Svijet

Stručnjak o zatezanju napetosti u Ukrajini: “Ovo je igra živaca, neko želi isprovocirati krivu odluku”

Tenzije oko situacije s Ukrajinom rastu, posebno nakon informacije o navodnom mogućem datumu početka ruske invazije, koja je, pišu strani mediji, namjeravana oko 16. februara.

Vladimir Putin i Joe Biden razgovarali su telefonski dulje od sat, Amerikanci prijete ozbiljnim sankcijama Rusiji u slučaju napada, britanski ministar obrane poručuje da je napad na Ukrajinu vrlo vjerojatan, dok iz Moskve tvrde da se radi o histeriji.

Doduše, jedan od ruskih veleposlanika u Švedskoj izjavio je da ih boli briga za zapadne sankcije, prenosi 24sata.hr.

Datumi se mijenjaju

U međuvremenu, brojne zemlje pozvale su svoje državljane iz Ukrajine. Iz 24 sata.hr zamolili su geopolitičkog stručnjaka Branimira Vidmarovića za kratak pregled situacije.

"Mijenjaju se datumi, ponavlja se prijetnja sankcijama. Sad je objavljeno da je konkretni datum napada 16. februar, ne zna se zašto. Osim toga, traži se da se sankcije uvedu i prije napada, preventivno.

Imam dojam da netko strahovito želi isprovocirati krivu odluku i da se na ovaj način pokušava potaknuti ili Rusiju ili Ukrajinu da napravi grešku. Igra živaca", smatra Vidmarović i dodaje da rat nikome ne odgovara.

Na ukrajinskoj strani je također oko 100.000 vojnika i samo se čeka provokacija. Nikome rat ne odgovara, Ukrajincima najmanje. Teško je tražiti uzročno-posljedične veze. Ova kriza nije dizajnirana na način da nekome odgovara.

Jedini logični motiv je da se Rusija izbaci s energetskog tržišta Evrope te da se ono preformatira iz drugih energetskih izvora. I da se Rusija oslabi kao strateški partner Kine te da se ruski kredibilitet smanji. Ali to nije dovoljno dobro objašnjenje", kaže stručnjak.

Dodaje da zapadne zemlje izbjegavaju gledati na situaciju kao na problem odnosa između Amerike i Rusije, tvrdeći da se radi isključivo o Ukrajini.

Krupniji problem

"Rusi, s druge strane, tvrde da se ne radi o Ukrajini, već da je ona tek dio krupnijeg problema. I sada plešu oko toga. Ne mogu konstruktivno razgovarati jer nema razumijevanja. Kao da su na istom kolodvoru, ali čekaju različite vlakove. Idu po različitim kolosijecima.

Pritom u samoj Rusiji niko ne misli da će doći do rata i ne razumiju zašto bi trebalo doći do invazije. Ruski dužnosnici ponavljaju da neće doći do rata, a sad se kreira paralelna budućnost koja se još nije ostvarila i cijeli svijet živi tom neostvarenom budućnošću, odnosno tom slikom napada", smatra Vidmarović.

Osvrnuo se i na izjave britanskog ministra o vrlo vjerojatnom napadu.

"On kaže da je napad vrlo vjerojatan, a Amerikanci da sigurno slijedi 16. februara. Tu dosta toga ne štima. Nemam razloga vjerovati ničijim tajnim službama jer one, kad se događaju ovakve stvari, koriste sve alate kako bi dokazale svoju relevantnost.

Tajne službe imaju naviku puhati na hladno i ta tijela imaju specifičnu unutarnju dinamiku. Postavljena su da paze na sigurnost i traže prijetnje tamo gdje ih i nema. Skeptično se odnosim prema tome. S druge strane, poznavajući američku povijest uvjeravanja svijeta u prijetnje, ne vidim razloga zašto bi ovog puta one bile istinite. Saddam Hussein je na svojoj koži osjetio i platio glavom za navode koji nisu bili točni", dodaje Vidmarović.

Ishitrene izjave

Osudio je izjavu ruskog veleposlanika o zapadnim sankcijama, rekavši da to nije jezik diplomata.

"Tako se ne ponaša diplomat. Svi su živčani i ja se ne bih osvrtao na takve izjave jer u Rusiji obično oni koji glasno govore nisu decision makeri", smatra stručnjak i kaže da bi se radije fokusirao na ministra odbrane koji kaže da napada neće biti.

"Situacija je potpuno apsurdna. Nema logike i nema konkretnih odgovora na ovu krizu. Taj 16. februar je nekakav objavljeni magični datum i možemo postaviti pitanja što će se tada dogoditi. Može doći do provokacije, na Donbasu se stalno puca, može grunuti nešto veliko i teško će biti dokazati tko je bio odgovoran.

Ako se to dogodi, eskalacija će skrenuti u intenzivan, ali vjerojatno kratak sukob. Postoji i crni scenarij da u jeku te provokacije netko sugerira ukrajinskoj strani da pokuša potpuno osloboditi Donbas.

Onda se može zahuktati. Pritom ne vidim da Rusija može okupirati čitavu Ukrajinu, mislim da bi se u takvom slučaju sve svodilo na Donbas. Mogućnost konflikta na tom području postoji, iako je zasad mala. Washington tvrdi da će biti konflikta 16. februara. Pričekajmo taj datum", poručuje Vidmarović.