Vijesti

Susjedi nam svako malo zabijaju nož u leđa. Granice, odlikovanja, migranti… A mi tuc-muc

Ispade nama pa gotovo svejedno ko je na vlasti u Hrvatskoj, HDZ ili SDP. Čiji je predsjednik, čiji premijer. Predizborna retorika slična. Ali manje bitna. Ono što se računa, djela, pokazuju da je vrijeme za ozbiljno razmatranje odnosa između Hrvatske i Bosne i Hercegovine. I za konkretne korake.

Posljednji potez Zorana Milanovića koji će kao "veći katolik od pape", ili, kako mu je poručio SDP-ovac Nermin Nikšić "veći tuđmanisti od HDZ-a”, izazvao je, naravno, a šta bi drugo nego "burne reakcije" u bh. javnosti. Jer mi smo na njima brzi kao John Wayne na obaraču u westernima. I onda ispušemo kao dušica.

1. Visoko državno priznanje osumnjičenom za ratne zločine

Visoka državna priznanja susjedne zemlje, naime, Milanović je na godišnjicu Oluje 4. augusta u Kninu odlučio dodijeliti ratnim zapovjednicama Prve gardijske brigade „Bruno Bušić“, generalu Antonu Luburiću, Druge gardijske brigade generalu Stanku Baji Sopti, Treće gardijske brigade „Jastrebovi generalu“ Iliji Nakiću, četvrte Gardijske brigade „Sinovi Posavine“ brigadnom generalu Mati Bilonjiću, te zapovjedniku Specijalne policije MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne, Zlatanu Miji-Jeliću.

Još 30. decembra 2015. godine tužilac Posebnog odjela za ratne zločine podigao je optužnicu protiv Jelića.

On se tereti da je u periodu od maja 1993. do marta 1994. godine, za vrijeme oružanog sukoba između Armije RBiH i HVO-a, u svojstvu komandanta koji je pod kontrolom imao sve jedinice HVO-a na području Mostara, postupao protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba.

"Hrabri" general je pobjegao iz BiH u Hrvatsku, pa mu suđenje za ratne zločine nije moglo početi.

2. Diskriminirajuća odluka o ulasku u Hrvatsku

Hrvatska je od 11. jula uvela mjere za naše državljane koji imaju bh. pasoš kada je u pitanju prelazak granice – PCR test ne stariji od 48 sati ili 14-dnevna samoizolacija.

Ova odluka koja je još na snazi, pod opravdanjem porasta broja zaraženih u Bosni i Hercegovini (što je činjenično apsolutno tačno) diskriminirajuća je prema bezbroj osnova. Jedan, najočitiji: građani BiH koji imaju hrvatsku putovnicu nisu rizični za "širenje koronavirusa" po Hrvatskoj, ovi drugi jesu.

Hrvatski mediji objavili su da je predsjednik HDZ-a viđen na Mljetu nekoliko danan nakon što je javnost obavijestio da je pozitivan na koronavirus. Demantija iz kabineta Dragana Čovića nije bilo. Kao ni odgovora iz Ministarstva zdravstva Hrvatske kojeg im je redakcija Raporta uputila po objavljivanju vijesti sa pitanjem da li su zabilježili ulazak pozitivnog Dragana sa putovnicom u Hrvatsku.

3. Sječa šume na Plješevici 

Radnici „Hrvatskih šuma“ od maja sijeku šumu na Plješevici, iznad Baljevca i vojnog aerodroma „Željava“. Hrvatska na ovaj način, kako je rečeno, želi bolje kontrolirati ulazak ilegalnih migranata iz BiH.

I pored reakcija iz Ministarstva vanjskih poslova BiH, radnici „Hrvatskih šuma“ nastavili su radove, po budnim okom hrvatske policije.

Premijer Unsko–sanskog kantona Mustafa Ružnić poslao je dopis nadležnim institucijama u BiH te OHR-u, upozoravajući da se radovi izvode samoincijativno te da se, prema raspoloživim informacijama, šuma siječe i na teritoriji naše zemlje u dužini od osam kilometara.

4. Nasilno vraćanje ilegalnih migranata u BiH 

Gorući problem koji BiH ima sa ilegalnim migrantima takav će, prema svmeu sudeći, ostati još dugo. Migranti BiH uglavnom vide kao tranzit da se domognu EU. Međutim...

Organizacija Human Rights Watch u godišnjem izvještaju o stanju ljudskih prava navela je kako Hrvatska uprkos tome što je nezakonito i nasilno vraćala migrante u BiH i Srbiju, kršeći pritom zakone EU-a o izbjeglicama i ljudskim pravima, nije za to snosila posljedice evropskih institucija.

„Unatoč vjerodostojnim izvještajima tokom godine o nezakonitom i nasilnom vraćanju migranata u Bosnu i Srbiju, kršeći EU zakon o izbjeglicama i ljudskim pravima, Hrvatska nije snosila posljedice institucija EU“, piše HRW u izvještaju o ljudskim pravima u Hrvatskoj.

Na posljednje najavljeno odlikovanje reagirali su i SDA, i SDP, i Nezavisni blok, i Šefik Džaferović danas, i Savez logoraša... Tako je svaki put. Tuc-muc. Bez konkretne akcije, šta god ona podrazumijevala.

Najgore je u svemu tome što nam hrvatski vlastodršci glume prijatelje. Naš drug iz EU koji nas kao pogura, a iza leđa drži "šipak".