Svjetsko prvenstvo: Francuska superiorno krenula u odbranu titule. Giroud ušao u historiju

Svjetsko prvenstvo otvorila je i reprezentacija aktuelnog prvaka.

Fudbalska reprezentacija Francuske savladala je Australiju s ubjedljivih 4:1 u prvom kolu grupe D Mundijala koje se igra u Kataru.

Australci su bolje otvorili utakmicu i poveli u ranoj fazi. U devetoj minuti je Craig Goodwin s pet metara “zakucao“ loptu u francusku mrežu.

Svjetsko prvenstvo: Preokret "Trikolora"

Ipak, to nije previše poremetilo favorizovane Francuze. Oni su do kraja prvog dijela igre potpuno preokrenuli rezultat.

Prvo je Adrien Rabiot lijepo glavom u 27. pogodio za izjednačenje. Zatim je pet minuta kasnije asistirao Olivieru Giroudu za vodstvo 2:1.

U nastavku potpuna dominacija aktuelnih svjetskih šampiona, koji su pokazali snagu. Ponovo su u kratkom vremenskom razmaku postigli dva gola. Prvo je pogodio Kylian Mbappe u 68. minuti.

Giroud stigao Henryja

Tri minute kasnije je i svoj drugi pogodak postigao Giroud za konačnih 4:1. Giroud je ovim pogotkom dostigao rekordera "Trikolora" po broju golova Thierryja Henryja. Obojica imaju po 51 gol.

U knjige rekorda upisao se i Mbappe. Sjajni napadač je imao je 19 dodira u kaznenom prostoru suparnika. To je najviše za igrača na utakmici Svjetskog prvenstva od 1970. godine.

Lugi Riva, Uwe Seeler i Gerd Muller imali su 19 i više dodira.

Ranije danas u prvom kolu grupe D Danska i Tunis odigrali su 0:0.