Region

Špekulacije sve glasnije: ‘Radnici s Pelješkog mosta ličili su na robove, zatvarali su ih u kamp da budu ranije gotovi‘

O otvaranju Pelješkog mosta kao velike investicije EU fondova pisali su brojni svjetski mediji, a Srećko Matić, novinar Deutsche Wellea, za N1 Hrvatska otkrio je da su gotovo svi njemački mediji u utorak navečer objavili vijest o tome.

"Zabilježili su mediji, to je ogromna priča i za njemačke prilike, ne otvara se svaki dan u EU most takvih dimenzija, na takvoj lokaciji, novcem u EU”, rekao je Matić dodajući: “To je bila vijest u svim relevantnim njemačkim medijima, ali i austrijskim. Pisali su o tome kao o ostvarenju hrvatskog sna, što to znači za Hrvatsku i EU u smislu povezivanja EU.”

“Govori se da je to najveća investicija za Hrvatsku od ulaksa u EU, da treba pomoći Hrvatskoj u turizmu. Radi se o spektakularnom projektu za tako malu zemlju. Ima i kritika o kojima se ni u Hrvatskoj nije toliko pisalo, rekao je Matić.

"Javni servis je sinoć objavio u Dnevniku priču o uvjetima rada za kineske radnike na gradilištu mosta i činjenici da je taj projekt realizirala kineska kompanija. Govore i sugovornici iz Europskog parlamenta koji su rekli da su uvjeti rada na gradilištu bili slični robovskim uvjetima”, istaknuo je Matić i nastavio: “Član EU parlamenta iz stranke Zelenih bio je kritičan da se novcem EU realizira projekt koji grade Kinezi i da bi EU trebala pratiti što se događa na gradilištima, pogotovo što se tiče poštovanja standarda. Rekao je da je čuo, vidio, doznao, da su radnici bili zatvoreni u kamp da što prije završe most", smatra.

Otvaranje mosta za isti medij komentirao je i Daniel Freund, EU zastupnik Zelenih koji se osvrnuo i na to da na događaj nije došlo i Ursula von der Leyen.

"Što se tiče projekta izgradnje Pelješkog mosta, koji je realizirao jedan kineski državni koncern, postoje ozbiljne naznake da su uvjeti rada za kineske radnike na licu mjesta nalikovali robovskim, postoje naznake da oni jednim dijelom nisu smjeli napuštati svoje kampove, da nisu bili plaćeni po tarifama po kojima se plaća ljude u tom sektoru u Hrvatskoj. Kod građevinskih projekata koje finansira Evropska unije ne smije se dogoditi da se ne poštuje pravo i zakoni", rekao je.

Kazao je i kako postoje ozbiljne naznake da su uvjeti rada bili slični robovskima.

"To se nikako ne bi smjelo događati na tlu EU. Hrvatske vlasti su dužne poštivati važeće zakone na teritoriju Republike Hrvatske. A to znači i hrvatsko pravo, ali i pravo koji vrijedi u Evropskoj uniji. Nigdje u Evropskoj uniji nije dozvoljeno zabranjivati građevinskim radnicima da napuštaju kamp u kojem su smješteni. Mogu samo pretpostaviti da su hrvatske vlasti po tom pitanju možda i zažmirile na jedno oko. Radilo se o kineskim državljanima koji rade za jednu kinesku državnu kompaniju na tlu EU. Ali ne može biti da se za njih kreira takoreći paralelni svijet na tlu jedne članice EU, svijet u kojem više ne vrijedi hrvatsko pravo. I to samo zato što se želi brzo i jeftino izgraditi most. Tu se od strane EU moralo temeljitije kontrolirati da li se doista poštuje radno pravo, prava u sistemu socijalne njege i da li se u konačnici poštuje ljudska prava", dodao je.