Svijet

Šta se krije iza poteza koji je šokirao Rusiju i svijet? Putin je odluku donio iznenada i sve ostavio u čudu

Kao bomba je odjeknula vIJest da je Vladimir Putin u tišini smJenio Dmitrijia Rogozina, čelnika državne korporacije "Roskosmos" i jednog od najbližih saradnika. Imajući u vidu da je Rogozin svim snagama podržavao Putinovu invaziju na Ukrajinu i prijetio svim protivnicima Kremlja, pitanje koje se postavlja je jasno - zašto je odlučio da smjeni odanog vojnika?

Vijest o smeni Rogozina nije najavljena, već samo objavljena na sajtu Kremlja.

U ukazu koji je objavljen navodi se da je smjenjen direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin, a da na njegovo mjesto dolazi doskorašnji zamjenik predsjednika vlade Jurij Borisov.

Odluka je na snagu stupila onog momenta kada je potpisao Vladimir Putin, ali se o ovom slučaju do sada nijedan zvaničnik Kremlja nije oglasio.

Za mnoge ovo predstavlja neočekivan potez jer je Rogozin ne čelu "Roskosmosa" od 24. maja 2018. godine, a svoju odanost Putinu dokazivao je iz godine u godinu.

Prijetnje i uvrede

Jedan od momenata u kojima je Rogozin došao do izražaja jeste početak rata u Ukrajini. Kada je Putin odlučio da pokrene invaziju na Ukrajinu, upravo je sada već bivši direktor "Roskosmosa" bio jedan od najvećih zagovornika njegove "specijalne vojne operacije".

I ne samo to, Rogozin je prethodnih mjeseci otvoreno prijetio svima koji se suprostavljaju Kremlju.

Povodom optužbe američkog predsednika Joe Bidena da je ruski predsjednik Vladimir Putin ratni zločinac Rogozin je objavio arhivski snimak na kojem Biden kaže da je upravo on naložio bombardovanje Beograda 1999. godine.

„Možda Bidena treba podsjetiti na to ko je ratni zločinac“, napisao je Rogozin na svom Telegram kanalu uz snimak na kojem Biden priznaje da je on predložio bombardovanje Beograda 1999. godine i slanje američkih vojnih aviona da unište mostove na Dunavu.

Rogozin je potom donio odluku da Rusija prekine saradnju na Međunarodnoj svemirskoj stanici, prije svega sa NASA-om.

On je apelovao na druge svemirske agencije širom svijeta i tražio od njih da ukinu sankcije kompanijama u ruskoj raketnoj i kosmičkoj industriji kako bi se garantovao nastavak radova na MSS-u. Kako je dobio odgovor da sankcije neće biti ukinute, Rogozin je prekinuo svaki vid saradnje sa NASA-om.

"Sarmatu ne treba saglasnost"

Govoreći o nedavno obustavljenoj posjeti ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koji je trebalo da dođe u Srbiju, Rogozin je na Twitteru posao jasnu poruku - Sarmatu (ruskoj raketi) ne treba odobrenje kao Lavrovu.

„To je ono za šta je dobar „Sarmat“? Neće da traži saglasnost za letenje od kukavičkih Bugara, osvetoljubivih Rumuna i Crnogoraca koji su izdali našu zajedničku historiju, Kao i ostali, Šveđani“, napisao je Rogozin, koji nerijetko prijeti upotrebom nuklearnog oružja.

Sarmat je, inače, najubojitija ruska raketa, koja je u svijetu poznata i kao Satana.