Svjetsko prvenstvo: Prijeti li “Vatrenima” scenario iz noćne more?

Svjetsko prvenstvo ulazi u finiš takmičenja po grupama.

Iako Hrvatska nogometna reprezentacija tek treba potvrditi prolazak o osminu finala Mundijala u Kataru neki se već bave projekcijama drugog dijela takmičenja.

Prema jednoj od verzija moglo bi se dogoditi da se u slučaju prolaska u četvrtfinale "Vatreni" tamo susretne s Portugalom, reprezentacijom koju nikad nisu pobijedili.

Svjetsko prvenstvo: Tri selekcije sigurne

Cristiano Ronaldo i društvo u ponedjeljak navečer su postala treća reprezentacija koja je osigurala osminu finala nakon dva odigrana kola. To su uspjeli još Brazil i Francuska.

Brazil i Portugal nikada Hrvatska nije pobijedila. Francusku je srušila ove godine prvi put u deset pokušaja. Protiv ove tri reprezentacija "Vatreni" imaju zastrašujuće negativan omjer 1 pobjeda u 21 meču!

Protiv peterostrukih svjetskih prvaka Brazila, igrali su četiri puta, upisavši remi i tri poraza. Protiv Portugala sedam puta upisavši šest poraza i jedan remi uz razliku pogodaka 4:15, prenosi Net.hr.

Prvi hrvatsko-brazilski okršaj susret je igran 17. augusta 2005. godine.

Tada je Brazil kao aktuelni svjetski prvak na splitskom Poljudu odigrao 1:1 protiv reprezentacije Hrvatske koju je kao selektor vodio Zlatko Kranjčar.

Hrvatsku je u vodstvo doveo selektorov sin Niko Kranjčar u 32. minuti. Na konačnih 1:1 poravnao je Ricardinho 10 minuta potom.

Niti godinu kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli. Ovoga puta u službenom susretu u grupi na SP u Njemačkoj. U dvoboju 1. kola u grupi F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. juna Brazil je bio uspješniji s 1:0. Strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti.

Duel u Sao Paolu

Vatreni i "Seleca"o su međusobno igrali i na otvaranju Svjetskog prvenstva 2014. u Sao Paolu. Slavio je domaćin 3:1. Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela. U 29. minuti je izjednačio Neymar.

U nastavku susreta "ukazao" se sudac Nishimura koji je u 70. minuti poklonio penal domaćinu kojeg je realizirao Neymar. Sve dvojbe oko pobjednika razriješio je Oscar u sudačkoj nadoknadi.

Posljednji hrvatsko-brazilski okršaj bio je u junu 2018. u Liverpoolu. Bila je to prijateljska utakmica u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo. Brazil je slavio 2:0 golovima Neymara (69) i Roberta Firmina (90+3).

Aktuelni svjetski viceprvaci su protiv bivših evropskih prvaka Portugalaca igrali sedam puta,. Upisali su šest poraza i jedan remi uz gol-razliku 4:15.

Tek u petoj utakmici zabili im "Vatreni" prvi gol. Samo je jedna, prijateljska utakmica završila remijem 1:1. Najbolniji je poraz 0:1 u osmini finala EURO-a 2016. golom u 119. minuti.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Evropskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale. Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača.

Pogodak Ronalda

Portugal je slavio 3:0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88).

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U novembru 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2:0, golovima Petita i Paulete. U junu 2013. u Ženevi je pobijedio 1:0. Pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1:0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je morala kući dok je Portugal na koncu osvojio evropsku krunu.

Protiv Portugala su igrali i 6. septembra 2018. u prijateljskom susretu u Faru. Bio je to prvi susret "Vatrenih" nakon svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su osvojili drugo mjesto.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića. Domaćin je izjednačio u 32. minuti golom Pepea.

U šestom međusobnom susretu, Portugal je 5. septembra 2020. na startu Lige nacija u Portu slavio sa 4:1. Cancelo (41), Jota (58), Felix (70) i Silva (90+4) su zabili za Portugal. Petković (90+1) pogodio je za Hrvatsku. U uzvratu na Poljudu, Portugal je slavio sa 3:2.