Svijet

Soros: Poraz Moskve u Ukrajini doveo bi do raspada “ruskog carstva”

Milijarder i finansijer George Soros izjavio je u četvrtak da bi, ako Rusija bude poražena u ratu u Ukrajini, to rezultiralo raspadom onoga što je nazvao “ruskim carstvom”.

To bi, kako je rekao, pozdravile bivše sovjetske republike.

Soros: Šta je rekao Biden?

Ruska invazija na Ukrajinu 24. februara pokrenula je jedan od najsmrtonosnijih evropskih sukoba od Drugog svjetskog rata. To je i najveća konfrontacija između Moskve i Zapada od Kubanske raketne krize 1962. godine.

Soros je rekao da će Sjedinjene Američke Države podržati Ukrajinu, ali da je predsjednik Joe Biden upozorio ukrajinskog Volodimira Zelenskog da postoje ograničenja i da se Treći svjetski rat mora izbjeći. Soros nije otkrio izvor svojih informacija.

Menadžer hedge fonda koji je postao filantrop, Soros je izjavio da je ruska vojska loše vođena, loše opremljena i demoralizirana. Međutim, predsjednik Vladimir Putin se obratio plaćeničkoj grupi Wagner kako bi osujetio ukrajinsku vojsku.

"Zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza jedva čekaju da vide Ruse poražene u Ukrajini. Žele potvrditi svoju nezavisnost", reći će Soros na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji.

Navodi se to u tekstu govora koji je objavio njegov ured.

"To znači da bi ukrajinska pobjeda rezultirala raspadom ruskog carstva. Rusija više ne bi predstavljala prijetnju Evropi i svijetu. To bi bila velika promjena nabolje", rekao je on.

Nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, nuklearna supersila se podijelila na 15 nezavisnih republika, iako je Rusija ostala daleko najmoćnija od njih i vlasnik najvećeg nuklearnog arsenala na svijetu.

Putin tvrdi da je rat u Ukrajini egzistencijalna bitka s agresivnim i arogantnim Zapadom, naglašavajući da će Rusija koristiti sva raspoloživa sredstva da zaštiti sebe i svoj narod od bilo kakvog napada.

Sjedinjene Države su demantovale tvrdnje Kremlja da želi uništiti Rusiju, najvećeg svjetskog proizvođača energenata.

Kockanje je uspjelo

Soros je rekao kako se čini da je Putinovo oslanjanje na plaćeničku grupu Wagner, koju je osnovao Jevgenij Prigožin, kratkoročno uspjela.

"Kockanje je uspjelo. Ukrajina se suočila sa strateškim izborom: ili da se zaglavi u držanju Wagnera na udaljenosti ili da preda Rusiji propagandnu pobjedu i sačuva svoje ograničene resurse za kontranapad", rekao je Soros.

Ukrajina je, naglasio je, imala malu mogućnost u proljeće kada je dobila oružje koje je obećao Zapad.

Što se tiče Kine, Soros je rekao da je strategija predsjednika Xi Jinpinga “nultog Covida” poljuljala povjerenje u Komunističku partiju.

"Trenutna situacija ispunjava sve preduslove za promjenu režima ili revoluciju. Ovo je, međutim, samo početak nepovratnog procesa, čije će se posljedice osjećati duži vremenski period", rekao je Soros o Kini.

"Kratkoročno će Xi vjerovatno ostati na vlasti jer čvrsto kontroliše sve instrumente represije. Uvjeren sam, međutim, da Xi neće ostati na funkciji doživotno, a dok je on na toj funkciji, Kina neće postati dominantna vojna i politička snaga kojoj on teži", rekao je Soros.

Soros Rusiju, daleko najveću državu na svijetu po teritoriji, i Kinu, drugu po veličini svjetsku ekonomiju, postavlja kao vodeće članove grupe rastućih "zatvorenih društava" u kojima je pojedinac podređen državi, prenosi Reuters.