Svijet

Sve o korporaciji AstraZeneca: I prije vakcine u historiji firme događale su se neke kontroverze

Vakcinacija je evropska tema broj jedan: šest država izrazilo je predsjedniku Evropskog vijeća Charlesu Michelu zabrinutost zbog raspodjele vakcina, Evropska komisija predlaže covid pasoše uoči turističke sezone, a Sigurnosni odbor Evropske agencije za lijekove EMA-e u četvrtak je donijelo mišljenje da je AstraZenecina vakcina sigurna za upotrebu.

Firma sa 76.100 zaposlenih i prihodom od 5,1 milijardu dolara na kraju 2020. godine registrirana je za proizvodnju lijekova za kardiovaskularne, bubrežne, metaboličke, onkološke, respiratorne bolesti, infekcije i upalne procese. Istraživanje i razvoj nalazi se u tri grada: u Cambridgeu u Engleskoj, Göteborgu u Švedskoj i Gaithersburgu u Marylandu.

Firma je osnovana 1999. spajanjem švedske Astre AB i britanske Zeneca grupe, smještajući se u red najvećih svjetskih farmaceutskih tvrtki. Astru AB osnovalo je 1913. godine u Södertäljeu u Švedskoj 400 ljekara i farmaceuta, a Zeneca Group PLC nastala je razdvajanjem 1993. godine britanske firme za hemikalije ICI na farmaceutska i agrokemijska poduzeća. AstraZeneca PLC osnovan je sa sjedištem u Londonu, a za američku bazu firme odabran je Delaware.

Glavni direktor od 2012. je Parižanin Pascal Claude Roland Soriot, po zanimanju veterinar, a na tu je poziciju došao u dobi od 53 godine, kada je AstraZeneca bila peta najveća svjetska farmaceutska firma. U septembru 2018. punio je novinske naslove komentirajući svoju plaću i bonuse od 9,4 miliona funti.

"Istina je da sam najslabije plaćeni izvršni direktor u cijeloj ovoj industriji", rekao je tada.

U historiji u javnosti su se pojavljivale i neke kontroverzije, poput slučaja s Nexiumom, komercijalno najuspješnijim lijekom AstraZenece za liječenje čira na dvanaestopalačnom crijevu uzrokovanog bakterijom Helicobacter pylori, gastrointestinalnih čireva povezanih s Crohnovom bolešću, refluksne bolesti...

Dvije godine prije isteka patenta omeprazola, AstraZeneca je patentirala S-omeprazol, kao poboljšanu verziju i 2001. ga počela prodavati kao potpuno novi lijek. No 2007. godine, Marcia Angell, bivša glavna urednica New England Journal of Medicine i predavačica socijalne medicine na Harvard Medical School, rekla je u Sternu, sedmičniku na njemačkom jeziku, da su naučnici AstraZenece pogrešno predstavili svoja istraživanja o učinkovitosti lijeka.

U aprilu 2010. AstraZeneca se nagodila u parnici koju je pokrenuo Stefan P. Kruszewski za 520 miliona američkih dolara, navodeći da je firma prevarila Medicare, Medicaid i druge programe zdravstvene zaštite koje finansira država, a riječ je bila o navodno ilegalnom stavljanju u prodaju antipsihotika Seroquel. U martu 2011. AstraZeneca je riješila spor u SAD-u plativši iznos od 68,5 miliona dolara koji će se podijeliti na 38 država.

Godine 2004. godine jedan učesnik istraživanja Univerziteta Minnesote počinio je samoubistvo dok je bio uključen u farmaceutsko ispitivanje koje je sponzorirala ta industrija upoređujući tri atipična antipsihotika koja je odobrila FDA: Seroquel, Zyprexa i Risperdal. Ispalo je da je mladić bio uključen u studiju protiv želje svoje majke, te prisiljen birati između učešća u studiji ili prisilnog boravljenja u državnoj mentalnoj ustanovi. Istraga FDA-e iz 2005. amnestirala je univerzitet, unatoč tome, kontroverze oko slučaja su se nastavile.

U 2010. godini, AstraZeneca je platila 505 miliona funti u britanskom poreznom sporu vezanom uz pogrešno određivanje cijena.