Svijet

Tačno šest mjeseci od proglašenja pandemije covida-19 umrlo više od 900.000 ljudi

Šest mjeseci otkad je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila pandemiju, covid-19 i dalje hara i do sada je u svijetu odnio više od 900.000 života.

Zaraženih je danas, šest mjeseci od proglašenja pandemije, 28.566.134, umrlih 917.395, a oporavljenih 20.482.593 prema podacima na stranici Worldometer.

Indija, Francuska i Češka zabilježile su danas najveće dnevne poraste slučajeva 

Indija, Francuska i Češka zabilježile su danas najveće dnevne poraste slučajeva koronavirusa od početka pandemije, s time da je u Indiji u jednom danu zaraženo rekordnih 96.551 osoba, u Francuskoj 9843, a u Češkoj 1382 osobe, prema podacima ministarstava zdravstva tih zemalja, prenose agencije.

Sjedinjene Države (191.802) i Brazil (129.522) su imali najveće brojeve smrtnih ishoda, prema proračunu agencije France Presse. Do danas je u svijetu zaraženo više od 28 miliona osoba.

Na trećem je mjestu Indija sa 77.506, a Meksiko na četvrtom mjestu po broju žrtava sa 69.649, no strahuje se da je stvarna brojka daleko veća. Ranije u septembru meksičko ministarstvo zdravstva je reklo da je bilo više od 12.000 "dodatnih" od sredine marta do 1. augusta, a taj broj dobiven je usporedbom s prosječnom stopom smrtnosti od 2015. do 2018. u Meksiku.

Zbog porasta broja zaraženih, brojne zemlje postrožuju mjere ograničenja.

U Birminghamu, drugom gradu Velike Britanije, odsada su zabranjeni porodični i susreti prijatelja. Britanska vlada je odlučila uvesti karantin osobama koje stižu iz Portugala, Mađarske i francuskih prekomorskih teritorija.

Kao i drugdje u Evropi, epidemija se širi i Švicarskom i pogađa posebnostarije. Sedam korisnika domova za starije umrlo je prošle sedmice u kantonu Fribourg, na zapadu zemlje.

Izrael je ponovo uveo djelomično ograničenje kretanja u nekim mjestima

Armenija je danas najavila da njezine kopnene granice ostaju zatvorene do januara 2021. godine.

Izrael je ponovo uveo djelomično ograničenje kretanja u nekim mjestima, a drugim valom pandemije je izrazito zahvaćena zajednica izraelskih Arapa.

Na Kosovu oboljeli proživljavaju pakao u prepunim bolnicama u kojima svega nedostaje.

S druge strane, venecijanska Mostra bi mogla zabilježiti pobjedu, posljednji film u konkurenciji je prikazan u petak i koronavirus nije zaustavio najveći filmski festival održan tokom pandemije.

WHO se požalio na nedostatak solidarnosti

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) požalila se jučer na "nedostatak solidarnosti" i pozvala velesile da preuzmu "vodstvo" u suzbijanju pandemije covida-19. Direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na virtuelnoj konferenciji za novinare naglasio je da svijetu "treba solidarnost i svjetsko vodstvo, napose velesila. Samo tako ćemo moći pobijediti taj virus."

Glavni sekretar UN-a Antonio Guterres zatražio je još 35 milijardi dolara, uključujući 15 milijardi u sljedeća tri mjeseca, za program "ACT Accelerator" WHO-a kojim se podržava razvoj vakcine, liječenje i dijagnostika covida-19.

"Dosad su prikupljene tri milijarde dolara", rekao je Guterres, "a to je manje od 10 posto svote koju WHO treba za program formalno nazvan Acces to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator kojim se podržava razvoj vakcine, liječenje i dijagnostika covida-19."