Svijet

Šokantne tvrdnje: Putin ne djeluje sam, Kina je izvršila napad na Ukrajinu dan prije ruske invazije?

Kina je pokrenula kibernetičke napade na ukrajinske vojne i nuklearne ciljeve neposredno prije ruske invazije, navodi se u izvještaju.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva potvrdila je da Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost istražuje navode, u kojima se tvrdi da je više od 600 web stranica, uključujući ukrajinsko ministarstvo odbrane, bilo podvrgnuto hiljadama pokušaja hakiranja koje je koordinirala kineska vlada, piše Guardian.

Glasnogovornik britanske vlade rekao je: "Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost istražuje ove optužbe s našim međunarodnim partnerima."

Tvrdnje se temelje na obavještajnim dopisima do kojih je došao Times. Međutim, ukrajinska sigurnosna služba opovrgnula je u petak navečer da je dostavila bilo kakve informacije o navodnim napadima.

Dodaje se: “SBU nema nikakve veze s nalazima Timesa. Služba sigurnosti Ukrajine trenutno nema takve podatke i nikakva istraga nije u toku.”

Jamie MacColl, naučni novak na Royal United Services Institute for Defense and Security Studies, rekao je kako se prijavljeni pokušaji uklapaju u kinesku taktiku skeniranja ranjivosti u IT infrastrukturi, kao što su vatrozidovi i virtualne privatne mreže.

“Ovo mi zvuči relativno rutinski, ako je istina. Nekim kineskim grupama ponovno je postavljen zadatak prikupljanja obavještajnih podataka o sukobu u Ukrajini. Sigurnosne agencije prikupljaju informacije kako bi informirale o politici. I čini se da se to dogodilo u ovom slučaju.”

Times navodi da je u nizu obavještajnih dopisa, za koje se smatra da ih je pripremila druga zemlja, detaljno opisan razmjer hakiranja i uključuje nuklearne ciljeve, koji su navodno dosegli vrhunac 23. februara, dan prije ruske invazije.

Američki predsjednik Joe Biden je 18. marta upozorio svog kineskog kolegu Xi Jinpinga na “posljedice” ako Kina pruži materijalnu podršku Rusiji tokom invazije.

Xi i Vladimir Putin sastali su se u Pekingu na početku Zimskih olimpijskih igara u februaru i izdali zajedničku izjavu u kojoj se kaže da veze između dviju zemalja "nemaju ograničenja". Xi i Putin također su jasno rekli u izjavi da se protive svakom daljnjem širenju NATO-a.

Ciaran Martin, profesor prakse na Blavatnikovoj školi vlade na Univerzitetu Oxford i bivši čelnik NCSC-a, rekao je: “Trebali bismo biti vrlo oprezni u vezi s tim u dva područja. Prvo, postoji važna razlika između digitalnog špijuniranja i ometajućeg napada, a na temelju javno dostupnih informacija, ovo izgleda kao prvo.

“Drugo, u javno dostupnim dokazima ne postoji ništa što bi impliciralo tajni dosluh između Kine i Rusije. Ovome je, naravno, pridodan i službeni demanti ukrajinske sigurnosne službe. Potrebno je više činjenica, ali za sada ne bismo trebali prenagliti sa zaključcima”.