogođeni "krizom u Ukrajini".

S druge strane, u Rusiji postoji velik broj sportista koji podupiru Putinov režim i slažu se s politikom Kremlja. Dobar dio njih produkt je specijalnih centara za sportsku obuku, u kojima ih se učilo da bespogovorno slijede naredbe autoritarnih trenera. Osim što nemaju pristup slobodnim medijima, dodatni je problem to što i mnogi od njih ne razumiju engleski jezik.

I dok mnogi šutke pristaju na svojevrsnu pogodbu s vlašću zbog ličnih i financijskih razloga, među vrhunskim sportistima ima i gorljivih podržavatelja Putina. Skijaški trkač Aleksander Bolšunov, koji je na Igrama u Pekingu osvojio tri zlatne medalje, s nekolicinom drugih olimpijskih prvaka sudjelovao je na skupu u povodu proslave ruske aneksije Krima na moskovskom stadionu Lužnjiki.

Skup koji je demonstrirao snagu ruske propagande i utjecaj koji vlast ima nad životima sportaša održavao se pod parolama "Za svijet bez nacizma! Za Rusiju! Za predsjednika", a dio ikonografije bili su i brojni prikazi slova "Z".

Slučaj Aleksandra Lesuna trenutačno je bez presedana, međutim, zbog svega navedenog teško je vjerovati da će ga se neko usuditi slijediti. Nakon gotovo dva mjeseca invazije jasno je da će zbog straha nastaviti šutjeti (ili se ponašati oportunistički), ali kao što je i sam Lesun rekao, morat će i živjeti sa svojim odlukama.