Spektakl kakvog nema nigdje na svijetu: Chiefsi u posljednjim sekundama do titule na Super Bowlu

Kansas City Chiefsi pobjednici su Super Bowla 57 nakon što su na State Farm stadionu u Glendaleu (Arizona) preokretom savladali Philadelphia Eaglese rezultatom 38:35. Chiefsima je ovo treći naslov NFL prvaka do kojeg su došli na 11 sekundi prije kraja šutem za tri poena.

Chiefsi u posljednjim sekundama do titule na Super Bowlu

Kansas City Chiefsi preokretom su došli do trijumfa na ovogodišnjem Superbowlu. Philadelphia Eaglesi su imali 10 poena prednosti na poluvremenu, no u nastavku su nestali s terena i Chiefsi su sve to maksimalno iskoristili da dođu do pobjede u utakmici sezone.

Eaglesi odlično ulaze u meč i već nakon pet minuta stižu do prednosti. Quarterback Jalen Hurts je izveo svoju specijalku 'qaurterback sneak' i postiže touchdown. Jake Elliot je siguran u pretvaranju i Phila dolazi do 7:0.

Chiefsi su ekspresno uzvratili. Za samo tri minuta uspjeli su preći gotovo kompletan teren, Patrick Mahomes pasom od 18 jardi pronalazi Travisa Kelcea, a Butker potom potvrđuje izjednačenje dodatnim poenom za 7:7.

Kansas City je potom odigrao jako dobru odbranu. Natjerali su Eaglese na punt, ali dobrom odbranom zatim uzvraća i protivnik.

Ipak, Chiefsi su imali šansu da po prvi put povedu. Harrison Butker je imao šansu za field goal s 42 jarda, lopta međutim pogađa stativu i rezultat je ostao 7:7 nakon prve četvrtine.

Dobar napad

Samo što je počeo drugi period Philadelphia ponovo stiže do vodstva. Hurts fenomenalnim dodavanjem pronalazi AJ Browna, a ovaj hvata loptu za prednost Eaglesa od 14:7.

Potom su Eaglesu odigrali jako dobru odbranu. Ipak, kada je trebalo da je potvrde dobrim napadom za novi touchdown, Jalen Hurts gubi loptu. Nick Bolton je kupi i postiže defanzivni touchdown za poravnanje rezultata na 14:14.

Grešku je Jalen Hurts ispravio do kraja poluvremena. Prvo je istrčao četvrti pokušaj za novi napad uz dodatno osvojenih 20 jardi, da bi zatim istrčao i touchdown za vodstvo 21:14.

Do kraja prvog poluvremena Phila odigrava dobru odbranu. Ostalo im je minut i po da pokušaju ugroziti protivnika, došli su u priliku da dođu do poena, a Jake Elliot pogađa field goal s 35 jardi i Eaglesi odlaze na odmor vodstvom od 10 razlike, 24:14.

Chiefsi fenomenalno otvaraju drugo poluvrijeme. Mahomes je sve lijepo vodio, a Isiah Pacheco postiže touchdown za smanjenje rezultata na 24:21.

Odbrane su potom počele funkcionisati mnogo bolje. Philadelphia je nekako uspjela još jednom doći u zonu šuta i Jake Elliot s 33 jarda precizno pogađa za 27:21 i to je bio rezultat nakon treće četvrtine.

Ekipa iz Kansas Cityja odlično ulazi i u posljednju četvrtinu. Patrick Mahomes pronalazi Kadariusa Toneyja, a wide receiver Chiefsa se ušetao u touchdown zonu. Butker sigurno pretvara dodatni poen i Kansas City po prvi put dolazi do vodstva u finalu, 28:27.

Phila potom pravi grešku i prinuđena je na ispucavanje lopte. Toney hvata loptu i trči čak 60 jardi te donosi svom timu novu šansu za poene jer je zaustavljen na samo pet jardi od end zone.

Ubrzo je stigao novi touchdown. Mahomes baca za Skyyja Moorea i na semaforu je na devet minuta prije kraja bilo 35:27 u korist Chiefsa.

Upropastili su šansu

Phila naravno nije ni pomislila da se preda i zatim je uslijedilo još jedno čudesno dodavanje Jalena Hurtsa. Pronašao je DeVonta Smitha na dva jarda od end zone, a zatim sam postiže touchdown trčanjem. Potom je istrčao pretvaranje za dva poena i u posljednjih pet minuta ušlo se neriješenim rezultatom 35:35.

Hurts je ovim touchdownom ušao i historiju NFL-a i postao je prvi quarterback koji je istrčao tri touchdowna u Super Bowlu.

Imali su potom Chiefsi ogromnu šansu da dođu do touchdowna. Upropastili su šansu, ali odbrana Eaglesa je kažnjena 10 jardi zbog držanja i protivnici dobijaju šansu da dođu do touchdowna na minut i po prije kraja.

Ni to nisu iskoristili, pa su se odlučili na šut u posljednjim sekundama. Harrison Butker s 27 jardi pogađa za tri poena i donosi pobjedu Chiefsima 38:35 u još jednom čudesnom finalu.