Svijet

Stižu li crni dani: Evropi prijeti nestašica dizela: Moguće da će doći do restrikcija, a vrhunac se očekuje tokom ljeta

Zbog sankcija Rusiji svjetska tržišta suočavaju se s manjkom dizela, a Evropa je pred najvećim rizikom da joj zbog "sistemske" nestašice prijete restrikcije u potrošnji tog goriva, upozorili su najveći globalni trgovci energentima na skupu u švicarskoj Lauseanni, piše Financial Times. Evropsko tržište tako bi zbog sankcija moglo ostati bez tri miliona barela nafte i njezinih derivata dnevno, procijenile su kompanije Vitol, Gunvor i Trafigura.

"Evropa oko polovine svog dizela uvozi iz Rusije i polovinu s Bliskog istoka, podsjetio je Russell Hardy, prvi čovjek švicarskog Vitola.

Drugim riječima, Evropa namiruje iz Rusije 15 posto svojih potreba za dizelom, čemu treba dodati i rusku sirovu naftu koja se prerađuje u evropskim rafinerijama.

Rekordno niske rezerve

Energetska kriza u svijetu počela se širiti prošle jeseni. Nestašica goriva prijeti nakon što je Evropa u krizu oko Ukrajine ušla s rekordno niskim rezervama nafte, upozorila je Amrita Sen, glavna analitičarka u kući Energy Aspects. Stvari su se zapetljale jer su se mnogi potrošači benzina u posljednje vrijeme preusmjerili na dizel. Rafinerije mogu povećati proizvodnju dizela na račun ostalih derivata nafte kako bi poduprle potražnju, rekao je Hardy, ali je priznao da su restrikcije potrošnje moguće.

"Sistemska nestašica dizela je pred nama", upozorio je Hardy, dok je njegov kolega, Torbjorn Tornquist, čelnik Gunvor grupe, također sa sjedištem u Švicarskoj, dodao kako dizel nije samo evropski problem. "To je i svjetski problem, zaista", kazao je Tornquist na skupu koji je organizirao Financial Times.

Moskva prijeti zavrtanjem slavine

Da će se osjetno smanjiti dotok ruske nafte, kojom se podmiruje 11 posto svjetskih potreba, potvrđuju zapadne energetske kompanije koje iz dana u dan šalju najave o prekidanju poslovnih odnosa s Rusijom. Najnovija je došla iz francuskog diva TotalEnergies, koji je objavio da će narudžbe dizela iz Rusije raskinuti 'što je prije moguće, a najkasnije do kraja ove godine'. Situacija se može dodatno pogoršati zato što Moskva prijeti da bi i ona mogla zavrnuti slavine, kao protumjeru zapadnim sankcijama.

Sve češće najave proizvođača nafte i trgovaca o mogućim nestašicama energenata dok njihove cijene divljaju, ne slute na dobro. Međunarodna agencija za energiju (IEA) iz Pariza prošle sedmice je pozvala razvijene države, ponajprije Evropu, da se pripreme na moguće restrikcije goriva za građane.

Stoga je agencija predložila da se brzina vožnje na autocestama smanji za 10 kilometara na sat, a zaposlenima omogući rad od kuće barem tri dana u sedmici, gdje god je to moguće, uz veće korištenje javnog prijevoza. IEA je pozvala građane da zbog štednje goriva više njih koristi jedan automobil za dolazak na posao. Agencija procjenjuje da će nestašica benzina i ostalih goriva biti sve očitija, a vrhunac će dosegnuti tokom ljeta, kada je i potrošnja najveća.