Svijet

Sve veći bunt u Moskvi: “Spreman sam umrijeti za Rusiju, ali ne i za kriminalce u vladi”

Oficir Savezne stražarske službe, koja je odgovorna za zaštitu ruskog predsjednika Vladimira Putina, odlučio je prošle jeseni izbjeći borbe u Ukrajini tako što je bježao preko južne granice u Kazahstan.

Mihail Zilin prerušio se u berača gljiva, nosio je maskirnu odjeću i nekoliko boca konjaka kako bi se mogao politi i glumiti da je pijan i dezorijentiran ako naiđe na rusku graničnu patrolu.

U mraku, mršavi, stasiti vojnik prešao je šumovitu granicu bez incidenata. No, uhapšen je na drugoj strani, prenosi New York Times.

Vratili ga u Rusiju

"Sloboda se ne daje ljudima tako lako", rekao je svojoj supruzi, Ekaterini Zilini, nekoliko mjeseci kasnije.

Kazahstan je odbio njegov zahtjev za političkim azilom i vratio ga Rusiji da se suoči sa suđenjem za dezerterstvo.

“Imao je romantične predodžbe kad je tek počeo svoje vojno-akademske studije”, rekla je Zilina u nedavnom intervjuu, opisujući percepcije iz ruske književnosti o časti i ponosu svojstvenim odbrani svoje domovine.

Međutim, sve se pokvarilo kada je počeo rat.

Zilin je među stotinama Rusa koji su se suočili s krivičnim prijavama jer su odbili da učestvuju u invaziji Moskve na Ukrajinu koja je pokrenuta prošle godine.

Neki izbjegavaju mobilizaciju. Oni koji već služe dezertiraju ili odbijaju naredbe da se premjeste na krvava, haotična ratišta Ukrajine.

Prošle godine je 1.121 osoba osuđena zbog izbjegavanja vojne obaveze, prema statistici ruskog Vrhovnog suda. To je gotovo dvostruko više od prosjeka od oko 600 posljednjih godina.

Pooštrili kazne

Prije rata velika većina je bila novčano kažnjavana, a ne zatvarana. Rusija je nedavno usvojila mjeru koja znatno otežava izbjegavanje poziva za vojnu službu.

Osim toga, pokrenuti su krivični postupci protiv više od 1.000 vojnika, uglavnom zbog napuštanja svojih jedinica, prema istraživanju Mediazone, nezavisne ruske novinske kuće.

Predviđajući problem u septembru, kada je mobilizirano nekoliko stotina hiljada civila, Rusija je pooštrila kazne .

Maksimalna kazna udvostručena je na 10 godina za ono što se eufemistički naziva "odlazak u Soči" (SOCH je ruski akronim za AWOL - odlazak bez dozvole - ali izraz je igra sa imenom Sočija, crnomorskog grada za elitu i mjesta održavanja Zimskih olimpijskih igara 2014. godine).

Odbijanje komande za učešće u borbi nosi kaznu od tri do 10 godina.

To nije spriječilo ruske muškarce da poduzmu neuobičajene mjere kako bi izbjegli borbu.

Jedan je oficir rekao da je primio metak u nogu. To je bio dio pakta među nekoliko vojnika da pucaju jedan u drugog, a zatim tvrde da su ranjeni u vatrenom okršaju.

Hvaljen kao heroj zbog događaja na vojnom polju, trebalo mu je šest mjeseci da se oporavi. Nakon toga je odlučio pobjeći.

Kremlj je obavio velom tajne informacije o vojsci, uključujući nove statistike o zločinima koji uključuju vojnu službu. Zbog toga su brojke nedvojbeno veće od dostupnih.

No, broj AWOL-a ubrzao se nakon opće mobilizacije, navodi Mediazona.

Mnogi krivični slučajevi uključuju vojnike koji su odbili naredbu za ulazak u bitku. To je dovelo do sukoba s njihovim komandantima.

Bačeni u jame

Jednog advokata, Dmitrija Kovalenka, angažovale su porodice više od 10 vojnika koji su rekli da su bačeni u jame, u blizini prve linije fronta nakon što su se odbili boriti.

"Ljudi znaju da nisu spremni - da njihovi komandanti nisu spremni, da moraju ući slijepi, ne znajući gdje i zašto", rekao je on.

Zastrašivanje je prvi odgovor komande, rekao je, pa tretman može biti grub.

Dvojica vojnika koje je branio, prošlog su ljeta zatvoreni u kontejner bez hrane i vode, kaže on.

U jednom je trenutku oko 300 vojnih obveznika, koji su odbili boriti se prošle godine, držano u podrumu u istočnoj Ukrajini.

Wagnera plaćenička grupa prijetila je da će pogubiti svoje buntovnike. Bilo je i izvještaja o njihovom strijeljanju.

U teoriji, ruski zakon dopušta alternativnu službu za prigovor savjesti, ali se to rijetko dopušta. Ponekad oni koji se terete za odbijanje borbe dobivaju uslovne kazne, što znači da mogu biti premješteni.

Oficir kojeg je njegov kolega upucao u nogu bavio se vojnom karijerom od svoje devete godine i kadeta, rekao je. Međutim, želio je da to prekine čim mu je naređeno da ide u Ukrajinu.

Na kraju je ostao oko tri mjeseca, zgrožen samom idejom rata kao i užasnim stanjem ruske vojske.

Vojnicima nisu osigurane osnovne stvari poput donjeg rublja, rekao je. Rijetki su znali kako se snalaziti i poginuli su.

"Nema svetaca ni na jednoj strani", rekao je oficir,.

On je govorio pod uvjetom da ne bude imenovan, niti da se objavi njegova lokacija, zbog zabrinutosti da bi Rusija mogla tražiti njegovo izručenje.

Nakon što se oporavio, a vojska mu naredila povratak u Ukrajinu, odlučio je pobjeći.

"Spreman sam umrijeti za Rusiju, ali ne želim se boriti, riskirati život za kriminalce koji sjede u vladi", rekao je oficir koji je sada na potjernici.