Svijet

Šokantna ispovijest udovice ruskog tajnog agenta: Jedna osoba gora je od Putina. Znam šta rade

Udovica pokojnog tajnog agenta i disidenta Aleksandra Litvinjenka optužila je Zapad da je učinio premalo i prekasno da bi Vladimir Putin platio za svoje zločine. Marinin suprug bio je bivši direktor ruske Federalne sigurnosne službe (FSB) – i postao je jedan od najistaknutijih Putinovih kritičara prije nego što je otrovan u novembru 2006. u Londonu.

U razgovoru za The Sun Online, Aleksandrova udovica Marina Litvinjenko se nada da će Putin konačno biti osuđen za naručivanje ubojstva njezina supruga te je optužila Zapad da ne čini dovoljno da zaustavi ruski rat u Ukrajini.

"Prije nego je umro, moj muž je rekao 'ako ne zaustavite Putina, mogao bi započeti nuklearni rat'. Rekao je 'ako ne zaustavite te ljude, to bi moglo dovesti do trećeg svjetskog rata'. Vjerovao je da će Putin biti zaustavljen, ali evo nas, 16 godina kasnije", govori Marina.

Znala je da će biti iracionalan

Također je rekla da je Aleksandar predvidio kako će se Putin ponašati na iracionalan način, a sada se sve glasnije postavljaju pitanja o očito lošem fizičkom i mentalnom zdravlju ruskog predsjednika.

"Kasnih 1990-ih, Aleksandar je pokušao pridobiti obične Ruse da obrate pažnju na pokušaje FSB-a da preuzme državu. Sovjetska tajna služba, KGB, nikada nije uništena. Bivši oficiri poput Putina preuzeli su kontrolu nad ruskim firmama, politikom i finansijama. Politika je više nalikovala sigurnosnoj službi", govori.

Marina je rekla kako se nada da će pojačana kontrola Putinovog režima usred užasnog rata u Ukrajini i njegovih prijatelja dovesti do objavljivanja novih dokaza o smrti njenog supruga.

"Nadam se da ćemo otkriti ko je ubio mog muža", rekla je. U septembru prošle godine Evropski sud za ljudska prava službeno je proglasio Rusiju odgovornom za Litvinjenkovu smrt.

Litvinjenko, 44-godišnji bivši ruski špijun, ubijen je u Londonu. Umirao je tri sedmice nakon što mu je radioaktivni polonij-210 podmetnut u šolji čaja. Pobjegao je u Britaniju nakon što je kritizirao predsjednika Putina, a nakon njegove smrti otkriveno je da ga je platio britanski MI6. Sumnjalo se da je njegovo ubistvo lično naručio Putin, što je Kremlj uvijek poricao. Dvojica bliskih Putinovih ljudi, Dmitrij Kovtun i Andrej Lugovoi, optuženi su da su izvršili napad.

Mnogo potencijalnih, užasnih tiranina

Njih dvojica, koji se suočavaju s američkim sankcijama, traže se u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog Litvinjenkovog ubistva. I Marina je upozorila da Putin nije jedina opasna figura u Kremlju te da je mnogo drugih potencijalno užasnih tiranina spremnih preuzeti vlast. Jedna osoba koju je opisala kao "dramatično goru" od Putina je Nikolaj Patrušev, sekretar ruskog Vijeća sigurnosti i bivši direktor FSB-a. Ona je Putina opisala kao "ludu osobu" i rekla da bi se Patrušev mogao postaviti ili kao njegov nasljednik ili kao njegova privremena zamjena ako ruski predsjednik bude prisiljen otići radi liječenja. Marina je optužila Patruševa da stoji iza niza bombaških napada na stanove u Rusiji, za koje su krivi čečenski teroristi, a koje je Putin iskoristio za jačanje vlastite moći 1999. godine.

Upozorila je da je ustanak u Rusiji malo vjerovatan.

"Mene kao Ruskinju rastužuje što opet gubim svoju zemlju. Ali morate je izolirati. Rusi ovo podržavaju", kaže. Obraćajući se svojim sunarodnjacima, rekla je: "Morate razmišljati kako spasiti sebe i svoju zemlju." Nakon Putinove invazije na Ukrajinu, EU, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, kao i drugi, udarili su sankcije mnogim moćnim ruskim pojedincima i tvrtkama. Marina je rekla da su sankcije "izvanredne", ali je dodala: "Nažalost, prekasne".

Naglo preminuo jedan od osumnjičenih

Tvrdila je da je njezina domovina trebala biti sankcionirana mnogo ranije, upoređujući taj potez uvođenja sankcija nakon invazije Ukrajine kao "davanje lijeka osobi koja je već preminula". Njen apel dolazi nakon što je jedan od navodnih Litvinjenkovih trovača iznenada umro u dobi od samo 56 godina. Kao uzrok smrti Dmitrija Kovtuna naveden je covid, ali se nagađalo da se možda slučajno otrovao polonijem-210 dok je njime baratao kako bi ga ubacio u Litvinjenkov čaj.

Njegov kolega bivši operativac FSB-a Andrej Lugovoj - također optužen za ubistvo Litvinjenka - potvrdio je Kovtunovu smrt u Moskvi. Lugovoy, 55, sada ultranacionalistički ruski zastupnik, je rekao: "Imamo tužnu vijest da je moj bliski i odani prijatelj Dmitrij Kovtun iznenada preminuo od posljedica teške bolesti povezane s infekcijom koronavirusom. Lijepo spavaj, dragi prijatelju! Nikad te nećemo zaboraviti."