Sport

Sva prljavština prethodne uprave Barce danas je izašla na vidjelo, hoće li završiti iza rešetaka?

Barselona je u žestokom padu, a za to je kriva bivša uprava. Josep Marija Bartomeu je napravio najveće dugove u historiji kluba, vadio se na pandemiju, a sadašnja uprava je odlučila da danas izađe i javno otkrije šta se sve radilo unutar kluba od 2015. godine.

Laporta je još ranije najavio za prvi februar otvorenu konferenciju na kojoj će predočiti brojne malverzacije prethodne uprave, zbog koje je već pokrenuta istraga. U nastavku vam otkrivamo najvažnije dijelove dvosatne konferencije koja je održana danas u prijepodnevnim satima.

"Naša uprava jako dobro zna kakvu smo situaciju zatekli u klubu kad smo došli u martu prošle godine. Pokrenuli smo istragu i otkrili smo bezbroj sumnjivih poslova bivše uprave. Istragu je sprovela nezaivsna agencija i došli su do brojnih dokaza o neosnovanim i nezakonitim isplatama klupskog novca. Iz klupske kase su trošene nerazumne svote novca, trošene su na lažne poslove. Obavijestili smo tužilaštvo i policiju o svemu i dostavili smo im dokaze. Želimo da zaštitimo interese kluba. Ne želimo da budemo njihovi saučesnici i da prikrivamo tu sramotu. Navijači moraju i imaju pravo da znaju gdje je sve otišao novac iz klupske kase. Doveli smo danas i stručnjaka da vam detaljno objasni kakve su sve nezakonite radnje sprovodili ljudi iz prethodne uprave", počeo je Laporta.

Na red je došao advokat Jaime Campaner koji je specijalizovan za krivično pravo i koji je vodio istragu.

"Nakon svega što smo otkrili, nije bilo ni trunke sumnje da postoji pravni osnov za krivičnu odgovornost bivše uprave zbog svega što su uradili. Nije riječ o tome da li je bivša uprava radila dobro ili loše. Oni snose krivičnu odgovornost za svoje kriminalne postupke koje su napravili. Otkrili smo da su provizije za transfere koje se uplaćuju menadžerima i posrednicima često išle čak i do 33%, dok je zakonski okvir 5 do 10%. Mi danas ovde govorimo o složenom financijskom kriminalu s višemilionskom štetom, nekoliko stotina miliona je pronevjereno", rekao je Campaner i nastavio:

"Na primjer, napravljena je fiktivna kompanija čiji je jedini zadatk bio da sarađuje sa Barcelonom, a zapravo im je to bio paravan za krađu i pranje novca. Advokati, menadžeri i razni posrednici koji nisu imali nikakve veze sa transferom su naplaćivali po 7 miliona miliona za svoj 'rad' na transferu s kojim nisu imali nikakve veze. Novac je pronevjeren i opran preko nekoliko fiktivnih kompanija. Nije se radilo o klasičnoj krađi gde je neko fizički uzimao klupski novac. Sve je rađeno smišljeno, s dobro razrađenim planom. Novac je uplaćivan fiktivnim kompanijama za lažne poslove, uplaćivan je menadžerima, advokatima, pa čak i novinarima, kojima je plaćeno da ne pišu istinu i da napadaju sve ostale. Jedan od njih je imao 60.000 eura godišnje da piše sve što mu uprava kaže i da brani njene interese i prikriva sve malverzacije", otkrio je on.

Za kraj, potpredsjednik Barce, zadužen za klupske financije Eduard Romeu otkrio je dodatne probleme.

"Barcelona je za poslijednje dvije godine mandata bivše uprave izgubila više od 600 miliona eura. Od te svote, pandemija je uzrokovala gubitak oko 135 miliona. Uspjeli smo da restituišemo taj kratkoročni dug i pretvorimo ga u dugoročni. Tokom sedam godina na čelu kluba, bivša uprava nije uložila niti jedan cent u obnovu i održavanje infrastrukture i objekata. Nisam siguran da bi Camp Nou prošao inspekciju da nismo hitno sanirali sve strukturalne probleme. Zahvaljujući prethodnoj upravi, Barcelona je dužna preko 400 miliona za pravne troškove, za razne parnice i predmete. Za 10 mjeseci našeg vođenja, uštedili smo 159 miliona eura na platama igrača. Čeka nas još posla, moramo dodatno da smanjimo plate sve dok se ne uklopimo u zakonski dozvoljen okvir od 65%", zaključio je Romeu.