Svjetsko prvenstvo: Šok za Nizozemce, autsajder im otkinuo bod

Svjetsko prvenstvo u nogometu donijelo je još jedno iznenađenje.

Nizozemska je u drugom kolu grupe A odigrala neriješeno protiv Ekvadora (1:1).

Holanđani su bolje otvorili utakmicu i već u šestoj minuti stigli do vodstva. Strijelac prelijepog gola bio je Cody Gakpo, koji je neodbranjivo šutirao sa vrha šesnaesterca.

Iako se tada činilo da će “Lale“ lako doći do novog trijumfa, Ekvadorci su pokazali da su izuzetno ozbiljna reprezentacija. U nastavku prvog poluvremena bili su potpuno ravnopravan rival. U pojedinim trenucima i opasniji. Postigli su i gol u samoj završnici, ali je poništen zbog ofsajda.

Zato su na otvaranju drugog poluvremena uspjeli izjednačiti.

U 49. minuti Pervis Estupinan je silovito šutirao, holandski golman odbranio,. Na odbijenu loptu natrčao je Enner Valencija i šalje je u mrežu za 1:1. Deset minuta kasnije Ekvador je mogao do potpunog preokreta. No, lopta je nakon “topovskog“ udarca Gonzala Plate pogodila prečku.

U prvoj utakmici drugog kola grupe A, Senegal je slavio sa 2:0 protiv domaćina Katara.

Senegal je poveo u 41. minuti preko Boulayea Dia. On je iskoristio veliku pogrešku Boualema Khoukhija. Stoper Katara je u vlastitom kaznenom prostoru pao preko lopte na koju je natrčao Dia i pogodio za 1:0.

Do 2:0 Senegal je došao u 48. minuti. Nakon udarca iz kuta glavom je pogodio Famara Diedhiou.

U posljednjoj trećini utakmice Katar je uspio odigrati nekoliko dobrih akcija te smanjiti u 78. minuti na 2:1 preko Mohammeda Muntarija.

Ipak, sve dvojbe o pobjedniku razriješio je u 84. minuti Bamba Dieng koji je pogodio za konačnih 3:1.

Nizozemci su u prvom kolu savladali Senegal sa 2:0. Ekvador je prethodno istim rezultatom savladao Katar.