Svijet

“Sputnik V”: Putinova strategija uvjeravanja i PR efekat

11. avgust 2020. godine ostat će zapamćen kao dan kada je ruski predsjednik Vladimir Putin dao neobičan uvid u svoj privatni život. Jedna od njegovih kćeri vakcinisana je protiv korone novim ruskim lijekom, naveo je on. Jedva da je imala ikakve neželjene efekte, osim blago povišene temperature. Vakcina je dobra. Njegova kćerka je dobro.

Ova neobična otvorenost ruskog predsjednika imala je za cilj između ostalog da uvjeri rusko stanovništvo u uspjeh nove vakcine. Vakcine koja nije prošla kroz sve faze kliničkog ispitivanja, piše DW.

Naziv vakcine protiv korone proizveden u Rusiji je „Sputnik V“. To je bilo i ime sovjetskog satelita, čije je uspješno lansiranje 1957. pokrenulo utrku za tehničku nadmoć u svemiru.

Strategija za uvjeravanje

To se još zove i PR efekat. Koliko je on zaista efikasan za Rusiju s finansijskog stanovišta, ostaje da se vidi. Ako je vjerovati Kirilu Dmitrijevu, šefu Ruskog investicionog fonda (RDIF), više od 20 zemalja već je izrazilo interes za „Sputnika V“. Pregovara se sa potencijalnim kupcima u Latinskoj Americi, Bliskom Istoku i Aziji, rekao je Dmitrijev za ruski list "Komersant".

Predsjednik Ruskog udruženja političkih savjetnika (RAPK) Aleksej Kurtov uporedio je odobrenje ruske vakcine protiv Covida-19 sa odlaskom Rusa u svemir. U razgovoru za DW on tvrdi da je sasvim jasno da "ukoliko ste prvi razvili vakcinu, onda ste u očima establišmenta i običnih ljudi pobjednik ". Za Putina je to "njegov lični uspjeh".

Činjenica da je predsjednik u cijeli događaj uveo svoju kćerku je najbolja strategija za uvjeravanje, tvrdi Kurtov: "Neko ko dovede svoje vlastito dijete u igru ​​osigurava apsolutnu vjerodostojnost".

Nezavisni politolog Abas Galjamov u Putinovim riječima vidi novu iskrenost, te dodaje: "Ovo je jedan od omiljenih trikova Kremlja. On pokušava autoritarnoj državi dati ljudsko lice."

Kritika sa Zapada - neosnovana

Na neki način, Rusija je čak i talac svog vlastitog ponosa, objašnjava za Deutsche Welle stručnjakinja za politiku Aljona Avgust: "Navikli smo da uvijek budemo prvi. U svemiru, sportu i nauci."

Odobrenje vakcine, koju su istraživači u drugim zemljama kritikovali kao previše užurbanu, ide u korist imidžu ruske nauke: "Ovo će privući pažnju međunarodnih istraživača i namamiti ih u Rusiju".

Sami Rusi ne kriju činjenicu da se radi o konkurenciji s ostatkom svijeta. Naučnici sa Zapada kritikovali su činjenicu da su preskočene odlučujuće provjere o sigurnosti tokom razvoja i odobravanja vakcine.

Ruski ministar zdravlja Mihail Muraško na to je reagovao ovako: "Naše strane kolege očito su zabrinute zbog konkurencije ruskih lijekova i izražavaju sumnju za koju smatramo da je neosnovana."