Svijet

Šta se dešava na drugom kraju svijeta? Japan prijavio uznemirujuće poteze ruskih i kineskih ratnih brodova: Ovo je naša noćna mora

Najmanje osam ruskih i kineskih ratnih brodova primijećeno je ove sedmice u morima u blizini Japana, što je još jedan znak očiglednog pritiska koji dva partnera vrše na Tokio dok se odnosi pogoršavaju oko Ukrajine i Tajvana, piše CNN.

Japansko ministarstvo odbrane je u utorak saopćilo da su primijetili pet ruskih ratnih brodova predvođenih razaračem protiv podmornica kako prolaze kroz Tsushima tjesnac, koji razdvaja Japan i Južnu Koreju.

Japan objavio fotografije najmoćnije kineskog ratnog broda

Ruska flotila sa pet brodova već nedelju dana je u blizini japanskih ostrva, od Hokaida na sjeveru do Okinave na jugu, navodi ministarstvo u saopćenju za javnost.

U međuvremenu, najmanje dva kineska ratna broda i brod za snabdijevanje primjećeni su u utorak na ostrvima Izu, oko 500 kilometara južno od glavnog grada Tokija. Činilo se da je jedan od tih brodova Lhasa, razarač sa vođenim projektilima tipa 55 i jedan od najmoćnijih kineskih površinskih brodova.

Ministarstvo je saopćilo da ta grupa djeluje u vodama u blizini Japana od 12. juna.

"Ovo je očigledna demonstracija sile i Rusije i Kine", rekao je James Brown, vanredni profesor političkih nauka na Temple univerzitetu u Tokiju za CNN.

"Ove aktivnosti predstavljaju veliku brigu za Japan. Ne manje važno, praćenje kretanja ruskih i kineskih vojnih snaga opterećuje resurse Japanskih snaga samoodbrane."

Ruski brod u japanskim vodama

Iz Tokija nije bilo tvrdnji da ruske i kineske pomorske grupe koordiniraju svoje akcije, kao što su to činile prošlog oktobra kada je ukupno 10 ruskih i kineskih ratnih brodova zajedno učestvovalo u vježbama u kojima su obišli veći dio japanskog arhipelaga.

Nedavno, dok je japanski premijer Fumio Kishida bio domaćin samitu lidera Sjedinjenih Država, Australije i Indije u Tokiju, kineske i ruske zračne snage su provodile zajedničke strateške zračne patrole iznad Japanskog mora, Istočnog kineskog mora i zapadnog Tihog okeana, u onome što je kinesko ministarstvo odbrane nazvalo dijelom godišnjeg plana vojne saradnje.

Brown je rekao da je Kishidin domaćin tog samita samo jedan od razloga zašto bi Peking želio pokazati svoje nezadovoljstvo.

"Peking je bio ljut zbog japanskih izjava o sigurnosti Tajvana, koje Komunistička partija Kine smatra domaćim pitanjem", rekao je Brown.

Zapravo, predsjednik Joe Biden je na samitu u Tokiju rekao da će Sjedinjene Države vojno intervenirati ako Kina pokuša silom zauzeti Tajvan. Bijela kuća je kasnije povukla taj komentar, ali SAD održavaju snažno vojno prisustvo u Japanu - trupe koje bi mogle doći u igru ​​u bilo kom sukobu oko Tajvana.

Tajvanom i kontinentalnom Kinom vladaju se odvojeno otkako su se poraženi nacionalisti povukli na ostrvo na kraju kineskog građanskog rata prije više od 70 godina.

Ali kineska vladajuća kineska Komunistička partija gleda na ostrvo na vlasti kao na deo svoje teritorije - uprkos tome što ga nikada nije kontrolisala.

Peking nije isključio vojnu silu da zauzme Tajvan, a Japan vidi sukobe preko Tajvanskog moreuza kao prijetnju svojoj sigurnosti.

U međuvremenu, Moskva je ljuta zbog podrške Tokija Ukrajini nakon što su ruske snage napale njihovog evropskog susjeda prije skoro četiri mjeseca, rekao je Brown. Ta podrška je uključivala uvođenje sankcija Moskvi i protjerivanje ruskih diplomata.

"Rusija stoga želi upotrijebiti svoju vojnu moć da zastraši Japan u nadi da će to odvratiti Tokio od nametanja daljnjih takvih mjera", rekao je Brown.

Brown je opisao činjenicu da ovosedmične pomorske akcije Rusije i Kine nisu bile koordinisane kao "srebrna linija" za Tokio.

Strateška noćna mora Japana je istinski savez između Rusije i Kine, rekao je on.